החיסכון הכי טוב שיש

רוצה חיסכון אטרקטיבי שייפתח בעוד שש שנים? קרן השתלמות הינה הטבה משתלמת ביותר שיש. האם את זוכרת לדרוש אותה מהמעסיק/ה שלך?

סיגל פאר

18/02/2013


במשא ומתן על תנאי העסקתך בעת קבלה לעבודה חדשה או בשיחות עם הבוס או הבוסית על העלאה בשכר, יש רשימה של דברים שאת בוודאי מקפידה לדרוש. שכר גבוה ככל האפשר ותשלום על שעות נוספות הם כנראה המובילים ברשימה. אך האם את מקפידה לדרוש גם קרן השתלמות?

סכומי כסף שישפרו את מצבך הכלכלי

קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון המיועד לשכירים ולעצמאיים. למעשה, מדובר בחיסכון אטרקטיבי במיוחד. כזה, אשר מבלי שתשימי לב יכולים להצטבר בו סכומי כסף לא מבוטלים שיכולים לשפר את מצבך הכלכלי.

הכספים שנצברו בקרן יהפכו לנזילים, כלומר, תוכלי למשוך אותם בסכום חד פעמי (הוני) בתום שש שנות חיסכון, או לחילופין, אם תרצי לצאת להשתלמות בתחום עיסוקך, תוכלי למשוך את הכסף לצורך מימון ההשתלמות לאחר שלוש שנות חיסכון מרגע הפתיחה (עבור שכירים נדרש אישור המעסיק לכך). גם אם הגעת לגיל פרישה, תוכלי למשוך את הקרן בתום שלוש שנים ממועד הפתיחה.

"לשכירים מדובר בהטבת מעסיק כדאית במיוחד", אומרת דקלה קפצן, סמנכ"ל תפעול ויועצת משפטית בפסגות קופות גמל ופנסיה. "ישנם מגזרים בהם פתיחת קרן השתלמות הינה חלק מהסכם קיבוצי המחייב את המעסיק, אך ברוב מקומות העבודה מדובר בהטבה אשר מעסיק אינו חייב להעניק לעובד. לכן, כדאי לדרוש זאת במסגרת משא ומתן מול המעסיק שכן חלוקת ההפקדות לקרן מתחלקת בין המעסיק לעובד, ובתום שש שנים תוכלי לגלות שמבלי ששמת לב נצבר לרשותך סכום כסף מכובד".

היתרון המשמעותי של קרנות ההשתלמות, הן הטבות המס שניתן לקבל בגינן. לדברי קפצן, בעוד שעל מוצרי השקעה אחרים (דוגמת פיקדון בנקאי או תעודת סל), משלמים במועד משיכת הכסף מס על הרווחים בשיעורים שנעים בין 15% עד 25% (תלוי במוצר), קרנות השתלמות מאפשרות לך ליהנות מהטבות מס  (אשר יפורטו בהמשך).

קפצן מוסיפה כי "קרן השתלמות מהווה מוצר משלים וחשוב לחיסכון הפנסיוני.  בנוסף, לאחר שש שנים אין חובה למשוך את הכסף ועל פי רוב אף כדאי שלא לעשות זאת. ניתן להמשיך להפקיד כספים לקרן, ובכל מקרה, גם אם לא מפקידים כספים חדשים, יישמרו הזכויות בקרן, כולל הזכות למשוך את כספי הקרן בעתיד, ובנוסף, יושקעו הכספים במסלול שנבחר ולכן הם יכולים להמשיך וליהנות מעליית ערך של הכסף, אם אכן תהיה כזו".

שכירה? קרן השתלמות לפעמים עדיפה על תוספת כספית

כאמור, עבור שכירים, ההפקדות לקרן מתבצעות על ידי המעסיק שמעביר בכל חודש את חלק העובד ואת חלק המעסיק לקרן. הסכומים נגזרים משיעורי ההפקדה המותרים על פי חוק (לרוב מעביר המעסיק 7.5% ואילו העובד מפריש 2.5% ממשכורתו) וכן בהתאם לשכר העובד.

חשוב שתדעי שלפעמים עדיף לבקש מהמעביד קרן השתלמות ולא תוספת כספית למשכורת, שכן מהמשכורת משלמים מס הכנסה, ביטוח בריאות וביטוח לאומי, ואילו על חלק המעסיק המופרש לקרן השתלמות (עד התקרה המוטבת) העובד לא חייב במס ומדובר בחיסכון נטו הפטור גם ממס רווח הון במשיכה (בהתאם ובכפוף להוראות החוק).

לידיעתך, זכות הבחירה באשר לקרן ההשתלמות שתבחרי, שייכת לך בלבד, והמעסיק לא יכול לבחור עבורך את הקרן אליה הוא יעביר את הכספים.

עצמאית – מגיעות לך הטבות מס

אם את עצמאית, תוכלי לפתוח קרן השתלמות לאחר שתציגי לקרן אישור על פתיחת עסק מרשויות המס. את תוכלי לבחור, בהתאם למצבך הכלכלי, האם לבצע הפקדה לקרן בכל שנה, וכן כל כמה זמן לבצע את ההפקדה - מידי חודש, אחת לשנה, או בתקופת זמן אחרת.

יש לציין כי כעצמאית את יכולה לבצע הוראת קבע ולמעשה, להעביר מידי חודש סכום קבוע לקרן ההשתלמות.

בכל מקרה, הפקדות לקרן השתלמות נחשבות הוצאה מוכרת בהתאם לתנאים הקבועים בחוק, וכן תקבלי פטור ממס רווח הון במשיכה, ולכן עבור עצמאים מדובר במוצר המקנה הטבות מס משמעותיות.

————————————————————–

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעות

תפסיקי לפחד מכסף, ותתחילי להרוויח

יכול להיות שמישהו גונב לך את הפנסיה? תבדקי

פיטרו אותך? טוסי לבדוק את קרן הפנסיה שלך

יכול להיות שמגיע לך כסף. לא תקחי?

כמה כסף הרווחת או הפסדת בשנה החולפת?

האם כדאי לקנות דירה?

הולכות לבחור? אחר כך תשלמו

למי יש יתרון: לנשים או לגברים?

הגיע הזמן להתחיל לחסוך לילדים

יוצאת לחופשת לידה? אל תוותרי על הזכויות שלך