הכל אפשרי …corny - הבלוג של קרין מילשטיין

סבא גדי קופץ לביקור/ רוית לירון- ספרות ילדים

כיצד מתמודדים הילדים עם אובדן ופרידה? מהו מושג המוות עבורם? כיצד נוכל לעזור להם? ספר זה נוגע בנושא שכה מעטים נוגעים בו ומאפשר התמודדות של הילד וההורה עם מושג זה, מזמין לשיח משותף בין ההורה לילד ומקנה לילד יכולת להיזכר, לכתוב ולספר על הדמות היקרה שאיבד.

קרין מילשטיין

08/08/2016


20160807_192658~2~2

מהו המוות עבור ילד? הרי זהו מושג מופשט לגמרי...מושג המוות עבור ילד יכול להיות מוות של משהו קרוב או מוות של משהו שאף פעם הוא לא הכיר (ואולי רוצה להכיר)כגון סב שנפטר בטרם הכירו או חשיפה של הילד למושג על ידי סיפור או סרט.
איך מסבירים לילד שאדם איננו ולעולם לא יחזור? איך ילדים מגיבים למוות?

ספר זה עוזר להורה להתמודד עם שאלות אלו. הוא מאפשר קריאה משותפת של ההורה והילד, מעודד את הילד להעלות על כתב ובציור את תחושותיו ואף ליצור מעין מפגש וירטואלי עם הדמות ממנה נפרד.

באמצעות חלום של ילד, הספר מציף רגשות ומגדיר אותן בשם. הוא מאפשר לילד להבין מה הוא מרגיש. עם האובדן מתעוררות תחושות שונות אצל הילד ועם חלקן הוא ירגיש הזדהות מהקריאה בספר. בנוסף, הוא מציג אופציה להתמודדות עם האובדן על ידי תחושת געגוע ומאפשר לחלום/ לדמיין מפגש.

הספר מחולק לשני חלקים:
החלק הראשון הוא חלק הקריאה, בו מתואר "חלומו" של הילד. החלום מספר על סבא גדי הקופץ לביקור ופוגש את נכדיו: מאוד, נוה, אורי וגיל.

החלק השני הוא פעיל. הוא מעין חוברת הפעלה, בה הילדים מוזמנים ליצור אלבום של זיכרונות, שיאפשר להם מפגש מחודש בדמיונם עם הדמות שאיבדו. זהו החלק בו הילדים יוצרים את סיפורם האישי שלהם. בעזרת אלבום זה, הילדים מביעים רגשות, פורקים אותן ויוצרים שיח עם עצמם ועם ההורה.

20160807_203847~2

קשה יותר לילד להביע את עצמון ולפעמים להבין את רגשותיו. לדעתי, לא אחטא אם אומר, שלפעמים גם לנו המבוגרים זה לא קל ואנו חשים בלבול לגבי רגשותינו כלפי המוות של קרוב ולא תמיד אנו יודעים להביע את עצמנו ולהודות במה אנו באמת חשים.

באמצעות הספר מציפים את הרגשות שהילד חש והיה רוצה להרגיש. להלן מספר דוגמאות מהספר:

קרבה-
"פסנתר אחד, ארבע ידיים
דואט של שניים
סבא ואורי ביחד מנגנים.
שניהם מאושרים"

ביטחון-
" "רוצה משחק?" מאור מזמין את סבא
לטניס שולחן מהיר וחזק.
שנים מגישים, בכוח חובטים.
שניהם מאושרים"

כעס-
"סבא גדי מתיישב על הספה
וסביבו נאספים הנכדים.
"מעצבן שאין לנו אותך, " הם אומרים לו,
"אתה מת כל כך הרבה שנים." "

כילדה תמיד אהבתי חוברות, לכתוב בהן, לצייר ולהדביק. זה תמיד יצר אצלי תחושה שזה שלי, מעשה ידי. אני בטוחה, שזו תהיה גם תחושתם של הילדים שיקראו בספר וימלאו את אלבום הזיכרונות שלהם. מה שהקסים אותי במיוחד , היתה המעטפה התכלת המודבקת בצד של האלבום, המיועדת למכתב או ציור. כמובן, שצילמתי לכם (ראו תמונה מטה).

20160807_205748~2

וקצת על המחברת... רוית לירון היא תרפיסטית באמנות (M.A), מדריכה מוסמכת ומתמחה בטיפול דיאדי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי. עובדת סוציאלית (B.A) עובדת במשרד החינוך ובקליניקה פרטית. מטפלת בילדים ונוער.

XOXO

אחת שיודעת ;-)