shir_cohen - הבלוג של שיר כהן

על אהבה, צמחים ועסקים

זה לא קל בכלל לנהל עסק עם בן זוג אבל ביחד נצליח להתמודד עם האתגר

שיר כהן

27/02/2020


חורף באריאל. רק 2 מעלות בחוץ, יושבים בקור שבוע אחרי שחזרנו מירח דבש בלתי נשכח במקסיקו, תופסים את הראש ולא מבינים איך הגענו למצב שבו אנחנו גרים יחד עם ההורים של יהודה. דירה אחת, שירותים אחד, מטבח אחד, חדר קטן אחד ותחושת תסכול אחת גדולה. הרי לפני שבוע, עוד היינו בירח הדבש שלנו, הסתובבנו בין החופים הכי יפים בעולם, טיילנו, אכלנו, שמחנו, רקדנו ונהנו, והמעבר החד הזה לא נתפס. והנה עובר לו חודש, ועוד אחד, ועוד אחד ולא מוצאים דירה, המחירים בשמיים, רוצים לגור בתל אביב, קרוב לעבודה ולחברים, אבל לא בכל מחיר, ונוסעים לעוד יום של חיפושים, ועוד אחד ובסופו חוזרים לאריאל לעוד לילה עם ההורים, והשאלות, והבקשות...

כדי להקל על המצב, התחלנו לנצל את הזמן שלנו, בעיקר אחר הצהריים (שלא היה קור מוגזם) ובסופי שבוע לעשות דברים שאנחנו אוהבים וגורמים לנו להרגיש טוב. בדירה הקודמת שלנו בתל אביב, היינו מגדלים המון צמחים, זו הייתה התרפיה של שנינו. בשלב מסויים, אחרי ששתלנו את כל הצמחים שלנו בכל הכדים האפשריים שקנינו הבנו שדי, חייבים להפסיק לקנות כדים ולהתחיל לייצר אותם בעצמנו כדי לחסוך בכסף ולייצר דברים בטעם שלנו. אספנו תבניות חלב, מעדנים, כל מיני קופסאות קרטון מגניבות ויצקנו לתוכם בלילת מלט, יבשנו, צבענו והופ יש לנו כד מגניב משלנו.

כשעברנו לגור אצל ההורים, לקחנו איתנו את כל הכדים שהכנו והחלטנו להרחיב לנו את המלאי ולשפצר, ולשדרג את סט הכדים שלנו. החלק המדהים בתקופת המגורים אצל ההורים של יהודה באריאל הייתה שיש להם גינה ענקית, גינה שאפשר לעשות בה כל מה שרוצים! ברגע שאתה מגיע למרחב כזה מדירת חדר קטנטנה בתל אביב, זה תענוג גדול. אז בכל זמן פנוי שהיה לנו, היינו יוצאים לגינה, מלטשים כדי בטון, צובעים אותם, מכינים כל מיני צורות גאומטריות מגניבות, שותלים בהם צמחים, מצלמים ומשתפים חברים ומשפחה. לאט לאט, סביבת החברים הקרובה התחילה להתעניין מאוד במה שאנחנו עושים ולבקש שנכין להם גם כדי בטון יפים עם צמחים לבית ולגינה. היינו מכינים להם, מביאים מתנות בטון ירוקות וקטנות למשפחה, למכרים, לעבודות שלנו ואיך שהוא הדבר הזה התחיל להתפשט. היינו מקבלים טלפונים מאנשים שאנחנו לא מכירים שרוצים להזמין. אמהות היו מתקשרות ומבקשות לרכוש עבור הגננות, מנהלות רווחה היו מזמינות עציצים קטנים לעובדים, היו מתקשרים ומזמינים כדי בטון לימי הולדת, חגים, אירועים משפחתיים ואנחנו הבנו שבמקביל לעבודה במשרה מלאה שהייתה לכל אחד מאיתנו, התחלנו נהל עסק.

