גברים ואבות - הבלוג של אלי דניאל

ח"כ אורלי לוי מציגה: מסחר בילדים בחסות החוק!

מזה 15 שנים שהאבות בישראל מבקשים כי תבוטל חזקת הגיל הרך, חזקה לפיה אימהות מקבלות את הילדים אוטומטית בגירושין, ורבות מהן מנצלות את זה כדי לנתק את הילדים מהאבות.  חברות כנסת פמיניסטיות-רדיקליות התגייסו למטרה לשמר את חזקת הגיל הרך ואכן בוועדה לקידום מעמד האישה התקיים דיון בראשות ח"כ אורלי לוי אבוקסיס וד"ר עליזה לביא. כאשר […]

אלי דניאל

27/12/2013


מזה 15 שנים שהאבות בישראל מבקשים כי תבוטל חזקת הגיל הרך, חזקה לפיה אימהות מקבלות את הילדים אוטומטית בגירושין, ורבות מהן מנצלות את זה כדי לנתק את הילדים מהאבות.  חברות כנסת פמיניסטיות-רדיקליות התגייסו למטרה לשמר את חזקת הגיל הרך ואכן בוועדה לקידום מעמד האישה התקיים דיון בראשות ח"כ אורלי לוי אבוקסיס וד"ר עליזה לביא.

כאשר אבות קיבלו זכות דיבור, חברות הכנסת התנפלו עליהם בגסות והפריעו להם לדבר, כי הדברים לא נעמו לאוזניהן.  ח"כ לוי אבקסיס טענה שביטול המשמורת האוטומטית לנשים עלול לפגוע בהטבות הסוציאליות שלהן כחד הוריות.  אני למשל, אבא שבגלל חזקת הגיל הרך צפוי לאבד את שני ילדי לעד, אמרתי לה, שאין כל הצדקה להפוך את הנשים הגרושות למועדון אקסקלוסיבי של חד הוריות ולתת להן זכות עדיפה על נשים שנשארות נשואות ולא מתגרשות.  לדוגמא הסברתי שבגלל ההטבות לנשים גרושות, נשים נשואות לא יכולות לרשום את הילדים שלהם לגנים.

ואז קטעה אותי אורלי לוי בגסות:  "כשנותנים קדימות לילד של חד הוריות [ברישום לגני ילדים], זה קדימות לילד שלך. אתה תוקף את הזכויות שניתנו לילדים בגלל מצבם הלא אופטימלי.  אתה מוכן שיורידו זכויות לבן שלך בתנאי שהאם לא תהנה. זה מזעזע".  חברותיה למסחר בילדים צקצקו בלשונן ואמרו כי "אתה יורה לעצמך ברגל", "אתה לא עושה שרות טוב לאבות" ועוד.

במילים אחרות, אומרת ח"כ אורלי לוי: "ניקח ממך הילדים אבל, היי,  אתה אמור לשמוח שגרושתך מקבלת "הטבות" בשם הילדים. לא ביקשתי שייקחו את ילדיי ממני ולא ביקשתי הטבות בשבילם.  אם כך אני שואל, ושאלתי גם בדיון, למה שלא תיתנו לאבות לגדל את הילדים, ושהגרושה תצא לעבוד ותשלם מזונות.  הרעיון הזה בכלל גרם לח"כ לוי להשתנק במקום.

אנו האבות לא רוצים הטבות, ורובנו יכולים לגדל את הילדים בעצמנו בלי הטבות של חד הוריים.  רובנו רוצים לגדל את ילדינו כפי שגידלנו אותם עד רגע הפרידה.  טובת הילד היא לא הטבות שאימו תקבל כחד הורית. טובת הילד היא שני הורים מעורבים ופעילים בחייו.  לגדל ילד זה לא רק לחתל אותו ולהאכיל אותו.  לגדל ילד זה גם להשגיח עליו, להדריך אותו ולחנוך אותו לערכים טובים ולהשכלה.  בתנועה הפמיניסטית מציגים את האימהות כ"נטל", "עול קשה מנשוא" שהשכר בצידו הוא תשלומי מזונות אסטרונומיים והטבות של חד הוריות.

במהלך הדיון הועלו סיבות שונות ומשונות מדוע  לא לבטל את חזקת הגיל הרך.  למשל, טענו שיש אי שוויון בשכר בין נשים לגברים, שמתחתנים ומתגרשים לפי חוקי הדת, שיש סרבנות גט והדרת נשים, ושמופעל לחץ סחטני על נשים בהליך גירושין ועוד.   אף אחת מהסיבות לא נוגעת לטובתו וזכותו של הילד להיות בקשר טוב ובריא עם שני הוריו.  המגוחכת מכל היא הטענה שהנשים נסחטות בגלל הגט הדתי.  הרי אם נשים היו נסחטות, היינו רואים העברת משמורת מסיבית מנשים לגברים בשל סחיטה.  אלא שזה לא קורה.  להיפך, בגלל הדין הדתי שנשים טוענות שהוא מפלה אותן, הן כן מקבלות כתובה, וגם למי שלא יודע, המזונות הן גם נגזרת של הדין הדתי, ולפיו כל אישה פטורה מתשלום מזונות.  יתרה מזאת, גם אם הילדים גדלים אצל הגבר, הוא עדיין חייב לשלם לאישה מזונות קטינים, שהם בעצם דמי סחטנות בחסות הדין הדתי, שלטענתן מפלה נשים.

