מירב גת - הבלוג של מירב גת

מאחורי ההר מאת מאיה ערד

"הסיפור הבלשי הוא מעין חוזה לא כתוב עם הקורא. אתה תקרא היטב ותשים לב לפרטים ובתמורה תקבל את המפתחות לפיתרון התעלומה."

מירב גת

03/09/2016


מאחורי ההר / מאיה ערד / בהוצאת חרגול / מודן / 327 עמודים / ספטמבר 2016
זהו ספרה התשיעי של מאיה ערד, סופרת העלמה מקזאן, שבע מידות רעות ועוד.

זוהר בר, פרוד מאשתו זואי (זוהר) בר, בעלת שם זהה לשלו. אב לתאומים. זוהר מרצה בקולג' בקליפורניה אליו הגיע בעקבות הצעת עבודה לאשתו מסטנפורד.
זוהר משווה עצמו לאשתו בנפרד הן בעשייה האישית והן בהצלחת הקריירה, דבר הפוגע במערכת יחסיו עימה ובהתקדמותו המקצועית.
לאחר הפרידה בין השניים מוצא את עצמו חולק דירה ולאחר מכן מנהל מעין זוגיות נוחה עם גליה.

זוהר מקבל הצעה.
מציעים לו להגיע להעביר סדרת הרצאות בנושא הספרות הבלשית בבקתה של יובי ויולי פלג  בהרי הסיירה, ליד בר ואלי, במהלך חופשת חג ההודיה.
מחיר להרצאה עומד על 500 דולר והוא נדרש ל - 4 הרצאות.
זוהר תחילה חושב שעשו טעות בינו לבין אשתו, המפורסמת ונחשבת יותר,  ומשתכנע לבסוף כי הוא המרצה המבוקש ולאור גובה התמורה מחליט לקבל הצעה זו.

בבקתה פוגש זוהר את המוזמנים של יובי ויולי- בני משפחתם וחבריהם שהגיעו לחמישה ימים של בילוי ביחד, ארוחות משותפות, סקי בבר ואלי, טיולים בסביבה ועוד.
זוהר נחשף לכך כי יובי היה נשוי בעבר לאורנה וכי יולי היא אשתו השנייה ובינהם פער גילאים של מעל 15 שנה. בנוסף יולי היתה בת בית אצלו מאז גיל 14.
מה עלה בגורלה של אורנה? ממתי יובי ויולי בקשר רומנטי?
זוהר כמרצה וחובב סיפורי בלשים מחליט לפתור את התעלומה - האם אורנה נרצחה או התאבדה? מי עומד מאחורי זה?
הוא משוחח עם המוזמנים האחרים ומלקט פיסות מידע על יובי, אורנה, יולי ואחרים.

במקביל מידי ערב הוא מרצה למוזמנים על הספרות הבלשית ומתאר את אופן כתיבת רומן בלשי, אופן שזירת רמזים, ביצוע מאחיזת עינים, הסחות דעות ועוד.
"רומן בלשי הוא רומן שיש במרכזו תעלומה שצריך לפענח...סופר שכותב ספר בלשי הוא כמו קוסם. מבצע אחיזות עיניים. הוא צריך לעשות את הקסם ותוך כדי כך גם לחשוף את כל השיטות שלו, כי חלק מההסכם בין הסופר והקורא זה שבעיקרון, הקורא צריך להיות מסוגל לפתור את התעלומה בכוחות עצמו.אם הקוראים לא יוכלו לפתור את התעלומה - הפרת את ההסכם. אבל אם יהיה להם קל מידי לפתור אותה, שוב הפרת אותו - אין אחיזת עיניים, אין קסם,אין סיפור... הדבר נעשה דרך הרמזים. רמזים הם פיסות מידע. השאלה מהו מידע רלוונטי להתפתחות העלילה ומהו "חומר מילוי ", ומה "צמר גפן" בעלילה... מה זריית חול בעיניים ומה מסך עשן..."

זוהר משבץ בהרצאותיו דוגמאות מהספרות הבלשית העולמית בינהם הרקול פוארו של אגתה כריסטי, שרלוק הולמס וריימונד צ'נדלר מול דוגמאות מהקלאסיקה הבריטית- גיין אייר, גאווה ודעה קדומה, אמה, בין שתי ערים ועוד.

בנוסף ביומם הרביעי מתגלה גופת אחד האורחים. האם נרצחה או מתה מוות טבעי?
זוהר מחבר ומעבד את כל הפיסות המידע שאסף לקבלת התמונה הכוללת. מה ייחשף? ומדוע דווקא הוא זומן לבקתה להרצות?

אגתה כריסטי על שלל ספריה מוזכרת לא מעט בספר. כריסטי התמחתה במיומנות הרד הרינג - דג מלוח. קרי -  היא מתוארת כמי שמסוגלת לגרום לקוראים להתמקד בזבוב על הקיר ותוך כדי כך להתעלם מהפיל הלבן הענקי באמצע החדר.לאחרונה יצא לי אף לראות זו בסדרת טלויזיה פרי עטה "ולא נותר אף אחד". כריסטי משכה תשומת לב לפרטים שנראים חשובים, כדי לגרום לקוראים ולצופים לא לשים לב לפרטים אחרים שהם החשובים באמת.

קראתי ספר זה בנשימה
ספר מעניין ומעורר מחשבה המשלב בין תעלומה עכשווית המעסיקה את זוהר לבין אהבתו לספרות הבלשית.

ממליצה בחום!