להיצמד לאור - הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - דיוק.

דיוק הוא האופן בו עלינו להתנהל על מנת ליצור ולשמר חיים ממש טובים. החיים הם דרך. דרך של התפתחות ותיקון. בואו נדמה את הדרך שלנו ככביש צר, ככל שנהיה מדייקים יותר נלך כל הזמן קדימה ופחות נזלוג לצדדים. הדיוק חוסך זמן מבוזבז בחיים. הדיוק מאפשר לנו ליצור את החיים שאנחנו רוצים בדיוק (ולא 'בערך').

מלכה אשר

24/09/2011


להיצמד לאור היא תורה של מחוייבות לחיים טובים. חיים טובים מגיעים לנו עכשיו. מרגע שהחלטנו והסכמנו שמגיע לנו ממש טוב, נשאר לנו 'לעבוד' בזה. לעבוד ב'חיים טובים'. כאן בלהיצמד לאור אנו עוברים שבוע-שבוע על תחומים שונים בחיינו וחושפים את האפשרויות לבחור בטוב, אפשרויות אשר לא היינו ערים להם במרוץ היומיום.

שיעור הדיוק הוא השיעור האחד לפני האחרון. הדיוק הוא מהמעלות הגבוהות יותר שעלינו לסגל לעצמנו. הוא רלוונטי רק לאחר שלמדנו את כל השיעורים הקודמים, לאחר שלמדנו לזהות את הדפוסים שלנו ברגע האמת, לאחר שלמדנו לעצור כדרך טבע לחצי שעה ביום. לאחר שלמדנו להתנהל כמלכים ולא כעבדים, לאחר שלמדנו להעיז, להפסיק לפחד ולשים סוף לספק... עתה עלינו ללמוד מהו דיוק.

דיוק הוא האופן בו עלינו להתנהל על מנת ליצור ולשמר חיים ממש טובים. החיים הם דרך. דרך של התפתחות ותיקון. בואו נדמה את הדרך שלנו ככביש צר, ככל שנהיה מדייקים יותר נלך כל הזמן קדימה ופחות נזלוג לצדדים.

מי שמזייף יכול למצוא עצמו לגמרי מחוץ למסלול חייו, כאילו ירד מהכביש ופשוט החל ללכת הצידה או עלה על כביש אחר, לא שלו.

מי שרק אינו מדויק יכול למצוא עצמו סוטה מהכביש מידי פעם ולאחר מזהה זאת וחוזר חזרה למסלול. בינתיים, כאשר הוא זולג הצידה במקום להתקדם קדימה, הוא מאבד זמן.

הדיוק חוסך זמן מבוזבז בחיים.

לשם דיוק נחוצה כנות גדולה, יושר פנימי, לדעת מתי אנחנו מזייפים ומתי אנחנו מדויקים.

מה זה זיוף?

מכירים את התחושה בגוף כאשר אתם עושים משהו ויודעים כי הוא לא היה הדבר הנכון לעשות? מכירים את התחושה בגוף כאשר אתם אומרים משהו שלא היה אמור להיאמר? ניתן לחוש בגוף תחושה של זיוף.

ככל שאנחנו מתקדמים בעבודת ההתפתחות שלנו, ככל שאנו מתמידים בעבודה על 'חיים טובים'. אנו חשים יותר ויותר מתי אנחנו על הדרך בדיוק ומתי זייפנו וסטינו מדרכינו.

פעמים רבות אנו חשים את הזיוף לאחר מעשה. לדוגמא התלבטנו אם לצאת לסרט עם חברים או להישאר לנוח בבית, הלכנו לסרט והרגשנו שזו היתה טעות. התעייפנו יתר על המידה, לא ניהלנו נכון את האנרגיות שלנו, הסרט לא היה שווה את המחיר.

מי שקורא כאן בלהיצמד לאור במשך שנה שלמה, מי שלמד להיות ער לדברים שונים המנהלים אותו, ראוי מעכשיו ללמוד לדייק את פעולותיו ולהיות ער לזיוף לפני שהוא מתרחש. איך? בעזרת התחושות שאנו חשים. אט אט אנו לומדים איך מרגיש זיוף עוד לפני התרחשותו, אט אט אנו לומדים איך מרגיש חוסר דיוק, אפילו חוסר דיוק קטן מאד, סטייה קטנה. אט אט אנו מסגלים לעצמנו יכולת של דיוק.

דיוק היא יכולת בגוף

דיוק לא יכול לבוא מהשכל, מכיוון שהשכל יודע רק מה היה בעבר. השכל אינו יכול לכוון באזורים הלא נודעים, באזורים החדשים בחיינו.  בהסתמך על העבר, כל שנוכל לצפות הוא שפעולה שבעבר עשתה לנו טוב - תעשה לנו שוב טוב. אך אתם בוודאי התנסיתם במצבים בהם ביצוע אותה הפעולה במצב מסוים קידמה את הטוב, ובמצב אחר היתה לא נכונה עבורכם. על כן אין פעולה נכונה או פעולה לא נכונה. הכל תלוי מצב – תלוי סיטואציה פנימית וחיצונית.

שני עקרונות מנחים את ההתפתחות האישית במאה ה-21:

הראשון – כל אחד יודע מה דרכו. מה נכון עבורו ומה שגוי עבורו. אין יותר מקום ליועצים או גורו למיניהם. לכן יכולת הדיוק שלנו מול עצמנו היא קריטית. התשובות חייבות לבוא מתוכנו. הדבר מחייב יכולת להישען על הפנים, מחייב עמוד שדרה פנימי ושקט שאנחנו מתקדמים בכיוון הנכון. עלינו לפתח יכולת לסמוך על עצמנו ועל התחושות הפנימיות שלנו.

