מה בראש שלי - הבלוג של תמר מהגולן

קירוב לבבות סטריאוטיפיים בחסות הממשלה

הרעיון הזה, של תשלום למשפחות דתיות על אירוח חילונים בביתם לצורך הפצת תכנית יהודיים וציוניים, זה טוב או רע?

תמר מהגולן

13/06/2017


אולי באמת זה רעיון טוב, התשלום על אירוח חילונים אצל דתיים. במילא שתו לנו את כל הקצבת ילדים עד שלא נשאר ממנה בקושי לטיטולים. אז עכשיו אפשר יהיה לקבל מהממשלה עוד קצת כסף וגם עזרה בארנונה כי אנחנו מארחים חילונים. בכל מקרה אנחנו עושים את זה. עכשיו לפחות זו תהיה הוצאה מוכרת. שלא כמו צהרון, או עוזרת.

ואנחנו הרי דתיים מהסוג ה"נכון". לא רפורמיים או קונסרבטיביים חלילה. לא התחתנו בקפריסין או גרושה עם כהן. הכל לפי הרבנות כולל המוהלים (שלושה בנים, יו נואו), וגם שני כיורים והפרדה בסקוצ'ים של שטיפת כלים.  גם מפרידים כביסה (צבעוני ולבנים) אבל זה לא קשור.

משפחה דתית מארחת (אילוסטרציה: שאטרסטוק)

והתכנים? בטח תכנים תורניים ואמוניים, הרי מה יש לי לדבר עם חילונים?!  כלום ועם הארץ. רק פרשת שבוע וסיפורים מ"כה עשו חכמינו". מקסימום נקרא קצת מהספרים של ד"ר מיכה גודמן. אולי על חינוך ילדים אם הם ישאלו, החילוניים. הרי הם כמו הקטנצ'יק מההגדה שלא יודע לשאול, תינוקות שנשבו. רחמנות.

רק שאלה קטנה, במחילה, אם החילוני שיבוא להתארח אצלי במסגרת הפרוייקט הוא הבן שלי? אז זה בסדר שאדבר איתו על הספה שרציתי לקנות לסלון? או על הדירה שהוא מתכנן לשכור עם שותפים בשנה הבאה? ואם החילונים שיבואו הם במקרה אנשים מהעבודה שלי שאנחנו חברים כבר המון זמן ופשוט נעים לנו לבלות זמן ביחד בארוחה טובה, כשהילדים משחקים בטרמפולינה או קטאן, וממש נחמד לנו לדבר על מתכונים וטיול למדבר יהודה, ועל הקטיף דובדבנים, ועל המשחק של מכבי. דיבורים של בני אדם, לא של "דתיים". אז גם אקבל הנחה בארנונה?

אפשר לקבל הנחה בארנונה?

כי אולי הפרוייקט הזה רצה לקרב לבבות אבל למעשה הוא מקטב לבבות. הוא לא יוצר חברות אלא מקטלג אנשים לפי רמת התאמתם לפרופיל סטריאוטיפי, וזה, בעיני, החטא הכי גדול שניתן לעשות בחברה הישראלית.

אנשים מתייחסים לזולתם בכבוד, ושומעים על השקפת עולמם כשהם רוצים ומתעניינים. זה מגיע בדרך כלל מתוך הדדיות ביחסים, מתוך חברות ורצון להכיר ולא מפרוייקטים מוזרים של ממשלות שלא יודעות לייצר סדרי עדיפויות בתקציבים שלהן.

אז אם בא לכם להתארח אצלינו, אתם מוזמנים. תעלו לגולן, תנשמו אוויר נהדר, ואם זה בשבת , תחנו מחוץ לשער הצהוב. הוא נפתח כשיוצאות מכוניות של הפרמדיק שעושה משמרות במד"א או המתנדבים של יחידת חילוץ גולן. נוכל לדבר על זה או על דברים אחרים. ממש בחינם.