פרוייקט תגלית

איזו חוויה ישראלית! הדר לוי טסה סביב העולם עם מתמודדי מאסטר שף כדי לקבל שטיפת מוח ציונית ולחזור עם ג'ט לג. אבל איך זה שג'קי שבה מאיטליה עם דגים מרוקאים? והאם הגרוזינים יסלחו למיה על צ'קפולי בלי הבשר?

הדר לוי

24/12/2012


והפעם, חברים, המרכיב הסודי הוא: ציונות. זאת אומרת: הסוכנות היהודית. זאת אומרת: אנחנו ניתן לכם מזוודות וכרטיסי טיסה כדי לעשות תוכנית אוכל, אבל על הדרך לעודד אנשים לעלות לישראל. אחלה. רק שאם כולם יעלו לישראל לא נוכל לעשות תוכנית שבה אנחנו נוסעים לחו"ל ומשכנעים אחרים לעזוב הכל ולעלות לארץ, רק בשביל הבישול היהודי. דילמה.

לרגע שכחתי שמדובר בתוכנית בישול. סוף סוף קצת גיוון: המצב קשה, אין תוכניות טיולים על המסך ופתאום לראות קצת אוויר של דיוטי פרי עושה לכולנו טוב על הנשמה. אבל אז מתברר שזה לא סתם. הסוכנות היהודית השקיעה פה הרבה והיא תתערב ותשבית כל שמחה אקזוטית, בסיפור קורע לב על עליה לארץ.

ארבעים דקות עברו ועדיין לא בישלו כלום. ואני, שרגילה להיות רעבה מיד כשעולה הלוגו של מאסטר שף, צופה באתי ומיה מדברות עם הגיאורגית החביבה על הספה הירוקה שלה, וכל מה שעולה לי בראש זה: "אני רעבה. אוף, בא לי ספה". בישול יהודי? גם לאחר שעתיים של תוכנית מסתבר שאין דבר כזה בישול יהודי. צ'קפולי עם כיפה, גולש עם ציצית. אנחנו רוצים אותנטיות. בישול יהודי זה "קפה בתיה" וגם הוא נסגר לרגל שיפוצים. ובכל זאת, בוא נטייל קצת בין הקהילות:

אתי ומיה בגאורגיה

הרבה עלים ירוקים, הרבה צבעונית וצ'קפולי אחד. בעצם לא אחד. יש גם חינקלי. ובוצ'צו. השמות נשמעים כל כך חמודים וכל כך מומצאים. ציורי מכינה צ'קפולי. אני מעדיפה את הקוקופטו ברוטב ביגטומי.

אתי מתלהבת מהתבשילים ובמיוחד מהבשר ומנפנפת בזה מול מיה. "את חייבת לטעום, יו זה טעים", אבל מיה רק מריחה. "זה מריח נהדר" היא אומרת.  שאלה: האם לטבעונית מותר להריח בשר? הרי זו הנאה מן החי. לעולם לא נדע. כל אחת לוקחת משהו מגאורגיה. אתי לוקחת טרגון, מיה לוקחת אג'נדה. כן, האג'נדה הקבועה שלה: "אני יכולה להכין סטייק בלי בשר!".

בני ותום בצרפת

במעבר חד מהחגיגות המזרחיות הצבעונית אנחנו עוברים לארוע של אשכנזים. בפריז. הילדים בכלל עלו לארץ, בבית נותרו רק ההורים שמגישים מנת קטנות בכלים קטנים. קיש כזה וקיש כזה ואיך אמר בני: וקש של ה...

אוירת פריז שורה על כולם. בני לוקח גבינה ותום האירופאי לוקח דגים בשקית של זארה. פעם ראשנה שאני רואה שופינג של דגים. אף אחד לא מדבר על זה שהדגים האלה עברו מכס, דיוטי פרי, 6 שעות טיסה, מונית לאולפן, איפור, מנוחה ואז בישול. יאמי.

ג'קי ודליה באיטליה

ג'קי את תסעי ל....מרוקו!!! זועקת ג'קי. הכל אצלה מרוקו. האוכל מרוקאי, הדיבור מרוקאי, אם נוסעים לאן שהוא זה למרוקו. צבע אהוב: מרוקו. אישיות: מלך מרוקו. תקליט אהוב: להקת שפתיים. במרוקו. אבל הפעם נוסעים לאיטליה. "אני לא מאמינה!", היא זועקת "אני באיטליה!". כן ,נסתרות דרכי אלוהי הדילים. 5 שעות ואת ברומא.

לדה האיטליקיה מנסה ללמד את ג'קי בישול והיא בתמורה מלמדת אותה: "כפרה עלייך, לא עליי, עלייך, עלינו, כפרה על כולכם". בסדר. ארי ודרצ'י!!!

פאולין ושי בהונגריה

פאולין ושי נוסעים להונגריה שם הם פוגשים כרוב, פפריקה ואישה הונגרית אחת. לא מדוייק - היא  ישראלית שנולדה בהונגריה ועלתה לארץ ועכשיו היא בשליחות בהונגריה. לי היא נראית פשוט בחורה מראשון לציון. אז למה נסענו עד הונגריה? אה נכון, הנה מגיע השליח של הסוכנות היהודית שיסביר לנו הכל. ציונות ציונות אבל בואו ניקח איתנו קצת פפריקה הביתה.

*

עם כל ההשראה החו"לית בסוף כולם עושים את אותן מנות מה שהופך את התחרות הזו לדרבי. תום ובני מכינים קישים, מיה ואתי עושות צ'קפולי. פאולין מאתגרת את עצמה ומבשלת חריף ושי חותך בצק בפומפיה, ג'קי מכינה פסטה תוצרת בית אבל כמו שעשו לפני חמש מאות שנה...כי זה כמו ב...נכון. מרוקו.

הזמנים מתערבבים: "ג'קי ודליה ,נותרה לכם עוד דקה"; "פאולין, עברה רבע שעה נותרו לכם עשר דקות"; "שי עברו 54 דקות נותרו לך 65 שניות". רגע, אי אפשר לסנכרן זמנים? מי נגד מי? מה השעה עכשיו בארץ? התבלבלנו.

אתי מנצחת את מיה. מה לעשות, עם כל מכבסת המילים של "זה מעיף אותך" לעומת "זה תאונה", האמת הפשוטה היא שבשר זה טעים. הדאבל קיש נגמר בתיקו: מגדל קיש סלמון מעושן מול קיש גבינת עיזים, שני תלמידים מצטיינים. הקנל של פאולין מול הנוקדלי של שי, היה, אם להשתמש במילות השופטים עצמם: "ארון תבלינים מעופש מול גלויה של תיירים לא טובה". אבל אז הם מגלים שהם בעצם לא אוהבים בכלל אוכל הונגרי . מזל. בדרבי של ג'קי מול דליה, ג'קי עושה פסטה שנראית כמו.. נכון.  סיר של דגים מרוקאים. הבחורה היא היא המרכיב הסודי של התוכנית הזאת. אבל עדיין דליה מביאה אותה בנוק אאוט עם אחד הביסים הטעימים בתוכנית.

שי הולך הביתה, תום ובני מנצחים. אבל המנצח הבאמת גדול הוא ..איזה מתח ..דפיקות לב.. טום טום טום - לפי ג'קי או  או דדדדדד לפי שי. המנצח הוא: הסוכנות היהודית! עזבו אתכם מלבשל. בואו לפרוייקט תגלית.