השני – החיים סביבנו משתנים בקצב מואץ. מה שמחייב אותנו להיות בעלי יכולת להמשיך קדימה בתוך אי וודאות, בתוך כאוס. ובשל הקצב המואץ כל סטייה מרחיקה אותנו מהר יותר ממקומנו הנכון. כל זיוף יכול 'להעיף' אותנו מהר יותר אל מחוץ למסלול חיינו.

דוגמא לדברי אתם יכולים לחוש כאשר בתחום מסוים בחייכם עשיתם עבודה עמוקה על דפוס מסוים וראיתם תוצאות בשטח לעמלכם. מעתה כל זיוף בנושא 'עולה לכם ביוקר', כל זיוף בתחום שכבר זיהיתם שעליכם לנהוג אחרת – יחזור אליכם כמו בומרנג או סטירת לחי בפרצוף.

נניח שזיהיתם שהדפוס שלכם הוא: דחיינות. נניח שלמדתם שמה שתמיד עיכב אתכם מהצלחות בחיים היתה הדחיינות האינסופית, השארת דברים ל'אחר-כך'. מרגע שזיהיתם זאת והתחלתם לעבוד על לעשות כל דבר 'עכשיו' ולא 'אחר-כך', חייכם יתחילו להתקדם בקצב מהיר, תתחילו לקצור פירות על עמלכם אולם מעתה כל דחיינות קטנה תחזיר לכם סטירת לחי מצלצלת וזו מהסיבה שהעלתם את קצב חייכם, שעברתם פאזה ולכן המחיר על אותה דחיינות בפאזה החדשה יהיה גדול הרבה יותר.

או נניח שאתם עובדים על הורדת כעס, למדתם איך לתפוס את כעסכם לפני שהוא מופיע, נניח שלמדתם שלתקשר את מה שמפריע לכם, יחסוך מכם כעסים. מרגע שהבנתם זאת, התחייבתם לעצמכם לתקשר כל דבר, זהו אתם על המסלול, המסלול שלכם מול הכעס, מכאן כל סטייה קטנה, יכולה לחזור עם תוצאה גדולה אליכם. לא תתקשרו דבר מה שמפריע לכם, תעשו לעצמכם 'הנחה' במחוייבות – הדבר יחזור בגדול, כאילו סטיתם לחלוטין מדרככם.

מרגע שאתם עובדים ב'להיצמד לאור' – המציאות תדרוש מכם יותר ויותר דיוק.

'להיצמד לאור' זו ערנות. להיצמד לחושך זה עיוורון, תרדמת.

ככל שאנו ערניים יותר, התוצאות מגיעות הרבה יותר מהר ועל כן עלינו להיות מדויקים במחויבות שלנו.

ככל שאנחנו יותר מדויקים – נדרש מאיתנו עוד יותר דיוק.

אתם מכירים את המצב שלאחר חודש של תזונה בריאה, אם תכניסו משהו לא בריא תכאב לכם הבטן? הדבר מתרחש מכיוון שככל שהגוף נקי יותר מרעלים וממזון לא בריא, הוא מזהה ביתר קלות את המזון השגוי. לעומת זאת גוף אשר מוזן דרך קבע במזון לא בריא יקבל עוד מסוגו ללא בעיה.

חישבו על ציור עם בליל של צבעים אחד על השני, אם נוסיף לו עוד קו, כלל לא ירגישו. לעומת ציור מסודר בו כל צבע מונח במקום מסודר, בציור זה כל קו נוסף יורגש.

כך גם בחייכם, אם אתם עובדים על 'להיצמד לאור' בכל התחומים הרבים עליהם עברנו בשנה האחרונה יהא עליכם לשפר ולדייק עוד ועוד את עבודתכם.

מה לדיוק ולשנה החדשה עלינו לטובה?

חודש אלול הוא חודש של בדק בית פנימי, בו אנו יכולים לדייק עוד יותר את חיינו, לבחון מה מתאים ומה כבר אינו מתאים למי שאנחנו, לבחון היכן סטינו מדרכינו ולשוב אליה חזרה.

דיוק היא מחויבות נוספת לעצמנו, היא מחויבות לעשייה מיידית ברגע שחשתי זיוף. פעמים רבות אנחנו חשים את הזיוף ובוחרים לעצום עיניים. להיצמד לאור זו הליכה בעיניים פקוחות, בערנות מלאה. תיקון מיידי של הזיוף, לעיתים עוד לפני שהתרחש ועל סמך התחושה שמה שאנו עומדים לבצע אינו מדויק, יחסוך לנו זמן רב שיתבזבז על סטייה מהדרך ויחסוך לנו עוגמת נפש מהתוצאות הלא נעימות שיגיעו לחיינו.

שנדע ליצור לעצמנו שנה טובה, שנדע לדייק את הטוב בחיינו. שנה ממש טובה מחכה לנו : )

___________________________________________________________________________________________________________________

שיעורי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע

ביום ג' בקריית טבעון וביום ד' בתל אביב

השיעורים מתקיימים בין השעות 21:00-22:30.

מתארגנת פתיחת קבוצה נוספת בת"א לאחר החגים

התשלום 30 ש"ח למפגש. 

לפרטים נוספים – פנו אלי: [email protected]

להצטרפות ל’להיצמד לאור’ בפייסבוק ליחצו כאן

___________________________________________________________________________________________________________________