לחלום מציאות- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים בגישה החיובית - הבלוג של לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

אני??? פריק קונטרול???? לדעת להעביר את הכדור להורה השני כשצריך...

כמה פעמים שמעתם את המשפטים הבאים? "אבל הוא לא מבין בזה", "הוא לא יודע איך", " אבל הילד/ה רוצה רק אותי", " אין לו סבלנות", "הוא לא יודע להתמודד איתם"... ואחר כך אנחנו באמת מתפלאות שאין לנו זמן לעצמנו, אוויר לנשימה ושה"הוא" הזה באמת לא לוקח יוזמה, לא יודע איפה מוחבאות הפיג'מות של הילדים בבית ואיך מפענחים את הנוסחא המורכבת של הכנת חביתה לארוחת הערב -מה אתן רוצות, אתן אמרתן לו שהוא כזה, לא???

לחלום מציאות- ייעוץ שינה לילדים ותינוקות

22/01/2014


כמה פעמים שמעתם את המשפטים הבאים?  "אבל הוא לא מבין בזה", "הוא לא יודע איך", " אבל הילד/ה רוצה רק אותי", " אין לו סבלנות", "הוא לא יודע להתמודד איתם"...

ואחר כך אנחנו באמת מתפלאות שאין לנו זמן לעצמנו, אוויר לנשימה ושה"הוא" הזה באמת לא לוקח יוזמה, לא יודע איפה מוחבאות הפיג'מות של הילדים בבית ואיך מפענחים את הנוסחא המורכבת של הכנת חביתה לארוחת הערב -מה אתן רוצות, אתן אמרתן לו שהוא כזה, לא???

אז נכון, אנחנו נשים חזקות, עצמאיות, בטוחות בעצמן ובעצם, כמעט כל יכולות , סוג של סופרוומן (גל גדות היזהרי- אנחנו מאחורייך) אבל באמת, באמת אנחנו יכולות ה-כ-ל??? ומה בעצם נשאר שם בסוף אחרי שלקחנו שליטה ופיקוד על הכל ועל כולם? ומי זאת שם על הספה בוכה כשהיא קורסת בסוף היום?

הרבה פעמים בתהליכי ייעוצי שינה, שאני מעבירה להורים, אני משוחחת עם האם בטלפון תחילה ומנסה לתאם פגישה- אני שואלת בנימוס מתי שניהם פנויים? ומקבלת בתגובה לעיתים פליאה "מי?" היא שואלת מן הצד השני. מה זאת אומרת מי? את ובעלך. מתי נוח לכם? "גם אותו צריך?" היא מתפלאת מן העבר השני של הקו " אבל הוא בכלל לא משכיב אותו , הילד רוצה רק את הידיים שלי כל הזמן".

אני יודעת שיש משפחות חד הוריות, יש הורים גרושים ואמהות יחידניות ובכלל היום יש המון דפוסים של המשפחה החדשה אבל עדיין כשיש שני בני זוג, שני הורים- למה? למה לוותר מראש על אחד? זה  לא הוגן לא כלפינו' ולא כלפיי הילדים שלנו.

אני נפגשת עם הורים ושוב ושוב שמה לב ,שכששני ההורים שותפים ולאבא יש מקום, הרבה פעמים דווקא הוא זה שלוקח את המושכות לידיים ומדרבן, מתמלא מוטיבציה ולוקח על עצמו את ה"משימה"! באופן כללי בתהליכי ייעוץ שינה, כשעושים שינוי משמעותי כל כך בבית ובחייו של הילדון – כשהאבא מעורב בתהליך, יש הצלחה יותר גדולה! מאוד, מאוד קשה לעשות את זה לבד.

אז איך עושים את השינוי ואיך באמת מעבירים לפעמים את הכדור לצד השני כשצריך (וצריך)-

מחליטים- זו החלטה שיכולה לבוא מצידך, מצידו או כהחלטה משותפת שזהו די, צריך שינוי! הרבה אבות רוצים להיות מעורבים יותר ומשמעותיים יותר בבית אבל לעיתים הם מרגישים שכבר אין להם מקום. ומה אם אלו שלא רוצים אתן שואלות  "נוח לו ככה שאני עושה הכל לבד", "הוא נהנה מהמצב כמו שהוא- ראש קטן בבית" – שאלתן אותם? תנסו, אולי תופתעו?! אולי פשוט לא נתתם להם מקום- אם את עושה הכל מה הוא כבר יכול לעשות?

