ויקיפדיה: איפה הנשים?

כנס "אקדמיית ויקיפדיה" יעסוק השנה בשאלת השתתפותן של נשים בכתיבת האנציקלופדיה החופשית. האם חוסר השיוויון המגדרי בארגון עומד להשתנות?

יעל מרון

21/05/2013


נסו לחפש בגוגל את השם "עדה יונת", כלת פרס נובל לכימיה. התוצאה הראשונה, כמו כמעט בכל חיפוש של שם מוכר כזה או אחר, היא מוויקיפדיה. מאחורי כל ערך בוויקיפדיה נמצא דף שיחה ובו דיונים – שלעיתים הופכים לוויכוחים קשים – ותוצרתם, פרי האיזונים בין כל הכותבים, היא הערך שכולנו קוראים. בדף השיחה של הערך על יונת מצויים 9 דיונים כאלה, אך למרבה הפלא בכולם המשתתפים הם גברים בלבד. לא מדובר במקריות, אלא בדוגמה בלבד לנעשה מאחורי הקלעים של מאגר הידע הגדול בעולם.

כנראה שאין אף גולש או גולשת שלא מכירים היום את האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה. מזה 13 שנים היא מציעה ידע חופשי, זמין בכל עת וללא תשלום בלמעלה מ-26 מיליון ערכים בשפות שונות הנקראים על ידי כ- 520 מיליון גולשים ייחודיים מדי חודש. ויקיפדיה ידועה לכל ילד לא רק כמאגר מידע חופשי, אלא גם כפרויקט שיתופי הנכתב על ידי מתנדבים מרחבי העולם. כל אחד ואחת יכולים לכתוב בוויקיפדיה ולקחת חלק בפעילות המיזם.

אבל, כמה פעמים שאלתם את עצמכם מי הם באמת המתנדבים האלו מאחורי האנציקלופדיה המקוונת? התשובה איננה חד משמעית. בוויקיפדיה העברית, לדוגמא, עורכים יחד איתי אנשים מכל רחבי המדינה, החל מתלמידי בי"ס יסודי ועד לפנסיונרים. פרופסורים, מאבטחים, חיילים, עורכי דין, מוכרים בחנויות בגדים ובעצם – כל אחד התורם את חלקו, הוא עורך. דבר אחד, עם זאת, ברור – אחוז ניכר מהעורכים הם גברים.

נתונים מלפני 3 שנים של קרן ויקימדיה, הגוף האחראי על תשתיות ויקיפדיה, מעידים באופן חד משמעי שאחוז הכותבות בוויקיפדיה נמוך מאוד ונע בין 13% ל- 15% בלבד. חשוב לציין כי הסקר העדכני של הקרן טרם פורסם וייתכן שהמספרים מאז עלו, וכן שידוע לנו כי בקהילה הישראלית מספר העורכות ככל הנראה גבוה מהנתונים העולמיים. עם כל זאת, איך שלא נסתכל על זה – העורכות לא מגיעות לכדי מחצית מהעורכים ואפילו לא שליש. רחוק מזה.

הסיבה להעדרן של נשים עורכות בוויקיפדיה אינה היעדרן מהאינטרנט. בישראל, למשל, 75% מהנשים גולשות באינטרנט. לאור זאת, שמה לעצמה קרן ויקימדיה למטרה להעלות את אחוז הנשים הכותבות ל- 25%, עד שנת 2015.

אבל האם אנחנו באמת צריכים לפעול להגדלת מספר הנשים בוויקיפדיה? רחל, אחת העורכות בוויקיפדיה העברית, כתבה באחד הדיונים שהתנהלו בדפי הקהילה באתר: "אני לא חושבת שיש מגבלה למי שרוצָה לעסוק בתחום המחשבים או לכתוב בוויקיפדיה. מעולם לא הרגשתי שמפריעים לי, לא כאן, לא בלימודים ולא בעבודה".

