סיגליות ועוד - הבלוג של סיגלית בן-ישראל

רכבת היתומים / כריסטינה בייקר קליין

    ידיעות ספרים 2015 303 עמ'. תרגום מאנגלית: שרון פרמינגר   מולי התייתמה מאביה שנהרג בתאונת דרכים. אמה נרקומנית והיא חיה במשפחה אומנת. לא הכל שם הולך למישרין. הזוג אצלו היא חיה חלוק בדעותיו לגביה, האישה דינה אינה מחבבת אותה ומעירה לה רבות על התנהגותה בעוד מארק מחפה עליה ומיישר כל הזמן את ההדורים. […]

סיגלית בן-ישראל

25/01/2016


1447666200_199

 

 

ידיעות ספרים 2015

303 עמ'.

תרגום מאנגלית: שרון פרמינגר

 

מולי התייתמה מאביה שנהרג בתאונת דרכים. אמה נרקומנית והיא חיה במשפחה אומנת. לא הכל שם הולך למישרין. הזוג אצלו היא חיה חלוק בדעותיו לגביה, האישה דינה אינה מחבבת אותה ומעירה לה רבות על התנהגותה בעוד מארק מחפה עליה ומיישר כל הזמן את ההדורים. נפשה של מולי חשקה בספר ג'יין אייר לאחר שקראה אותו במסגרת לימודיה בבית הספר. ידה לא השיגה לקנות את הספר והיא לא התכוונה לבקש מדינה לרכוש אותו עבורה. לפי ההגיון שלה, מאחר ובספריה היו שלושה עותקים של הספר הזה, אחד מהם ישן וממורטט, לא ירגישו שם בחסרונו והיא גונבת אותו. היא נתפסת עם הספר ברשותה ביציאה מהספריה. הסיפור הזה מתרחש כולו בשנת 2011. במסגרת עבודות השרות שהיא צריכה למלא בעקבות אותה גניבה, היא מגיעה לביתה הגדול של ויויאן שם יש עליית גג מלאה בארגזים ובפריטים ישנים מאד שצריך למיין , לסדר ולערוך רשימת מלאי. 50 שעות הוקצבו לה למלא את המשימה הזו בחברת ויואן בת ה - 91.  מולי בת ה - 17 מגיעה אל המשימה הזו עם ספקות של נערה מתבגרת,  שאף אחד לא מאמין בה כולל העו"ס אצלה היא מתייצבת פעם בשבוע. לכאורה, כל הסיכויים נגדה. מולי מתחברת מאד לסיפור חייה של ויויאן וכשהיא נדרשת בבית הספר להגיש עבודה על סיפור נדודים, היא מחברת בין עבודות השירות שלה לבין העבודה שעליה להגיש.

ויויאן היא אישה בודדה.  סיפור חייה אינו פשוט בכלל. היא נמסרת לאימוץ. באותו הזמן אימוץ ילדים היה מתבצע תוך כדי מסע ארוך ברכבת. הילדים היו מגיעים לערים השונות מלווים במתנדבים ובכל עיר היו מוצגים לראווה ונמסרים למאמצים בלי שנערך שום תחקיר על המאמצים. אימוץ יכול היה להתבצע לכל מיני מטרות. מי שחיפש עובדים בחינם גם היה מגיע כביכול לאמץ.

הספר קריא מאד. התחברתי מאד לדמויות, הן ממש נגעו לליבי. הסיפור מסופר בקפיצות עבר והווה. סיפורה של ויויאן בעבר וסיפורה של מולי כולל מערכת היחסים שלה עם ויויאן בהווה. הסוף של הספר כאילו נקטע לי באמצע. הייתי שמחה להמשיך לקרוא  עוד קצת גם אם די ברור מאליו ההמשך.