וחוץ מזה בואי נוריד רגע את חליפת הוונדרוומן (גם ככה היא תפורה למידות של גל גדות) ונגיד" קשה לי, לא רוצה לעשות הכל לבד- איך אתה יכול לעזור לי? אני צריכה אותך".

אם האבא לקח יוזמה, רוצה לעשות שינוי להיות מעורב יותר בחיי הילדים ועד עכשיו הוא לא היה שם, אז ברור שהפעמים הראשונות לא יהיו קלות- אם עד עכשיו רק אמא קילחה או השכיבה ופתאום אבא מנסה להשתלב ולקחת פיקוד, אז הרבה פעמים תהייה התנגדות מצד הילדים שמחפשים את המוכר והידוע. אבל, אחרי פעם פעמיים ושלוש הם מגלים שגם אבא יודע ואולי, אולי אפילו יותר כיף עם אבא? ואולי כיף שפעם אמא ופעם אבא?

כשעושים שינוי כזה בבית צריך לשדר לילדים מסר ברור- גם אבא יודע ויכול, ואם באמצע החלפת החיתול את באה, מזיזה אותו הצידה ומסננת "תן לי לעשות את זה כמו שצריך" אז לא זו לא הדרך- זו דרך ברורה להעביר לילדים מסר של אבא לא יכול, אני לא סומכת עליו. והדרך הבדוקה לגרום לאבא לקחת לא שניים אלא עשרה צעדים אחורנית. כאן התפקיד שלנו לעזור, ללמד, לתמוך ולעודד ובעיקר לא להפריע . המסר מכוון גם לאבא- אני סומכת עלייך, אתה אבא של הילדים שלי,בך בחרתי!

הדרגתיות- כמו כל שינוי שעושים בבית ועם הילדים הכל נעשה בהדרגה. אם אבא לא היה מעורב עד עכשיו, בהשכבות לדוג', נתחיל בהדרגה. אמא נמצאת שם ברקע אבל לא מתערבת, לא מעירה ומשדרת מסר חד וברור לילדים- "אני סומכת על אבא שיידע להשכיב אתכם נהדר- אתם יודעים שהוא אלוף בלספר סיפורים לפני השינה?" כנ"ל לגבי מקלחות וכל תחום אחר בו הייתם רוצים ליצור יותר איזון.

בואו נמחק מהלקסיקון שלנו כמה משפטים- "דווקא בעלי עוזר לי בבית"- נפלא שהוא עוזר אבל הוא לא על תקן העוזרת, הוא השותף שלך לחיים, לבית, בזוגיות ועם הילדים . "היום בעלי עושה בייביסיטר על הילדים"- כן, וכמה את משלמת לו לשעה? הוא אבא שלהם ולא הבייביסיטר.

לא הכל ייעשה בדיוק בדרך שאת רגילה ואוהבת- הכביסה אולי מקופלת קצת אחרת, הרצפה במקלחת מזכירה יותר את הבריכה העירונית. לארוחת הערב הילדים אכלו במבה עם קטשופ וההשכבה הלכה והתארכה. אבל, את יצאת לחדר כושר, נשמת קצת אוויר וחזרת לשקט (כן אני יודעת הכל בלאגן) והילדים? הם לגמרי הרוויחו את אבא!

וכן, לפני שחלקכם מתנפלים עליי,אני יודעת שיש המון, המון אבות היום , מעורבים, עושים, יוזמים ולוקחים חלק משמעותי בניהול הבית ובנוכחות ההורית, לפעמים אפילו יותר מאמא- באמת סליחה, לא אליכם מכוון הפוסט הזה.

ולבסוף, קטורזה (שחקן וסטנדאפיסט נפלא) תמיד צוחק בהופעות שלו ומספר שכששואלים את אשתו כמה ילדים יש לה היא מייד משיבה : "שישה ועוד אחד- ומצביעה על בעלה" – האמת, אותי זה לא ממש מצחיק....

רציתן גבר לצידכן 'לא? לא עוד ילד....

שירלי פרי-כרם 0509005204

"לחלום מציאות"-ייעוץ שינה לילדים ותינוקות בגישה החיובית

לטיפים נוספים, שאלות ולכל מי שרוצה להתייעץ- מוזמנים להכנס לדף הפייסבוק העסקי:

https://www.facebook.com/lahlom