מקדמות את השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל - הבלוג של כולן - كلهن

המערכת איבדה את מרים

מרים פרץ ז''ל היתה מוכרת לרווחה, משפחתה זעקה לעזרה, אבל למרים לא נמצא מקום במוסד מתאים. מרים היא עוד קורבן של מערכת רווחה קורסת וחוסר תקצוב

כולן - كلهن

29/10/2019


מאת: מרגלית לנק

מרים פרץ ז"ל (אלבום פרטי)מרים פרץ ז"ל, נערה בסיכון שלא נמצא לה מקום (אלבום פרטי)

כבר שנה וחצי שההורים של מרים פרץ בת ה-17 מודעים לכך שיש בעיה. היא סבלה מבעיות רפואיות וקיבלה כדורים. היא ברחה, שתתה, לקחה סמים, סירבה לקבל עזרה. כבר חודשים שהמשפחה מתחננת שיכניסו את מרים למוסד ראוי על פי הוראות בית המשפט, והיא נדחתה שוב ושוב ושוב בטענת "חוסר מקום". פעם אחר פעם אחר פעם ההורים דיווחו על היעלמויותיה ומצבה המדרדר. לאחר היעדרויות רבות, במשטרה ביקשו להיפגש עמה ולעדכן אותה בהחלטה להכניס אותה למוסד הגמילה "רטורנו". מרים הוזמנה לתחנה ושם נמסר לה כי היא תוכנס למוסד בכל מחיר - אפילו בכפייה.

באותו לילה, היא ברחה שוב. אחיה של מרים סיפר שביום למחרת, "חייגו אלינו מהמשטרה, והודיעו שמרים נמצאת במכון גמילה; אימא שלי ואני נסענו לשם כדי לוודא שהיא אכן שם, וכשהגענו - ראינו שמדובר בכלל בנערה אחרת."

ואז, לאחר שלושה ימים של חיפושים, התקבל דיווח במוקד 101 של מד״א מרחב ירושלים על נערה שאותרה בדרום העיר כשהיא מחוסרת הכרה ועם חבלות בגופה. חובשים ופארמדיקים של מד״א שהגיעו לביתו של מאג'ד עליאן בן ה-55 משכונת בית צפאפה בירושלים, ושם מצאו את מרים ונאלצו לקבוע את מותה. עליאן נעצר בחשד לגרימת מותה ברשלנות והדחת הקטינה להשתמש בסמים מסוכנים. בינתיים נראה שעליאן היה מוכר למשטרה כאדם מסוכן, ואף הורשע בעבר 13 פעמים בעבירות של סמים, אלימות ורכוש. יחד עם זאת גם עולה שהשניים לא הכירו לפני אותו ערב.

ציוץ של קרון נויבך על מרים פרץ ז"ל

בינתיים תקצוב המאבק באלימות במשפחה ב-2019 הגיע ל-50 מיליון ש"ח. כלומר, התקציב אושר, אבל רק חלק מאוד מאוד קטן מהתקציב הזה באמת הועבר ליעד. מעונים לנשים מוכות ולנעור בסיכון נסגרים, ואלו שקיימים מלאים עד אפס מקום. עובדות סוציאליות קורסות תחת עומס העבודה, ללא שכר הולם. נערים ונערות סובלים וסובלות, נפגעים ונפגעות מן ההזנחה.

עד כאן.
דמנו לא הפקר.
יהי זכרה מהפכה.

רוצות לקרוא עוד על הפעילות של כולן? הצטרפו למהפכה הפמיניסטית