מידות רעות - הבלוג של ארז עמירן

ג'ניפר לורנס, אייקון האופנה של השנה היוצאת.

זה זמן טוב לסיכומים, אז הנה הבחירה שלי לאייקון האופנה המנצח של השנה היוצאת - ג'ניפר לורנס. נימוקי חבר השופטים - בפנים.

ארז עמירן

30/12/2013


היא התגלתה ב"משחקי הרעב", קטפה את האוסקר על "אופטימיות היא שם המשחק", ומתפקדת כרגע כ-"איט גרל" האמריקאית הכי רותחת.

הדמות החזקה שמגלמת ג'ניפר לורנס ב"משחקי הרעב" הפכה אותה למודל חיקוי כפול. גם כפרסונה קולנועית וגם כשחקנית בשר ודם שמאחורי הדמות. המודל הזה בכלל לא מובן מאליו בזירה בה היא מתפקדת, בעיקר מפני שכמו שלורנס מעידה על עצמה  - במושגים הוליוודיים היא נחשבת שמנה. גם ציטוטים כמו - "אני אוכלת כמו איש מערות" ו"לעולם לא אעשה דיאטה בשביל תפקיד בסרט" הם אמירות לא ממש מקובלות בקהילה ההוליוודית.

אז היא לא הכי-רזה, וגם לא הכי-יפה ,אבל היא מרעננת כמו בקבוק קוקה קולה באמצע המדבר. בניגוד לאייקונות של השנים האחרונות היא לא נראית ומתנהגת כמי שמטאטא תקוע לה באחוריה. יש לה חוש מציאות בריא ויכולת לעשות פאשלות אנושיות במירב החן שאפשר לגייס.

כמו למשל ההחלקה ה-לא-אלגנטית על המדרגות בטקס האוסקר כשהיא מועדת על השובל הארוך של שמלת ה"דיור קוטור" שלבשה.

(המעידה הכי חיננית א-ו-ו-ר)

אפרופו "דיור" - ראף סימונס, המנהל הקריאטיבי של בית דיור, אחראי לא-במקצת על פריחתה האופנתית כשבחר בה לפרזנטורית של הבושם "מיס דיור" וצייד אותה במיטב מחלצות הבית לצורכי צעידה על השטיחים האדומים שהיא חורכת בשנה האחרונה.

אבל עם כל הכבוד לראף סימונס, מה שהזניק אותה לתודעה האופנתית הוא הסרט "משחקי הרעב" על שני חלקיו (בינתיים). סרט שעושה כבוד גדול למחלקת ההלבשה שלו.

לאורך ההיסטוריה, יש לסרטי קולנוע תפקיד חשוב בכינונם של "רגעים אופנתיים אייקוניים" – השמלה השחורה של ג'יבנשי שלבשה אודרי הפבורן בארוחת בוקר בטיפאני, הגרדרובה הגברית-זרוקה של דיאן קיטון ב"הרומן שלי עם אנני", או שמלות הברבור שעיצבו האחיות רודארטה לנטלי פורטמן ב"ברבור שחור".

(המלכה האם - אודרי הפבורן ב"ארוחת בוקר בטיפאני")

כל אחת מהכוכבות האלה גם הפכה, עם ובלי קשר לבגד שלבשה בסרט, לאייקון אופנתי של תקופתה. אליהן מצטרפת השנה גם ג'ניפר לורנס כשהיא נישאת על גבי שמלת הפרפרים המופלאה שעיצבה עבורה שרה ברטון ב"משחקי הרעב-התלקחות".

אבל צריך יותר משמלה אחת מוצלחת כדי לעשות את הקפיצה מ"זו שהלבישו אותה היטב בסרט" למובילת אופנה בפני עצמה. נדרש אותו ערך מוסף אישיותי, זה שמכונה בצרפתית "ז'ה נה סה קווא" – מרכיב עלום ובלתי ניתן להגדרה ש"עושה את ההבדל".

לג'ניפר לורנס יש את זה. היא משדרת סוג של פשטות נינוחה ונטולת נפיחות. היא חורגת מכללי הפרוטוקול היחצ"ניים המקובלים – הן כשהיא מבקשת המבורגר ממקדונלד באמצע ראיון לערוץ E, והן כשהיא צועקת בהתרגשות "ניצחתי את מריל" בטקס גלובוס הזהב.  את הגישה הטבעית הזו היא רותמת גם לאופן שבו היא מתלבשת – קלילות לא מתאמצת (ומה שחשוב לא פחות – לא מורעבת).

בקיצור – היא פשוט נראית נפלא.

נכון, הייתה לה תחרות לא פשוטה על התואר מול מיילי סיירוס שהשלימה השנה את המהפך מילדת דיסני לילדה-הכי-רעה של הפופ, אבל בסופו של דבר, כדי להיות מוגדרת כאייקון אופנה צריך לדעת להתלבש, לא להתפשט.  אז ג'ניפר, הנה, הכתר שלך.

watch?v=WJmhsJ5T5L0

***

התמונות - סוכנות רוייטרס