My Life in Words - הבלוג של Lihi Nachmias

בעולמו של אואן: החיים, סרט מצויר

אני פשוט אהיה ישירה - תפנו לכם ביום שלישי ה - 21.2 שעה וחצי נטו, של צפייה בדוקו על קסמם של סרטי דיסני ועל עולמו של ילד אוטיסט מתוק אחד, שנכנס לתוכם בלי מילה והפיק מהם פנינים. עכשיו כנסו לקרוא עוד :)

Lihi Nachmias

11/02/2017


 

 Life, Animated Photo by The Orchard

Life, Animated Photo by The Orchard
מתוך האתר IMdb

אני זוכרת את המשפט הראשון של המתרגלת, בשיעור הראשון בקורס "טכנולוגיה, תקשורת ותרבות", השאלה הראשונה שהיא שאלה אותנו היתה: "טלוויזיה - טוב או רע? ותנמקו, לא סתם תשובה לקונית לכאן או לכאן". הזיכרון הזה קפץ לי לראש  אי שם מספריית מעמקי התת מודע,  ששמורה לזיכרונות מהלימודים האקדמאים בתקשורת.
הטריגר - צפייה בדק' הראשונות של  הסרט "החיים, סרט מצוייר", כשידעתי שאני צופה בסיפור יוצא דופן, על ילד אוטיסט שמשתמש בסרטי דיסני, על מנת להבין את  העולם מסביבו.   אותה טלוויזיה בשאלה, בימינו היא כבר סוג של שם עצם כולל לאייפדים/לפטופים למינהם, בשורה התחתונה - יש לה תומכים ויש לה מתנגדים, בעיקר בנוגע לזמנים שבהם הילדים (והמבוגרים) מבלים את זמנם את מול המסכים צופים בסרטים וסדרות.   היופי בדוקו הזה, שאני ממליצה  בחום לפנות שעה וחצי עבורו, הוא שהוא נותן תשובה חד משמעית לאותה שאלה של המתרגלת שלי: הטלוויזיה טובה. מצויינת אפילו.

הסרט, מבוסס על ספר שכתב רון ססקיינד,  החיים, סרט מצויר: סיפור של עוזרים, גיבורים ואוטיזם (Life,Animated: A story of a Sideckiks,Heroes and (Autism על ההתמודדות עם האוטיזם של בנו הצעיר אואן, שבגיל 3 חלו שינויים בהתנהגות שלו. הילד המתוק והשובב שנהג לשחק עם אביו בפיטר פן נגד קפטן הוק, החל לישון פחות ופחות ולהיות ער כמעט כל הלילה, הכישורים המוטוריים התדרדרו ואיתם השפה שלו, שהחלה להיעלם עד שנותרו גיבובים בג'יבריש בלבד.  ההורים לקחו אותו למומחים ומבדקים מיוחדים, כשבסופם הרופא איבחן אותו כ"סובל מלקות התפתחותית נרחבת" - אוטיזם.

הסרט, בבימויו של הבמאי זוכה האוסקר רוג'ר רוס וויליאמס,  עשוי בצורה מקורית ומקסימה, כאשר הוא משלב בנוסף לסרטי משפחה ישנים וראיונות עם ההורים, מטפלים, אואן ואחיו הגדול וולט, גם אנימציה מדוייקת להפליא המתארת את מה שעובר על המשפחה הכל ועל אואן בפרט, בשחור לבן ולפעמים גם בצבעים חיים. בנוסף, הוא לא הסתפק במילים של אואן שמספר כיצד הוא שמע את המבוגרים מדברים - מעין מערבל של קולות לא ברורים - וויליאמס הבמאי ממחיש את זה הלכה כמעשה כאשר הוא מעוות את הסאונד ומעניק את האפקט שעליו ססקיינד מדבר, כדי לחבר בעוד נדבך את העולם שלנו לעולם שלו.

♥ "רק הקול שלך"
הדוקו "החיים, סרט מצוייר" מספק לא מעט רגעים מרגשים, הן ברגעים בהם המצלמה מתעדת את חייו בקולג' והן במסגרת חיי המשפחה ובטיפולים.
אואן הפסיק לדבר בגיל 3 והדבר היחידי שגרם לו לאושר וחיוך היה צפייה בסרטי וולט דיסני וכך זה הפך לבילוי משפחתי. בגיל 4, במהלך צפייה בסרט בת הים הקטנה מילמל אואן דבר מה שהוריו לא הבינו שנשמע כמו "ג'וסרבוס", בהתחלה פרשה את זה האם שהוא רוצה מיץ, אבל הוא דחה את כוס המיץ הצידה והעביר את הסרט אחורה וקדימה מס' פעמים עד שרון עלה על המשפט שהוא ניסה להגיד  - Just Your Voice המשפט שאמרה אורסולה לאריאל, מבחינתם אלו היו המלים הראשונות שהוא אמר להם מזה שנה שיש בהן מן ההיגיון - ושהוא מוצא בסרטים את הדרך לתקשר.

