הבלוג של שלי - הבלוג של שלי ניידיץ

זגמייסטר & וולש - הדור שידע אימוג'יז

אותה תהייה חוזרת על עצמה מדי חופש גדול: איך לספק לילדים בילוי איכותי, לא צעקני ובלי מרפקים בצלעות באשר נלך? הרפתקה ויזואלית במוזיאון העיצוב בחולון תספק לכם שעתיים כאלה

שלי ניידיץ

10/07/2018


תערוכה במוזיאון העיצוב בחולון

לא, ג'ימבורי. אני לא אכנע לך ביולי-אוגוסט. גם לא לך, קניון הומה אדם אחר הצהריים. וגם לא לך, מתחם טרמפולינות עמוס עם אורות מרצדים. לא, תערוכת הלגו, הספיקה לי השנה שעברה כדי להבין שהדוחק, התורים האינסופיים וחוסר הארגון לא יהיו מנת חלקי ומנת חלקם של ילדיי גם השנה או אי פעם.

אז מה כן?
אותה תהייה חוזרת על עצמה מדי חופש גדול: איך לספק לילדים בילוי איכותי, לא צעקני ובלי מרפקים בצלעות באשר נלך? אז יש. יש כמה פנינים כאלה, אבל אל תגלו; ספריות עירוניות, חופים סודיים בשעת בוקר מוקדמת, הצגות של תיאטראות שמכבדים את קהל היעד, ומגוון מוזיאונים בכל הארץ. אחד מהם, שטרם הזדמן לנו לבקר בו עד השבוע, הוא מוזיאון העיצוב בחולון.
המוזיאון נמצא במבנה בעל צורה גלית המשתרע על שטח של 3700 מ"ר, שתוכנן ע"י האדריכל רון ארד, ומארח תערוכות מתחלפות בתחומים מגוונים של עיצוב. הנוכחית, "זגמייסטר & וולש", מציגה עבודות של שני מעצבים גרפיים נחשבים שעושים שימוש בחומרים לא שגרתיים כמו חרקים, שיער, קוביות סוכר ועוד.

מיצג חרקים בתערוכה במוזיאון העיצוב בחולון
סביב התערוכה עצמה, שבמסגרתה אפשר להבחין באקספרסיביות העולצת של וולש, לצד המקוריות והאדג'יות של זגמייסטר, עורך המוזיאון גם פעילות לילדים, הכוללת כתב חידה שעליהם לפתור במסגרת סיור בשתי קומות המוזיאון.
התערוכה עושה את מה שסביבת ברירת המחדל של הילדים בדור הנוכחי, לא עושה - מעודדת אותם לחשוב לעומק, לתור אחר הרובד הנוסף של הדברים הנראים לעין, לאמן שרירים חדשים במוח. מלבד ההתבוננות המתבקשת וקריאת ההסברים, יש אפשרות להצטרף לפעילות המשלבת סיור מודרך, במסגרתו המדריכים עוברים מול מיצגים נבחרים ומנחים את הילדים לנסות ולהבין מה השאלות שהוא מעלה, ולבחון אם יש להן תשובות.

במסגרת ההדרכה הילדים לומדים להכיר מונחים שרוב הילדים פחות נחשפים אליהם, ודאי שלא בג'ימבורי של יולי-אוגוסט: תקשורת חזותית, דימוי, עיצוב מוצר ועוד.

המשימות נעות בין בחירה של מדד האושר המוצג בתוך מבחנות ענק של מסטיקים, דרך המצאת תכלית לתמרורים דמיוניים ועד שאלות פילוסופיות מעניינות כמו "האם אפשר לעצב אושר?".  בהמשך, מוצעת סדנת עיצוב בשם "תיק תקשורת", שמאפשרת לילדים ולהוריהם להתנסות בהעברת מסר אישי בשפה גרפית על גבי תיק בד בעיצובם.

"זגמייסטר & וולש" עד ה- 20.10.18, מוזיאון העיצוב חולון, גולדה מאיר 6, חולון.