אמא ירוקה - הבלוג של מיה מיטב-מגן

​ספרי קיץ לנוער / יומן קריאה

שלושה ספרים מומלצים לבני נוער, שגם אמא ירוקה נהנתה מאד לקרוא.

מיה מיטב-מגן

20/07/2015


אין זה סוד הוא, שאני חובבת ספרי ילדים ונוער.
בין אם זו המציאות המ​קיפה אותי בילדים הזקוקים תדיר לחומר קריאה, ובין אם זה העיסוק שלי בכתיבה לילדים, או סתם נוסטלגיה לילדותי-שלי, אני נהנית לקרוא ספרי ילדים (לפעמים אפילו יותר מספרים 'לגדולים'), אולי מפאת הסוף הטוב.
סופים רעים יש לנו מספיק במציאות היומיומית, אז מה רע בקצת אסקפיזם משובח?
מכיוון שאנחנו כבר במעמקי החופש הגדול, התיישבתי לכתוב בקצרה שלוש המלצות על ספרים שקראתי בזמן האחרון:

אגם הצללים / רוני גלבפיש

הוצאה עצמית

ספר פנטזיה קלאסי הכי ישראלי שיכול להיות, על הרפתקאותיהן מסמרות השיער של זוג תאומות ג'ינג'יות בנות 13 בשם יערה ותמר, הדומות זו לזו במראה אך שונות באופי כמו הפער הנמתח בין הכנרת לים המלח, אשר משמשות תפקיד ראשי בעלילה עתיקת השנים המסתעפת בין שבט בני הסהר לבני הרשף.
הסופרת הפליאה לרקום סיפור קולח, קצבי, מותח ומרגש, בשפה עשירה שלא נראית תדיר במחוזותינו, עם ציטוטי שירה, תיאורי נוף מרהיבים העושים חשק לארוז תיק ולצאת לטייל ברחבי ישראל, ומילים שלבטח ידרשו מהנוער הצצה במילון, כמו: 'קנוקנות' או 'חתחתים'.
בונוס: האתר של הספר: אתר הצללים, בו אפשר לקרוא את הפרק הראשון, לצאת למסע בארץ בעקבות האתרים במוזכרים בספר ועוד.
*

זאת עם הכתם השחור / עמליה רוזנבלום

הוצאת כנרת זמורה ביתן

לילי היא נערה מחוננת וילדה טובה ירושלים, אשר הוריה מתגרשים והיא מאמצת לה כבשה בכדי למלא את הבור הנפער בחייה. היא לא מגלה להורים על קיומה של הכבשה, סוד הגורר אותה למסכת של שקרים, קשרים חדשים והתנהגות לא אופיינית בעליל.
הספר כתוב בגוף ראשון, וחושף בפנינו את קשת רחשי ליבה של לילי, אשר מתארת את קורותיה בכנות כובשת. יחד איתה אנו מאמינים שהיא מתקשרת עם הכבשה ומקווים שההורים יחזרו להיות יחד. אפילו זוהר, הנער ה"פושטק" שהיא פוגשת ויוצא לעזרתה לאורך כל ההרפתקה, מאמין, אבל עד לנקודה מסויימת.
בונוסביקורת נהדרת של שלומית כהן אסיף, שהתפרסמה בהארץ.
 *

הטרילוגיה של גיל חובב / מטבח משפחתי, סוכריות משמים, 24 דלתות

הוצאת מודן

מה לנוער ולכתביו של גיל חובב? אין לי על כך תשובה הגיונית חוץ מאשר, שסיפור טוב ומצחיק קולע לטעמם של רבים. הילד ואני בלענו בשקיקה את קורותיה של משפחת חובב הענפה, החלפנו אנקדוטות אודות סבתא מומה, דודה רינה, ההורים משה ודרורה ושלל הבתים של הדודים אליהם נשלחו גיל ואחיו בילדותם בחופשים, ומידי פעם מחינו דמעה בעקבות סיפור נוגע ללב.
בונוס 1: לצאת לשיטוט בויקיפידיה בעקבות בני המשפחה. תפוח הופתע לגלות מיהו אותו 'בנסיון', גיבור סיפוריה של סבתא מומה.
בונוס 2: מבחר מתכונים מקוריים של גיל חובב.