reuthotse - הבלוג של רעות חוצה

באנו לעשות צדק

זה סיפור שמדגיש את המאבק בין העולם הישן, הכוחני, האלים, מלא הסודות ובין העולם החדש- השואף לצדק ולשקיפות, שבו עם לא הרבה אמצעים אפשר לחשוף את המלך במערומיו

רעות חוצה

04/08/2016


צילום מסךצילום מסך מתוך אתר אורבן נדל"ן

את הסיפור הזה, שנחשפתי אליו אתמול לא תקראו באתרי החדשות המובילים, לא תראו במהדורה המרכזית. אם לא תתאמצו מדי יכול להיות שתצליחו להעביר את השבוע ומשהו הקרובים בלי לדעת עליו כלום והוא יעלם, כמו כל הסיפורים, יפנה את מקומו לטובת סערות לרגע אחרות. אבל הסיפור הזה ראוי היה לפתוח את המהדורה המרכזית, ראוי היה להקדיש לו כפולה באחד מעיתוני היום או לפחות כתבת תחקיר מעמיקה בתכנית פריים טיים, אולי לשם שינוי, לא כזאת שמתעסקת בכמה חיידקים מצאנו בחומוס. זה סיפור שמדגיש יותר מכל את המאבק שמתחולל בתקופה שלנו, בין העולם הישן, הכוחני, האלים, הגברי מדי, מלא הסודות וההסתרות ובין העולם החדש- השואף לצדק, לשקיפות, לאומץ, עולם שבו עם לא הרבה אמצעים אפשר לחשוף את המלך במערומיו. אז מה הסיפור? שבו ילדים, נתחיל.

לפני כך וכך שנים היה איש, שמו דוד דגמי, הוא היה סוחר הנשים הגדול בארץ. זה אומר שעבודתו הייתה לקבל לידיו נשים שבדרך כלל רומו ונכלאו כדי שיעבדו בזנות. הוא היה קונה אותן, כן, בכסף, כאילו שהן ואזות לקישוט, והן היו נאלצות לעבוד כזונות בבתי הלווי שהפעיל. הנשים הללו לא פעם גם הוכו, נאנסו, הושפלו וחיו בחרדה קיומית בגלל רשת הסרסרות הענפה שדגמי ונוספים עמדו בראשה, מכל אישה ונערה שנקנו על ידו נלקחו הדרכונים, כדי לשלול מהם אפשרות לברוח. ואז, הייתה תפנית חיובית לרגע- הרשת נתפסה. המשטרה כמובן עצרה את כל הנוגעים בפרשה, חקרה, הגישה כתבי אישום. דגמי, הסרסור הבכיר ברשת, הבין אם יורשע ישב בכלא לשנים ארוכות, אז הוא הסכים לחתום על הסכם עד מדינה. המשטרה, הפרקליטות, אלוהים יודע של מי המחדל, הסכימו ובתמורה נמחקו לו 24 תיקים פלילים שונים כולל, ניסיון אונס, סרסרות, סחר בנשים והחזקת סמים . קצין משטרה בכיר אמר פעם, " מדינת ישראל חייבת הרבה לדוד דגמי"(אני מתאפקת, חורקת שיניים ונושמת עמוק כדי לא להשחיל פה איזה משפט על המהלך הדוחה הזה שמסריח כולו משחיתות). כעד מדינה הביאו העדויות שלו להרשעת ארבעה משותפיו לשעבר שקיבלו כולם עונשי מאסר בפועל של בין 3-18 שנים , אלא ששלושה מתוך ארבעת הנאשמים היו זוטרים לו בארגון הזנות. הנה, מצאנו איך לאכול את העוגה, להשאיר אותה שלמה וגם לא להשמין.

