רק עם גינקולוגית

אבישג רבינר קוראת לכן לעשות אפליה מתקנת ולמרוד בקטן. אם אתן מחפשות גינקולוג חדש ואין לכן איזו המלצה גורפת, העדיפו גינקולוגית. ככל שהביקוש יהיה גדול יותר המערכת תאלץ לייצר יותר היצע

אבישג רבינר

21/04/2013


אף פעם לא הצלחתי להשתכנע באופן מוחלט שרופא זה לא בנאדם וגינקולוג הוא לא גבר. לכן, עד שילדתי את בני הבכורים, בגיל 29, יכולתי למנות את מספר הביקורים שערכתי במרפאה גינקולוגית על יד אחת, אולי שתיים. איכשהו הצלחתי להישאר בריאה ביותר (טפו טפו) ואפילו להשיג מרשמי גלולות מבלי לפשק את רגלי מול פרצוף גברי. נשמע וולגרי, לא? בואו נודה, זה גם נראה ככה.

ומכיוון שזו הייתה תמיד התחושה שלי, שהמשחק רופא חולה הזה הוא קצת יותר מדי, החלטתי בגיל 40 שזהו, מעכשיו אני מבקרת רק אצל גינקולוגית, כלומר אישה. כן כן, אפליה מתקנת.

השנה הייתה 2012, העיר - תל-אביב (בשום אופן לא כפר נידח) ובכל זאת ולמרות שאני משתמשת בשרותיה של מרפאת ענק, לא היה קל למצוא רופאה. בסופו של דבר הצלחתי להשתחל לתור לחודש הקרוב ולא לקראת הסתיו הבא (אם את בוחרת ברפואה פרטית זה כבר עניין אחר אבל הרבה יותר יקר...). התאהבתי עד מעל לראש בגינקולוגית החדשה שלי, שענתה על כל דרישותי שמחמת הצניעות לא אפרט אותן כאן (כבר מתנצלת בפני מי שלא אוהבת לצחוק בדיונים רציניים כל כך).

הספקתי לבקר אצל דוקטור אלמוג פעמיים בלבד כשהסתבר שהספיק לה. היא עזבה לטובת קופה אחרת או (סביר יותר) שהמגזר הפרטי סיפק לה עבודה בשפע והיא לא נזקקת למשרה בטוחה בקופה. במחיר של חודש המתנה ובתחושה של שליחות למען אחיותיי הגינקולוגיות (ולמען עצמי) מצאתי גינקולוגית אחרת ואני מאושרת. לא ויתרתי.

בפעם האחרונה, אחרי שירדתי ממיטת הטיפולים, שלעולם תזכיר לי מתקן אינקוויזיציה, והתלבשתי, חשבתי לעצמי שבאמת יש תחומים שאני מבינה בהם לפחות סביב מה נסב הויכוח ולמה יתכן שגברים יותר מתאימים. למשל... צייד לוייתנים. אין (כמעט) ספק שלאישה יהיה קשה יותר לצוד לוויתן. לא מצליחה לחשוב על תחום אחר למרות שבטוח שיש כמה.

אבל גינקולוגיה?! זה לא ברור שאם תשאלו אישה ממוצעת שדעתה צלולה ולא שטופה בשוביניזם, היא תודה שיהיה לה הרבה יותר נח ונעים להיבדק ולדון באיברי הרבייה שלה עם אישה ולא עם גבר זר שמשתדל להקליד, כי גם הוא עדיין מנסה לשכנע את עצמו שהוא לא בנאדם, הוא רק רופא?!.

מן הסתם יש היום הרבה יותר גינקולוגיות מלפני עשרים שנה, מן הסתם הג'נדר אינו קשור לכישרון כרופא או להתנהלות האנושית מול המטופלות אבל... ודאי שלא להיפך. לגבר אין שום יתרון כרופא נשים פרט לעובדה שהוא לא יוצא לחופשת לידה אבל הי, מילואים הוא הרי כן עושה... לעומת זאת לאישה, כלומר לגינקולוגית, יש יתרון בשל היותה אישה, ממש כך. ואני לא מדברת על העובדה שלה עצמה יש את אותם איברים ואולי גם עברה את אותם קשיים או בעיות, זה נראה לי זניח. אפשר להיות רופא נשים טוב גם בלי רחם ועם שק אשכים, בזה אני בטוחה. אבל כנקודת מוצא, בין הרופאה למטופלת תהיה הרבה פחות מבוכה ויש הרבה פחות סיכוי למתח מיני או אפילו רק חשש מדומיין ממתח כזה, על רקע מפגש בעירום חלקי כשהנבדקת היא התגלמות חוסר האונים, מוטלת על הכיסא, כמו חיפושית זבל מעורטלת, על גבה.

אני קוראת לכן, אחיותי, למרוד בקטן ואם אתן מחפשות גינקולוג חדש (כלומר בעל מקצוע ולא דווקא גבר או אישה) ואין לכן איזו המלצה גורפת, העדיפו נשים. כבר אמרתי - אפליה מתקנת. ככל שהביקוש יהיה גדול יותר המערכת תאלץ לייצר יותר היצע, כך אני מקווה. כל אחת מאתנו תניע מעט את גלגלי המערכת בדרכה השקטה. בינינו, אתן הרי מעדיפות גינקולוגית. זה רק ההרגל וחוסר המחשבה שמביא אתכן שוב ושוב להעביר כרטיס מגנטי במרפאתו של גינקולוג שהוא גם גבר.