החברות הכי טובות: חוויה רגשית לכל אישה

סלונה מחלקת לכם כרטיסים להצגה "החברות הכי טובות" בקאמרי, שעולה שוב אחרי 15 שנה, ותהיה רלוונטית גם בעוד 20

אולגה לביא

31/07/2013


האם היא קיימת בכלל? האם היא אפשרית לאורך זמן, שורדת את המציאות, השינויים, רגשות האשם, הקנאה והגברים? החברות הנשית. חבילה מורכבת ועשירה, שמהווה את הנושא המרכזי של הצגה חדשה-ישנה שראיתי בקאמרי שבוע שעבר. ראיתי והתרגשתי.

המחזה מאת ענת גוב, הוצג בתאטרון הקאמרי לראשונה לפני כמעט 15 שנה וחזר לבמה של אותו התאטרון, בבימוי משובח של גלעד קמחי.  באותה מידה הוא יישאר רלוונטי גם בעוד עשרים או שלושים שנה, כי הוא עוסק שנושא שתמיד ידבר לליבה של כל אחת ואחת מאיתנו.

החברות של שלוש הגיבורות מתחילה מבית הספר היסודי, מקום יחסית תמים שבו הרבה יותר קל להתמודד עם הקשיים ביחד. מילת מפתח - כוח, מילת זיהוי - אינטימיות. העולם מחייך לשלישייה, שבטוחה שהחברות שלהן תחיה לנצח. בשלב הזה, אף אחד לא שואל מה מחבר בין הילדות האלה, מהי הסיבה האמיתית לחברות כה עמוקה. הכל קל, הכל טבעי ולא דורש הסברים. חברות של בית היא תמיד חברות נגד העולם, חברה, חוקים, הורים ומוסדות חינוך. זאת אהבה מגבשת, מאחדת ולמרות ההבדלים החברתיים היא חוצה את הגבולות בקלות.

חברות הכי טובות, צילום: דניאל קמינסקי

רמה מסינגרלמעלה: שרית וינו אלעד, מיה דגן ויעל לוינטל (צילום: דניאל קמינסקי). למטה: רמה מסינגר, המחליפה את דגן.

ההצגה מחברת בין עבר להווה: היא מתרחשת בו זמנית במציאות שבה השלישיה נפגשת אחרי שנים רבות ובזיכרונותיהן. לכל דמות, בת מראה שלה כ"קטנה". שרית וינו-אלעד – כנרת לימוני, רמה מסינגר (המחליפה את מיה דגן) - שמרית לוסטיג,  דינה סנדרסון הקטנטונת - יעל לבנטל, כל הששת הנשים האלה ממלאות את הערב באנרגיות נשיות מסוגים שונים: האינטנסיביות של מסינגר, יעל לבנטל שמסוגלת לנהל מונולוג באנרגיות שגורמת לעולם להתפוצץ במחיית כפיים, כנרת לימוני עם המתיקות האינסופית שלה והדמות הבוגרת שלה, שרית וינו-אלעד, המאוזנת והמחברת בין כולן.

הן חוזרות אחורה בזמן בשביל להבין מה הסיבות שהביאו לפיצוץ ולפרידה ועל הדרך נאלצות לפגוש את עצמן, פנים אל מול פנים. גלגל הזמן מתגלגל אחורה ומייצג כל אחת מהבחורות ואת דרכה באופן מאוד מדוייק: אחת דעתנית, שלומדת להתאכזב מהגברים כבר בתחילת דרכה כאשר נשארת לבד עם ילד קטן במקום ללכת לצבא. היא ממשיכה לנקום במין הגברי מרוב הפחד מבגידה נוספת. השנייה, קטנה ונטולת דעה משלה, נלחמת על אהבתן של שתי החברות שלה, היפות והמושלמות לעומתה (כך היא חושבת),  תמיד ה"יס מנית" לכל דבר, עם צחוק מעצבן ופנים שקשה לזכור - דווקא היא עם השנים מצליחה לתפוס את הגבר שכל אחת מהשלישייה חולמת לעצמה וגם לפתח את הקריירה מטורפת. והשלישית, חכמה, אינטליגנטית ותומכת, שהולכת על בטוח, אך לא מצליחה באמת - לא בזוגיות וגם לא בקריירה.

