מזל דגים - הבלוג של מיכל ספוז'ניק

מאגרי מידע- יתרונותיהם בעידן המודרני

האינטרנט בימינו מאפשר גישה למאגרי מידע מגוונים, חלקם חינמיים וחלקם בתשלום, המאפשרים דליית מידע באופן ממוחשב ומאורגן עבור לקוחות פרטיים, עבור ארגונים עסקיים וכן עבור גופי מחקר במגזר האקדמי. במאמר זה אדון על חשיבות מאגרי המידע בימינו וכן על הייחודיות של מאגרי מידע בתשלום לעומת מאגרי מידע חינמיים מבחינת איכות המידע.

מיכל ספוז'ניק

03/01/2014


נכתב על ידי: מיכל ספוז'ניק, M.A, מידענית מקצועית

בימינו החשיבות של מאגרי מידע גדולה מאי פעם. ההתפתחות הטכנולוגית של האינטרנט מאפשרת גישה למקורות מידע עצומים עבור ארגונים עסקיים, אנשי אקדמיה, מכוני מחקר ולקוחות פרטיים בשפע שכמותו לא נראה בעבר. יחד עם זאת, דווקא בשל השפע העצום של מידע ברחבי הרשת נדרש לסנן אותו בחוכמה על מנת להשיג את המידע הדרוש באופן איכותי ואמין ככל האפשר.

מאגרי מידע הם מאגרים ממוקדים לנישה המבוקשת שבה הם מתמקדים. ישנם מאגרי מידע עסקיים המכילים לדוגמא דוחות פיננסיים על עסקים, רשימת דירקטורים, מגמות שוק על מוצר או שירות מסוים וכדומה. מאגרי מידע אחרים מתמקדים בהיבט הטכנולוגי, אקדמי או רפואי ומכילים מאמרים מכתבי עת ידועים מהארץ ומהעולם, מחקרים, וכדומה כל אחד בתחומו.

לדוגמא, ישנם מאגרי מידע ייעודיים לסריקת פטנטים. יזמים המעוניינים לאשר פטנט בבעלותם נדרשים לבדוק בתחילת הדרך האם יש פטנט דומה לשלהם כדי לא לעבור על החוק של זכויות יוצרים. לפיכך בחברה בניהולי אנו מבצעים סריקת פטנטים ללקוחותינו העסקיים מתוך מאגרי מידע ממומנים המצויים ברשותנו מישראל, ארה"ב, אירופה ויפן. לאחר הסריקה הראשונית שלנו וממצאיה, במידה ואין בעיה עם זכויות יוצרים על סמך סריקה זו, הלקוח ממשיך לעורך פטנטים ולאחר מכן לרשם הפטנטים לאישור הפטנט שלו במידה ועבר את ההליכים המקדימים הנ"ל. חשוב להיעזר במאגרי מידע איכותיים וכן במיומנות חיפוש מקצועית של מידען/ית על מנת ליישם סריקה ממוקדת של מידע.

מאגרי מידע בעלי יתרון לעומת חיפוש רגיל באינטרנט בכך שהם ממקדים את המידע הדרוש לפי קטגוריות ולפי מילות חיפוש מתאימות המקלות את החיפוש וממקדות את המידע הדרוש בתחום יעד עיקרי. יחד עם זאת, קיים הבדל משמעותי בין מאגרי מידע בתשלום (הדורשים כניסה בעזרת מנוי) לעומת מאגרי מידע חינמיים. מאגרי מידע בתשלום מכילים מידע מקיף, מעמיק, מעודכן ואיכותי ברמה גבוהה לעומת מאגרי מידע חינמיים אשר ברובם לא מעודכנים, מכילים מידע חלקי בלבד לגבי הנושא המבוקש ואינם איכותיים דיו.

אחד הפתרונות לדליית מידע איכותי הוא להיעזר בשירותיו של מידען/ית לדליית מידע מקצועית וממוקדת. היתרון עבור מידען/ית הוא ביכולתו המקצועית לסנן מידע  ממאגרי מידע מגוונים, הצלבת המידע ממאגרים אלו, ולבסוף הנפקת מסמך מידענות המפרט את ממצאי המחקר על סמך נתוני המידע מהמאגרים. בנוסף, בדרך כלל למידענים יש גישה למאגרי מידע בתשלום שהינם איכותיים וברמה גבוהה יותר לעומת מאגרי מידע חינמיים עבור הלקוחות.

בחברה בניהולי, MIS Michal Information , אני מעניקה שירות מוקפד ללקוחותיי בכל המגזרים: עסקי, אקדמי ופרטי ברמה גבוהה ואיכותית. בחברה בניהולי יש גישה ליותר מ-60 מאגרי מידע בתשלום שיש לנו מנוי אליהם במגוון תחומים ובכך זה מעניק יתרון מהותי ללקוחותינו לקבלת מידע איכותי, אמין וברמה מקצועית גבוהה. בנוסף, זה חוסך עבורם את רכישת המנוי למאגרים אלו היות ולנו כבר יש גישה ישירה אליהם במנוי.

למידע נוסף אודות שירותי המידענות של העסק בניהולי ניתן לעיין כאן:

http://www.michal-info.com

כנסו גם לפורום המידענות שאני מנהלת באתר "וואלה":

http://forums.walla.co.il/viewforum.php?f=1573

ועמוד הפייסבוק הרשמי של העסק:

https://www.facebook.com/michal.information

אשמח לענות לכל שאלה או בקשה בכל עת!

מיכל ספוז'ניק, M.A,

מידענית מקצועית ומנהלת/מייסדת חברת MIS Michal Information,

לשירותי מידענות עסקית ואקדמית.