מכאן אנו למדים כי חזקת הגיל הרך היא לא יותר מאשר הפיכת הילד לכרטיס אשראי עם הכנסה חודשית מניבה פלוס כרטיס חבר במועדון האקסקלוסיבי של חד הוריות.  על מנת להמחיש עד כמה מועדון החד הוריות אקסקלוסיבי, ישנן נשים נשואות או נשים הנמצאות בזוגיות (ידועות בציבור) המתחזות להיות חד הוריות כדי לזכות בהטבות.  ביולי 2013 למשל התקיים דיון בוועדה לזכויות הילד בנושא זוגות החיים יחד ומצהירים פיקטיבית כי האימא היא חד הורית כדי לקבל את ההטבות של חד הורית.   בוועדה אמרה ח"כ איילת שקד מהבית היהודי: "זוגות שאינם רשומים כנשואים, אך מנהלים משק בית משותף לכל דבר, מצהירים על עצמם כחד-הוריים, וכך זוכים בהעדפות למעונות-יום מסובסדים, על חשבונם של משפחות בהם שני ההורים מתפרנסים בהכנסות ממוצעות".  יוצא שזוגות עוברים על החוק כיוון שלאף אחד בציבור לא ברור למה עדיפה אימא גרושה חד הורית על אימא נשואה או אימא בזוגיות.

אמחיש עוד כיצד לשיטתן של ארגוני הנשים וכמה מחברות הכנסת הילד הוא חפץ להשגת זכויות והטבות.  הנה דוגמא דמיונית ב"הפוך על הפוך":  נניח שגבר ואישה מחליטים להקים יחדיו עסק משותף.  לאחר זמן מה החליטו לרכוש רכב לעסק המשותף.  כעבור שנים בודדות הם מפרקים את השותפות, ופונים לבית המשפט לענייני משפחה.

השופט, מבלי להתייחס למצב השותפות הקודם, קובע כי על פי חזקת הגיל הרך, יש להעביר את כל נכסי החברה לגבר לרבות הבעלות על הרכב , וקובע כי על האישה לשלם את הוצאות הרכב, דמי הטיפול והביטוח וכן הוצאות חריגות הנוגעות לרכב. בתמורה לתשלומים שנגזרו עליה, מותר לאשה לבקר את הרכב פעמיים בשבוע למשך שלוש שעות.  במידה והאישה תרצה לנהוג ברכב עליה לעבור סדרת מבדקים ע"י פקידות סעד ומכונים שונים ומשונים.

נשמע הזוי? מופרך? לא ייתכן? אם תחליפו את המילה רכב בילד, ואת תפקידי האישה והגבר בדוגמא, זהו המצב כרגע בגלל חזקת הגיל הרך.  הילדים הפכו לכלי מיקוח וניגוח כדי להקנות הטבות וזכויות סחטניות לנשים.

אם תבוטל חזקת הגיל הרך, ילדים יוכלו ליהנות משני ההורים כפי שנהנו מהם עד רגע הפרידה.  נשים תוכלנה לצאת לעבוד ולפתוח חיים חדשים מאחר ויתפנה להן זמן.  העדיפות להורה אחד על פני השני לא תתקיים.  גובה הלהבות יירד.

חייבים להוציא את הילדים ממשוואת הגירושים.

לא נותר אלא להתייחס להצעת ח"כ ציפי לבני להוריד את חזקת הגיל הרך לגיל שנתיים.  זה מזכיר "בדיחה שחורה"  על אישה המטיילת עם כלב שזנבו קוצץ.  ניגש אליה גבר ושואל "לא כאב לכלב כשחתכת לו את הזנב?"  "אין לך מה לדאוג" ענתה האישה "חתכתי לו את הזנב לאט לאט".

הורדת גיל חזקת הגיל הרך לשנתיים אינה מטפלת בבעיה אלא מנסה לטפל בסימפטום.   אם ההצעה הזאת תעבור, נתחיל לראות המון נשים חד הוריות עם ילדים מתחת לגיל שנתיים שימהרו להתגרש לפני שיגיע הילד לגיל שנתיים, או שיביאו עוד ילד לעולם כדי שהחזקה תתפוש גם את הבוגרים "כי לא מפרידים ילדים", כל זאת כדי שלא תאבדנה את הזכות לקבל משמורת, מזונות, שליטה בהסדרי הראיה והטבות נוספות.

לפני כשנה, בוועדה לקידום מעמד האישה והועדה לזכויות הילד, שאלתי את ח"כ אורלי לוי  "מדוע ישנם אבות שמגדלים ילדים מאשה שניה או מגדלים ילדים של אבא אחר (במידה ואותו האב חי עם חד הורית) ולא יכול לגדל את ילדיו?"  היא ענתה "זה לא בסדר". מדוע אם כן היא ממשיכה להנציח את האבסורד הזה?!

הפרדת אבות מילדים באמצעות חוק מפלה היא אפרטהייד מגדרי, וזו אלימות לשמה.  האם ישנה אלימות יותר גרועה מעשיית סלקציה בין ילדים לאבות רק כדי לקבל הטבות וזכויות לנשים גרושות?!

------

אלי דניאל

www.facebook.com/eli.daniel