היו מתקשרים ומתייעצים איתנו על צמחים, מה כדאי לשתול, איזה צמח יחזיק בחוץ ואיזה בבית, כמה להשקות, איך להימנע מפטריות, איך לדשן, איפה למקם ועוד אינספור שאלות בנושא.

אחרי כמה חודשים, העסק גדל והתפתח אבל אנחנו לא היינו מרוצים לגמרי. היה חסר לנו משהו. כשחשבנו קצת על העתיד, על איפה העסק הזה יכול להיות עוד שנה, שנתיים מהיום, לא הייתה לנו תשובה מספיק טובה ולכן החלטנו רגע לעצור ולחשב מסלול מחדש. במקביל, מצאנו סוף סוף דירה בתל אביב, במחיר הגיוני, במקום טוב והאנרגיות התחילו לחזור ולהקיף אותנו. ואז זה בא, הרעיון, הכיוון החדש שבא לנו לעוף עליו בכל הכוח, הבנו שאנחנו לא רוצים להכין יותר כדי בטון לאנשים ולמלא בהם צמחים, אנחנו רוצים לעזור לאנשים לגדל צמחים ולהביא להם אותם עד הבית.

עם התפתחות הטכנולוגית אפשר לראות שהכל קורה באינטרנט. אנחנו מזמינים אוכל, בגדים, תרופות ומה לא, בקליק אחד ועד הבית. אבל מה שעדיין לא נמצא שם, זה צמחים. אנשים עדיין צריכים ללכת פיזית למשתלות, לדאוג שיהיה להם רכב. אנשים לא תמיד יודעים איזה צמחים מתאימים להם לבית או לגינה, לא תמיד מקבלים ייעוץ והדרכה נכונה ואת זה באנו לפתור.
מעבר לכך, אנחנו מכירים ויודעים מה התועלת שיש לסביבה ירוקה עם צמחים וכמה חשוב לטפח ולפתח אותה בעידן שלנו. לדוג', הידעתם שזיהום האוויר שנמצא בחללים סגורים מסוכן לנו לא פחות מזיהום האוויר שיש בחוץ? קיימת תופעה נפוצה שנקראת "תסמונת הבניין החולה" והיא מתייחסת לכל הרעלים שקיימים במבנים סגורים ומשרדים שבהם אנחנו מבלים את רוב שעות היום שלנו. במינונים נמוכים הרעלים הללו לא מסוכנים אבל במנונים גבוהים הם יכולים לפגוע בנו. הסגולה של צמחים רבים מעבר לרוגע ולאווירה הכיפית שהם משרים עלינו, היא שהם בעלי יכולת לטהר את האוויר, לקלוט את הרעלים אליהם ולפלוט חמצן נקי.

בימים אלו ממש, האתר שלנו עלה לאוויר אחרי חודשים עמוסים בהכנות ותכנונים. אנחנו עושים משלוחי צמחים עד הבית ו/או המשרד באזור המרכז.
כרגע מבצעים את השליחויות בעצמנו, מנהלים את כל העסק בעצמנו, שזה לגמרי פוסט בפני עצמנו. יהודה לפני חודשיים התפטר מהעבודה בהיי טק כדי לקחת את המיזם הזה צעד אחד קדימה. ואחרי חודשים של למידה, ויכוחים, צעקות ומריבות אני יכולה להגיד שהבנו מה החוזקות והחולשות של כל אחד מאיתנו, במה כל אחד רוצה להתעסק ולהתפתח וחילקנו בנינו תפקידים. וכך יצא שיהודה אחראי על האתר, המלאים ושתילת הצמחים, ואני אחראית על המדיה, שיווק, פרסום, שימור לקוחות.

זה לא קל בכלל לנהל עסק עם בן זוג, לא תיכננו שנעבוד ביחד באופן כזה אינטנסיבי אבל בטוחה שיחד נצליח להתמודד עם האתגר, כי ככה זה כשיש שניים.