מרכז עננים - הבלוג של ettykatz

עושים סדר בראש

כשהורה עסוק כל היום בלארגן את הילד – לסדר עבורו את השולחן, את החדר, את התיק – הילד לא לומד מהי דרך ההתארגנות המתאימה לו חיצונית – ולכן גם לא לומד לבצע התארגנות פנימית. ילדים לא מאורגנים חווים הרבה מאוד ביקורת על כך, ואינם יודעים שגם ההורה שמנסה "ליישר" אותם שרוי במצוקה – הוא לא מוצא את עצמו בתוך הבלגן והוא עצמו זקוק לסדר וארגון. למרות הקושי, כדאי לתת לילד למצוא את התבנית שמתאימה לו ולא להכריח אותו להתיישר לפי תבנית חיצונית

ettykatz

28/01/2014


הפעם אני רוצה לדבר קצת על סדר בראש.

החושך, הבלגן והכאוס קדמו לכל. אלוהים ברא את השמיים ואת הארץ, והארץ הייתה תוהו ובוהו וחושך על פני תהום – אבל לפני שהוא ברא את האדם הוא סידר הכל במקום והאיר את העולם.

גם  ילד קטן שמתקדם מציור של "קישקוש בלבוש" לציור מובנה יותר מתחיל מקו של שמים וקו של אדמה ועיגול של שמש. אחר כך הוא בורא לעצמו אדם קטן, שבהתחלה נראה כמו שמש עם זרועות ואחר כך בית – שהוא כמו מסגרת עם גג.


בשתי הצלחות שלפניכם תמצאו את אותם חומרים - אבל התחושות למולן שונות. הצורך שלנו לארגן, לקטלג, למיין, לסדר נובע מחוסר היכולת להכיל בלגן. בצלחת השמאלית יש כאוס. בימנית עשיתי סדר על פי התבנית העתיקה: שמש, אדמה, פרחים. עם אותם חומרים יכולתי לצייר אלף תמונות שונות ומשונות. יכולתי להמציא משהו חדש שאף פעם לא ראיתם - אבל יצרתי תבנית, כי בתבנית יש שקט ופשטות.

כשהורה עסוק כל היום בלארגן את הילד – לסדר עבורו את השולחן, את החדר, את התיק, את הלבוש – הילד בעצם לא לומד מהי דרך ההתארגנות המתאימה לו חיצונית – ולכן גם לא לומד לבצע התארגנות פנימית. מה שצריך לעשות – במיוחד עם ילדים שיש להם הפרעות קשב וריכוז - זה לגלות באיזו צורה מתאים לילד להתארגן. אפשר, למשל, לבלגן חדר, שולחן או מגירה, בצורה יזומה - ואחר כך לסדר בכל מיני צורות תבניתיות או חופשיות ולראות איך הגוף שלנו מרגיש מול זה.

בסופו של דבר, כל אחד כמהה לארגון פנימי. ילדים לא מאורגנים חווים הרבה מאוד ביקורת על כך. יחד עם הביקורת הם מקבלים גם תבנית. אבל דווקא הביקורת גורמת לכאוס לגבור – כי לפעמים התבנית שמרגיעה את האחד דווקא יוצרת חרדה אצל האחר. הילד הננזף לא מבין שגם ההורה שמנסה "ליישר" אותו שרוי במצוקה – הוא לא מוצא את עצמו בתוך הבלגן והוא עצמו זקוק לסדר וארגון. הילד צריך למצוא את התבנית שמתאימה לו.

יש משהו מרגיע בידיעה שאותם חומרים יכולים ליצור שלווה אם רק נשכיל לארגן אותם לפי צרכנו. והדגש כאן הוא על פי צרכנו. תרגילים מהסוג הזה מאפשרים לבחון את עניין מפרספקטיבה אישית.

אם סדר, הרמוניה ודיסהרמוניה מעניינים אתכם, אני ממליצה לכם לבדוק את העבודות של האמן ursus wehrli, שמטעמי זכויות יוצרים אני לא מעלה את התמונות שלו לכאן.

רוצים לדעת עוד? בואו להיות חברים של מרכז עננים בפייסבוק