mickyharel - הבלוג של מיקי הראל

בשמאל שכחו מה היא דמוקרטיה

ימים ספורים נותרו לביום הבוחר, ימים בהם מסתמנת גישה לחוצה ואגרסיבית מצד חברי מפלגות בכלל ומפלגות השמאל בפרט לנגח אלו באלו. אמש נתקלתי בשיא החוצפה , האגרסיבית והמתנשאת כששנים מחברי מרץ וחדש ניסו בכל כוחם להמיר את דעם למרץ ולחדש. בלי שום ספק שהם שכחו שזכותי לבחור ולרוץ עם מי שמצפוני מורה לי, שכחו בעיקר שאנו חיים בדמוקרטיה!

מיקי הראל

18/01/2013


אמש נחתתי ל"בור שיח", (בתנכית פח יקוש). בפייסבוק. שני אנשי שמאל, איש ממרץ ואשה מחדש. לא אחשוף כאן שמות לעומת זאת אשאר חשופה בצריח.

פייסבוק מתעתע אתה נכנס לפוסט שמסקרן אותך רואה תגובה, שתיים . חושב שזה הכל ואם יש עניין מגיב. מאוחר יותר אתה נכנס כי יש תגובה לתגובה שלך ואז אתה נחשף לפוסט שמשתרשר כבר שעות על שעות והוא ארוך כאורך הגלות. אני מאד יסודית ומנסה להתחכות אחרי מהלך התגובות האינסופי כדי לבחון אם מה שכתבתי היה בזמן נכון ועודנו ראוי, אם לא קפצו עוד כחמישה מלאכי חבלה לפני וגם אחרי...

אקדים ואומר שאיני נוהגת להכנס לפולמוסים פוליטיים הקשורים למפלגה שלי, בעיקר לא למגננה או להגנה כי בהחלט יש נינוחות ובטחון מצדנו. אלא מאי. שלאחרונה וככל שהבחירות קרבות רמת הנאצות , ההתגרות ושאר המצאות של שידול וניסיון להביס את אנשי מפלגתי מכיוון של מפלגות שמאל אחרות גברו במאה אחוזים לפחות, אז מוסיפים לשתוק לאנשים האגרסיביים או המתנשאים למיניהם, עוקפים את הפחים שטומנים לנו.

אמש קראתי פוסט תמוה בו טוענת מאן דהי שהמפלגה שלנו מיותרת וכי לא רק שהיא מיותרת אלא גם מזיקה ומפחיתה את הסיכויים של השמאל להמשיך ולצעוד על קיבתו. ומה חשבתי כשקראתי את זה. אופס הם לחוצים, לחוצים והבטן כואבת להם מההתרגשות לקראת הבחירות.

החוצפה שלה לפנות למפלגת דעם שלדעתה לא תעבור את אחוז החסימה ולומר כי עליהם לוותר על קולותיהם ולהעניק אותם למפלגות השמאל שבדיבור רך, אינן הצלחה גדולה... כדי שיקבלו אולי עוד מנדט? הבחורה ייצגה את מפלגת חדש, שלהם לא הייתי תורמת אפילו פירור נייר מיקרוסקפי מהפתק שלי בקלפי. כהד לה נכנס בחור אינטלקטואלי או לפחות משדר עצמו בביטחון אינטלקטואלי ובתחושת בטן של מי שאכל את כל החכמה וההיגיון הצרוף ומציע את אותו הדבר, אלא שהוא מליץ יושר של מרץ.

מרץ שעל גב האכזבה מליבני עלתה במקצת אבל בהחלט שלא החזירה עטרה ליושנה.

החוצפה הזו לבוא למפלגה להחמיא לה על פועלה בהתנשאות ואז לומר לה לוותר על הקולות שלה לטובת מפלגות אחרות, גם היא מראה לאן התדרדנו, ידידנו מהשמאל שכחו את פשר המושג דמוקרטיה.

המתקפה עברה אלי, כי הוכחתי אותם על טעותם. לא נותרה לי ברירה אלא להסביר למועצת חכמים זו כי אני רואה את הדברים ממש הפוך מהם. וכי מאחר ואינם מציעים לי לא עתיד ולא שינוי אלא קיבעון על זרי העבר הלא כל כך מוצלח שלהם, שידעו כי בוחרי דעם עושים זאת משום שכל מפלגה אחרת גם בשמאל וגם בימין מזמן מעוררת בהם גועל ויאוש, בשעה שדעם מציעה להם עתיד שונה ותקווה. קבלתי בתגובה נביחות על ססמאות נבובות. ועל כך שאיש אינו חי מחלומות על מהפכה. כי בישראל אין דבר כזה שנקרא מהפכה וכי מפלגה היא גוף שעובד והרבה עבודה אפורה כדי להגיע למטרתו.

אני מסבירה שמהפכה עליה דעם מדברת היא שינוי תודעתי עמוק, שאינו כרוך דווקא בדם יזע ודמעות. על כן יש עבודת שטח קשה חוצת אוכלוסיות ומגזרים. עבודה אפורה וקשה אך רוויה ביצירתיות ברצון ובתקווה גדולה... והרבה סבלנות, כן שום דבר לא קורה ביום אחד, מפלגת דעם חושבת ופועלת כך כבר 15 שנה בעקביות. אם כן על איזו עבודה הם מדברים? על האיש הטוב דב חנין שהוא באמת פרלמנטר מעולה, ומה עם היתר? ועל זהבה גלאון שכבודה בהחלט במקומו מונח, אך מה שנקרא ממשה למשה לא קם נביא כמשה... (את ימי הזוהר של רץ ומרץ חוויתי כחברה בהן)

דבר נוסף הוא העובדה שהיום מפלגות ואני מדברת על כולן למעט דעם אינן מתנהגות כמפלגות. למפלגות צריכים להיות סניפים בערים שונות. צריך שיהיה להם קדר של מתנדבים גדול. כלומר אנשים שתורמים ממרצם מבלי לקבל תמורה חומרית. צריך שתהיה כמובן אידאולוגיה שתאגד סביבה את כל זה, ולכך גם רצוי שיהיו ספסלי פרלמנט בקרנות רחוב בהם ידברו על המפלגה ועל האידאולוגיה שלה. איפה יש עוד מפלגות כאלו היום חוץ מדעם שבה מתקיימים כל התנאים הללו?

אנו מעדיפים חיים על בסיס של שוויון מגזרי ולהיות ולחיות כשווים יהודים וערבים ואנו חושבים ששינוי גדול יתרחש כאן, שואפים להביא לשינוי תודעתי מקדים שיתחולל כאן בגטו הסגור בחומה ובכיפת ברזל, ואיננו רוצים לחיות בגטו כזה, איננו חושבים שהוא מוגן מהשפעות המעברים במזרח התיכון. ואין ספק שיבוא מהלך מקרב הפלסטינים, אינתיפדה גדולה כבר מסתמנת באופק הלא רחוק. . אלו שחושבים שאפשר ורצוי לחיות כפי שאנו חיים היום יותירו אחריהם סל מלא איצטרובלי אורן אירופיאיים ודגל אמריקני שהולך ומתפוגג.

אולי כדאי שמפלגות אלו יאמצו את שיטתנו ויצטרפו אלינו? ישראל המועדת לגינוי ובידוד זקוקה היום למפלגה שמבינה את מהות המקום ועובדת על יצירת הגשר. כי אנו יודעים ליצור הדבור עם המקום שבו אנו חיים.