טעימה קטנה מהקול - צופים בבת הים הקטנה 

The Little Mermaid © 1989 - Walt Disney Studios. All rights Reserved.

The Little Mermaid © 1989 - Walt Disney Studios. All rights Reserved.

♥ משמעות החיים - "המציאות אינה תסריט של דיסני"

אואן בן 23 והוא עומד לסיים את לימודיו, גיל ממוצע לסיום האקדמיה והוא עובר לדיור מוגן לאנשים בכלי צרכים מיוחדים, החלק האחרון של הסרט מלווה אותו במעבר לחיים עצמאיים בדירה משלו, עם אנשי מקצוע שמלווים אותו ביום יום ומדריכים אותו בתשלום חשבונות, הכנת אוכל, מציאת עבודה - דבר שהוא חולם לעשות ולבסוף גם מוצא. הוא גם חווה את שברון הלב הראשון שלו אל מול המצלמות, רגע שהלב נחמץ אל מול הבחור הצעיר שמכיר רק את התבנית :"בחור פוגש בחורה- בחור מתאהב בבחורה- בחור מאבד את הבחורה - בחור זוכה בבחורה מחדש".

"ככל שאנו מתבגרים אנחנו מסוגלים להבין את העולם בעצמנו. אואן, מבין את העולם לפי התסריט של דיסני, משלב אותו בתבנית של שחור-לבן.. אבל המציאות אינה תסריט של דיסני" אומרת היועצת שלו לכישורים חברתיים, ובכך מפשטת לנו (כביכול) את עולמו ביחס לעולם המבוגרים הרגיל. נקודה מעניינת למחשבה עולה, כשאמו קורנליה, נשאלת טפלת מה לדעתה אואן מביא עמו מבחינת תרומה לקהילה שלו, למשפ' ולסביבה. היא עונה שהיא ובעלה חשבו על זה שנים רבות ופעם אחת רון, בעלה אמר :"מי מחליט בכלל מהם חיים בעלי משמעות?", מי הם שיחליטו מה משמעותי מבחינת אואן והדברים שהוא מעניק לעולם.
ובאמת, כשחושבים על זה אין לשאלה הזו תשובה אחת חד משמעית, גם לא בעולם הרגיל שלנו. מי יכול באמת להחליט ולמדוד את התרומה של כל אחד מאיתנו.
בשביל אחד דבר אחד יכול להיחשב כזניח ובשביל השני - מעשה מסויים יכול להוות עבורו את הדבר הכי משמעותי שיש; תחביב אחד לא יעניין בן אדם אחד ובו זמנית
להיות מרכז החיים של האחר, ברמה כזו שיהפוך את זה לתחביב מקצועי, שירצה לשתף בזה אחרים , לגרום להם לחשוב, לחייך ואולי גם להעביר את זה הלאה.
אואן בדרכו שלו' בוחר להעביר את הדרך שבה הוא רואה את העולם דרך דיסני ומשתף את זה עם העולם כבוגר כשהוא מקים מועדון דיסני, בו חברים סטודנטים נוספים בעלי צרכים מיוחדים, הם צופים בסרטים ומדברים על הלקחים והשיעורים שהם מפיקים מהם, כגון הרקולס (אומץ) מלך האריות (אמונה בעצמך והיכולת להסדר בלי ההורים) וספר הג'ונגל (הצורך בחברים).

הדוקו עושה חסד עם האישיות המקסימה של אואן, גבר צעיר, ביישן ועם זאת חם וחכם. הוא מתאר ברגישות ובישירות כיצד סבל בבי"ס מבריונים שהציקו לו ואיימו עליו, כיצד הסתגר בתוך עצמו, והאירועים שהביאו אותו לכתוב סיפור שהוא הגיבור המגן על הדמויות המשניות בסיפורי דיסני (הסיידקיקס). הסיפור שכתב מקבל חיים גם הוא באינמציה מבריקה.  במהלך ה 90 דק' צצות אנקדוטות מגוונות על רגעי "אאוריקה" (מצאתי!) של רון, קורנליה ו- וולט, ששמו לעצמם את המשימה להוציא את אואן האמיתי החוצה, כמו גם פנינות מיוחדות של הפתעות.  לא אגלה לכם את כולן, תצטרכו לצפות ולגלות אותן ולחוות בעצמכם.

embedded by Embedded Video

~~~~~
"החיים, סרט מצויר" ישודר בכורה ארצית בלעדית: 
ביום שלישי, 21.2, 22:00 בערוץ yes דוקו וב- yes3 במסגרת פסטיבל הקולנוע, וב-yesVOD.
 למקרה ופספסתם - ש.ח ביום שישי, 24.2 ביס דוקו.