אדריאן ויידויץ, עורכת בוויקיפדיה האנגלית, פרסמה לפני כשבועיים ביקורת חריפה על האופן החד-ממדי בו סוקרת התקשורת את סוגיית מיעוט הנשים העורכות בוויקיפדיה. לראייתה, במקום לתת ביטוי לקולות הנשים העורכות בוויקיפדיה ולאפשר להן להביא את נקודת מבטן, הסקירה העיתונאית תרה אחר פתרון שטחי מבוסס נראטיב סקסיסטי, המניח כי הוספת עוד נשים לוויקיפדיה תפתור את הבעיה. אדריאן מדגישה כי גם אם למראית עין נראה כי מדובר בפתרון פמיניסטי, הפתרון רחוק מלהיות כזה.

ישנם כאלו המתייחסים לבעיה כשם שהם רגילים להתייחס לשאר בעיות המגדר בחיי היומיום שלנו, כלומר - הסיבה לכך שיש פחות כותבות היא שוויקיפדיה "מדירה" נשים: שיח אלים, סקסיזם, זלזול בתוכן "נשי", כתיבה לא ניטרלית וכו'. אני מתייחסת לבעיות האלה (שאכן קיימות) בעיקר כתוצאה ולא כסיבה. למה יש פחות נשים בקהל של משחקי כדורגל? התשובה היא "ככה". זה משהו שנשים פחות מתעניינות בו ועיסוק שפחות מושך אותן. אף אחד לא חושב שמשהו לא בסדר עם הכדורגל וצריך לשנות אותו כך שיתאים יותר לנשים. באותה מידה, עצם העובדה שיש פחות נשים בוויקיפדיה איננה בעיה.

מדוע בכל זאת יש בעיה? בגלל אופי המיזם, שמטרתו איסוף ידע והנגשתו בצורה ניטרלית ומאוזנת. המחסור בנשים פוגע בהשגת מטרות המיזם. הבעיה מבחינתי היא עם העובדה שישנם מאות ערכים על כדורגלנים ורק ערכים בודדים על אופנה (ואין זה אומר שצריך להפחית את מספר הערכים על כדורגלנים).

אז האם הערך אודות עדה יונת באמת סובל מכתיבה מוטה? ומה באשר לכל שאר הערכים? קשה לומר. אך מטרת ויקיפדיה היא לשקף מגוון דעות רחב ככל הניתן והבעיה המתוארת יוצרת אתגר לא פשוט. גם אנחנו בקהילה העברית ובויקימדיה ישראל, העמותה הישראלית של תנועת ויקימדיה התומכת בפעילות ויקיפדיה, מכירים באתגר. את הכנס השנתי של "אקדמיית ויקיפדיה", העוסק בשילובה של ויקיפדיה בחברה ובאקדמיה בישראל נקדיש השנה לשאלה: "מדוע נשים ממעטות לערוך בוויקיפדיה". בישאקה דאטה תגיע לישראל במיוחד כדי להיות הדוברת הראשית של הכנס. דאטה היא חברת הוועד המנהל של קרן ויקימדיה העולמית ומייסדת ארגון Point Of View, ארגון הודי הפועל לקידום נקודת המבט של נשים באמצעות תקשורת, אמנות ותרבות. דאטה תחלוק עם המשתתפים את החוויות שלה כעורכת בוויקיפדיה, וגם כמי שפעילה הן בתוך תנועת ויקימדיה והן מחוצה לה לקידום שילובן של נשים.

לאחר הרצאת הפתיחה שלה, ננסה אני, חברותיי מוויקיפדיה ואנשי מפתח מתחום האקדמיה והאינטרנט בישראל לענות יחד על השאלה ולחשוב על פתרונות אפשריים לשינוי.

הכותבת היא חברת הוועד המנהל של ויקימדיה ישראל ועורכת בויקיפדיה העברית

>> אקדמיית ויקיפדיה החמישית תיערך ב-2 ביוני, במרכז הבינתחומי הרצליה, בשיתוף בית הספר סמי עופר לתקשורת. ההשתתפות היא ללא עלות אך מספר המקומות מוגבל ונדרשת הרשמה מראש. לפרטים נוספים