עם אישור רשמי ממדינת ישראל על שהוא כבר לא פושע, הפך דגמי מסרסור לאיש לנדל"ן, לחברה שאותה הקים ביחד עם דוד זהבי קראו מיזמים, כיום אורבן נדל"ן . במסגרת עבודתו במיזמי הנדל"ן השונים היה שותף או מנהל בפועל של עשרות פרויקטים במרכז, תמ"א 38 ואפילו כמה פרויקטי יוקרה בלב תל אביב. אלא שגם בתור איל נדל"ן דגמי המשיך לנהוג באלימות וכוחנות, בין היתר הורשע, בשיתוף ארגון הפשע היפואי של עיזאת חאמד בסחיטה באיומים . במהלך השנים הוגשו נגדו תלונות עוד ועוד  תלונות על סחיטה באיומים מצד דיירים מהם דרש לפנות את נכסיהם כדי לקדם פרויקטים בנדל"ן , אך התיקים האלה נגדו נסגרו.

את כל הטוב הזה ביקשה העיתנואית שרון שפורר לחשוף. היא עשתה תחקירים מקיפים ופרסמה סדרת תחקירים על אודות דגמי ועסקיו המפוקפקים בעיתון הארץ. היא קראה לאנשים להכיר, לדעת. היא פרסמה בפייסבוק שלה אזהרה לא ליצור קשרים עסקיים עם חברת מיזמים תוך שהיא מסבירה כי היא מנועה מלפרט למה, אז היא חטפה תביעת לשון הרע מחברת אורבן נדל"ן על סך 1.68 מליון שקל בטענה שקשירת שמו של דגמי (שלאחר שהפך לעד מדינה שינה את שמו בתעודת הזהות אך מרבה להשתמש, עדיין, בשמו הקודם) לחברת אורבן נדל"ן זוהי הוצאת לשון הרע לחברה. אתם מבינים? יום אחד תחליטו להשקיע את כלללל הכסף שיש לכם, לעשות את הרכישה הכי גדולה בחיים שלכם, להיכנס לעסקת רכישת נדל"ן ואת כל זה תעשו, אולי בלי לדעת, עם סרסור לשעבר, עבריין מורשע, איש סחיטה באיומים. דגמי וחבריו חשבו, כמו שמקובל בעולם שלהם, שהכל מותר להם.

מזל שבית המשפט הבין את הסכנה שבתביעת עיתונאים על חשיפת האמת. השופטת רחל ערקובי דחתה את בקשת חברת מיזמים/אורבן וקבעה שאין לאסור על פרסום שמו וקשריו של דגמי עם החברה בעבר או בהווה. אגב, כיום דגמי כבר אינו בעל השליטה בחברה. היא גם דחתה את הבקשה שלהם לנהל את המשפט ואת החלטותיו בדלתיים סגורות, יען שגם אם יפסידו לא נדע מזה.

הניסיון של אורבן נדל"ן להפחיד עיתונאים מחשיפת האמת הוא לא חדש. הם לא המציאו אותו. ממש עכשיו אנחנו ניצבים מול מאבק בלא פחות ממנהיגי המדינה הזאת, שלא מבינים מה זה שווה תקשורת אם אי אפשר לשלוט בה (מירי רגב, את כוכבת!). זאת גם לא המצאה חדשנית שעורכי ומו"לי עיתונים מפחדים עד מאוד מתביעות דיבה, לא פעם ולא פעמיים כוסת"חו תיקים עבי כרס שיכולים למלא דפים על דפים של כתבות תחקיר רק כדי לא לפגוע בטייקון שמפרסם בעיתון או שיש לו קצת כוח לעשות שרירים.

במציאות המסוכנת הזאת לבלוגריות ובלוגרים יש תפקיד חשוב במיוחד בחשיפת האמת. טל שניידר עושה את זה בפלוג, הבלוג הפוליטי שלה. יש גם את המקום הכי חם בגיהנום, ועוד כמה עיתונאים\בלוגרים אמיצים. המציאות משתנה, העולם שלנו כבר לא סובל יותר הסתרות, מחיקת האמת והסתרת הדברים החשובים. אל תפחדו מאנשי השררה כשהם מנסים לאיים עלינו בטריקים הכי ישנים בספר. כי הספר עכשיו נכתב מחדש, ולנו יש הזדמנות פז להכריע מה יהיו החוקים החדשים.