החברות הכי טובות, הקאסט הצעיר, צילום: דניאל קמינסקיהקאסט הצעיר: שמרית לוסטיג, דינה סנדרסון וכנרת לימוני

שלוש הדמויות שהחיבור שלהן מהתחלה נראה כטבעי לחלוטין הולכות ומסתבכות בדרך המשותפת שלהן, וכל סצנה נוספת רק מוסיפה חלקים לפאזל: הקנאה, המלחמה על תשומת לב, על התפקיד של "המועדפת" מתוך השלוש, הבגידות, הרצון להוכיח את החברות האמיתית, חוסר יכולת להתמודד עם הרגשות ובעיקר השאלה: מה היא ההתחייבות של חברות אמיתיות?

האם חברות אמיתיות חייבות לספר לחברה שבן זוגה ובעלה לעתיד בוגד בה? אפילו אם המחיר של מעשה זו הוא בדידות לכל החיים? האם לקחת את הסיפור האישי של אחת מהחברות ולהוציא על זה ספר - זה בסדר, אבל אם הספר יצליח - זה כבר לא?

המחזה של ענת גוב נבנה על סיטואציות שמתארות את כל הדרך מהחברות הכי טובות לחברות הכי קרובות, הכי נפגעות, הכי כואבות. במקום להוציא את הדברים ולשים אותם על השולחן שלוש הגיבורות מעדיפות להיפגע, לחוות את התחושות שליליות ולתפוס מרחק . החברות הופכת לטריגר, סוחטת ולא תומכת יותר. האם יש דרך חזרה?

חברות בין נשים היא תורה שאין ללמוד בתיאוריה אלא רק במציאות. הסוד הגדול, בעיניי, הוא דווקא בשם של המשחק. הן מתחילות את החברות כי חברות הכי טובות: מדובר כאן בעדיפות מסויימת, בזכיית בפרס, במונופול לאהבה, למחויבות, אבל זאת רק ההתחלה. הגדולה היא להתגבר על האגו שלנו בלי לוותר עליו, לראות מעל האמביציות והכעסים וכתוצאה מכך להגיע לחברות אמיתית, בוגרת וצלולה, שלא חשה בגידה בכך שיש עוד אנשים בחיים של כל אחת או ספק בתמיכתה של חברה כשהיא עסוקה בעניינים שלה.

שש הנשים על הבמה. מסתכלות על עצמן כמו אמהות, רוצות להגן, לעזור, לרחם. הן מחבקות את עצמן, הצעירות, כמו שכל אחת מאיתנו רוצה לחבק את עצמה של לפני כמה שנים טובות. להגיד "יהיה בסדר, את עוד תאהבי, תצליחי, תתגברי". ואז הן מסתכלות אחת על השנייה, אחרי כל השנים האלה. חברות לא כאלה טובות שקצת דפקו אחת את השנייה בדרך, קצת בגדו, קצת אכזבו, קצת מהכל. לא הכי טובות, אך הכי קרובות בעולם.

>> 5 הגולשות הראשונות שימלאו את הטופס שלהלן יקבלו כרטיס זוגי במתנה. כל שאר הגולשות שימלאו את הפרטים בטופס יקבלו כרטיס מוזל בשווי 65 ש"ח. קוד הנחה לכרטיס מוזל 3293, להזמנות חייגו - 03-6060960. ההטבה תקפה לחודש אוגוסט 2013, מקומות הישיבה בעליה וביציע:

על מנת לקבל את ההטבה, כמה פרטים בבקשה