wizo - הבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

עולם של גברים?

בעולם של גברים, לא בהכרח מרגישים שונים. ההחלטה של מי אהיה ואיך אהיה כאישה בעולם איתם היא שלנו, המילה היא שלנו לגבי העתיד שלנו

ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

15/09/2016


רוז שקיפי

כבר מילדות, הסתובבתי ב"עולמות גבריים". משום מה, מצאתי את עצמי שם יותר. זה התחיל בבית הספר. השתעממתי במשחקים הבנאליים של הבנות, אז הלכתי לשחק כדורגל עם הבנים בחורשה.

בתיכון, כבר קניתי אופנוע, שיחקתי כדורסל, כדורעף, קט-רגל, בעצם כל ספורט שהיה אפשרי. שמתי לב, שהבנים מחבבים אותי יותר, גם היו לנו הרבה תחומי עניין משותפים.

בצבא כבר הייתי מכ"ית בנים, סביבת גברים טהורה מלאה בטוסטסטורון, ו60 בחורים שמחוייבים להקשיב לי. למדתי להכיר אותם אפילו יותר מקרוב, לגלות את העולמות האישיים שלהם, ובעיקר לחלוק איתם הרבה מאוד זמן.

התאבון שלי לגדול התפתח, ניגשתי לטסט על אופנוע כבד, בחורה יחידה בת 21 מתוך 50 גברים, רק אני עברתי! אולי זה ישמע מצחיק, אבל תחושת הניצחון והסיפוק מזה, היתה מבחינתי רגע מכונן. הכל אפשרי!! אני אהיה הכי טובה שאפשר, ולא אתן לאף אחד להגיד לי "לא".

רוכבת אופנוע (צילום: שאטרסטוק)

בעבודה, תחומי העניין שלי הובילו אותי לסביבה גברית נטו, בתפקידים בתחום הרכבים, והאופנועים התקדמתי לתפקידי ניהול אט אט. שמתי לב, שכשאשה חודרת לעולם גברי: בהתחלה מרימים גבה, ואח"כ בוחנים אותה היטב. לא נתנו לי הנחות מיוחדות – מה שאהבתי מאוד. בעצם, הצלחתי "להוציא" מעצמי יותר, רציתי להיות יותר טובה "מהם". הסיטואציה עוררה בי רצון להראות לכולם, ששילוב של נחישות, ידע, ותחרותיות יכול גם לבוא עם רגישות, אמת ו"חוכמה נשית". הבאתי לשולחן יתרון אחר, וזה הביא להצלחה שהתבטאה בעיקר בתפוקה והישגים בתפקיד. לא תמיד הגברים מסביב ראו זאת בעין יפה. למעשה, הרגשתי שאני צריכה להוכיח את עצמי יותר מהאחרים. אחרות לא היו שם. הסביבה הזאת, היא גם מאוד קשוחה. פחות סלחנית. עוסקת הרבה בכסף, כסף, כסף.

כשהגעתי לטופ כאשת מכירות, איבדתי עניין בכסף. משהו היה לי חסר. עברתי תהליך אישי טראומטי וכמעט איבדתי את החיים שלי. מהנקודה הזאת, הכל השתנה. ערכים ונתינה הפכו להיות הדברים הכי חשובים בעיני. התעורר בי הצורך לעשות משהו שיוביל לשינוי.

כאן נכנסה לחיי מפלגת "יש עתיד", בבחירות 2015 התגלגלתי מהר מאוד לתפקיד ניהולי. כי ביש עתיד אין הבדלי מגדר, מי שעושה ומצליח מתקדם. בעצם אמרו לי: "מפריע לך משהו? יופי. מה את הולכת לעשות כדי לשנות את זה?" הסביבה המרעננת הזאת, גרמה לי לרצות לתת יותר. היום אני חלק ממטה הנשים ביש עתיד. מרכזת את פעילויות השטח של מטה ראשון לציון. מפיקה, וכל מה שאני רוצה להיות. הכניסה לעולם הפוליטיקה, פתחה את עיני אפילו יותר לנושא השוויון המגדרי, יש עתיד היא המפלגה היחידה שמקדמת כניסה של יותר נשים לכנסת ישראל. היא גם מציבה נשים בתפקיד מפתח, זה כולל למשל קבלת נשים בחודש מתקדם להריונן, כדי לתת שוויון מלא והוגן.

לאחרונה סיימתי את קורס המנהיגות של ויצו "סדר חברתי חדש". זאת סביבה נשית טהורה, שמקדמת נשים להפוך ליזמיות, נותנת את כל הכלים הדרושים לכך, ומלווה להצלחה. למדתי המון. אחד הדברים החשובים שזיהיתי, היא שסוף-סוף כשניתנת האפשרות, נשים נוטות לשתף יותר מהידע שלהן, ובמה שהן טובות כדי לשתף פעולה, לעזור, אבל באמת. כדי שהאשה שלפניהן תצליח בדיוק כמוהן.

ועם זה אשאיר אתכן: תשתפו, תחלקו, תתאחדו זאת הדרך לגדול. אתן יכולות להיות מה שאתן רוצות. אז אל תתנו לאף אחד להגיד לכן אחרת. אם אני מרדתי בכל מסגרת שהייתי בה, גם אתן יכולות. בעצם, כולנו יודעות שההחלטה הסופית היא שלנו, הנשים. תראו את שרה נתניהו ☺

מאת: רוז שקיפי