חטאים שנשים עושות ביחס לכסף

חסכון פנסיה, עצמאות כלכלית, מעקב אחרי חשבונות הבנק? ענת ניר אספה ומיינה את החטאים שנשים עושות ביחד לכסף שלהן. ואיך מכפרים על החטאים?

ענת ניר

11/09/2013


לא בודקות חשבונות בנק

דחייה או "לחסוך לפנסיה? אבל אני רק בת 25"

לקראת גיל פרישה חוסכות רבות מופתעות לגלות שסכום קצבת הפנסיה שלהן, זה שאמור להספיק לשארית חייהן, הוא נמוך מכפי שציפו. אחד הגורמים המרכזיים שמסייעים בהגדלת החיסכון לפנסיה הוא אפקט הריבית דה ריבית, שמשמעותו היא שכספים שתחסכי בגיל צעיר יצברו יותר תשואה עד לגיל הפרישה ויבטיחו לך חסכון גבוה משמעותית. לעומת זאת, ככל שגיל החיסכון עולה נדרשת הפקדה של סכומים גדולים יותר על מנת להגדיל את הפנסיה.

איך מכפרים? המציאות השתנתה, פנסיה זה לצעירות!

המתנה למשבר או “אני לא יודעת מה אעשה אם נפרד"

נשים רבות מגיעות לעצמאות כלכלית רק כאשר המשבר מתדפק על הדלת. במקרים כמו גירושין, מחלה או (לא עלינו) מוות של הבן זוג - נשים נדרשות להתעמת עם מציאות חדשה שיש לה השלכות כלכליות. בעת משבר, קשה להתמודד בכל החזיתות ולהוסיף לכך הכרות ראשונית עם מצבך הכלכלי – פחות מומלץ. הסטטיסטיקה ברורה, בעוד תוחלת החיים של נשים עולה על זו של הגברים, אחוז הנשים הגרושות בשיאו והבריאות שלנו ממומנת על ידי המדינה פחות מבעבר.

איך מכפרים? רצוי להקדים תרופה למכה ולהתחיל לנהל את הכסף שלך בעצמך עוד היום!

חוסר מעקב  או "לא ראיתי לא שמעתי"

רוב הנשים אינן עוקבות אחר חשבון הבנק שלהן באופן תדיר. בהוצאות האשראי, הן מציצות, במקרה הטוב, פעם בחודש, כשמגיע הפירוט בדואר. את הניירת מבית ההשקעות, הפנסיה, קופת הגמל או קרן ההשתלמות שמפרטת מה קורה עם הכסף שלהן, נשים מקפידות שלא לקרוא אלא לתייק ולסגור בארון. בעידן האינטרנט והסמארטפון, כל אחת מאיתנו יכולה לגשת בקלות, ברמה היומיומית, לחשבון הבנק או האשראי שלה ולדעת מה מצבה בכל רגע נתון. אנחנו פשוט נמנעות מלהסתכל כי נדמה לנו שזה מאוד מורכב. לא צריך תואר במתמטיקה על מנת להבין את הטבלאות של קופת הגמל שלך למען האמת זה די פשוט.

איך מכפרים? חשוב שנבין ונעקוב על מנת שנוכל לתכנן את התקציב שלנו ולהימנע מהפתעות לא צפויות.

אימוץ ההבניה החברתית  או  "אני לא מבינה בזה כלום"

החיים לימדו אותנו שגברים מטפלים בכסף. מה שמפריד אותנו מכסף היא בעיקר התפיסה השגויה שזהו תחום שאנחנו לא טובות בו. במסגרת לימודי תואר שני במגדר באוניברסיטה של האו"ם ערכתי מחקר בנושא העצמה כלכלית לנשים. מהמחקר עלה שזירות כלכליות, ובראשן הבנק, מעוררות בנשים אימה. סיפור שחוזר ועולה בקרב נשים על החוויה שלהן בבנק, הוא התחושה המקטינה שהן חוו כאשר פקיד הבנק מדבר רק אל בן זוגן בעוד שאליהן הוא אפילו אינו מישיר מבט. ההתנהלות שלנו בעולם הפיננסי היא מורכבת  מלחיצה וחסרת ידע מקדים. עם זאת, מעט ידע בסיסי מייצר אצלנו תחושת מסוגלות ועצמאות כלכלית. נשים שהתחילו להתעניין ורכשו מעט ידע בצרכנות פיננסית מעידות שהן הצליחו לעשות את השינוי.

בוגרת אחד הקורסים של פמיננסי מחודש יוני האחרון כתבה: "לאחר שצברתי מעט יותר ביטחון בזכות הידע החדש, ביצעתי עם בעלי מספר פגישות שבהן מחזרנו משכנתא, שיפרנו את תנאי חיסכון הפנסיה שלנו ובאופן כללי התחלנו לשלוט במצבנו הפיננסי במקום להיגרר אחריו ללא כל הבנה. מדהים היה לראות איך השתנה יחס פקידי הבנק, סוכן הביטוח ואף רואה החשבון, כאשר הגעתי למפגשים מוכנה ומצוידת בשאלות הרלוונטיות. כל הגורמים הללו שקודם לכן פנו אל בעלי בלבד, החלו להישיר אלי מבט ולדבר אליי".

מחקרה של ד"ר ליאת הדר מהמרכז הבינתחומי בהרצליה מעיד כי מה שאנחנו מרגישות שאנחנו יודעות על כלכלה יותר משפיע עלינו ממה שאנחנו יודעות בפועל. כשאנחנו נדרשות לקבל החלטות מכרעות לגבי העתיד שלנו - משכנתא, פנסיה, עזבונות, הסכמי ממון - אם אנחנו מרגישות שאנחנו לא יודעות מספיק, אנחנו נקבל את ההחלטות הלא נכונות.

איך מכפרים? חשוב שנתנער ממה שהחברה חושבת שהיחס שלנו לכסף צריך להיות ונלמד צרכנות פיננסית על מנת לצבור בטחון, כי כשאנחנו לא אלו שמנהלות את הכסף שלנו, פעמים רבות אנחנו משלמות על כך מחיר.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ענת ניר היא יו"ר דירקטוריון פמיננסי, מכללה כלכלית לנשים

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

אם נמאס לך לשלם על חטאים, הגיע הזמן לרכוש השכלה פיננסית! גולשות סלונה שירשמו לקורס יקבלו הנחה של 100 שקל.

צפו בענת ניר בראיון לתכנית הבוקר "סדר יום חדש":

http://feminanci.ravpage.co.il/Course%20Details

הצטרפי לאחד הקורסים הקרובים של פמיננסי שנפתחים מיד אחרי החגים בתל אביב וברמת אפעל.

למידע נוסף על הקורס בתל אביב: https://www.facebook.com/events/1412560395633893/

למיד נוסף על הקורס ברמת אפעל: https://www.facebook.com/events/584246941626509/