פיוז קצר - הבלוג של קארין רוזנצוויג

גם אתם לא יכולים לשמוע מישהו לועס?

זה התחיל מזה. לא יכולתי לשמוע מישהו לועס. פיצוח גרעינים היה שובר אותי. רעש הימעכות הבננה בפה היה גורם לי לרצות לתלוש לבן אדם את הבננה מהיד או לדחוף לו אותה עמוק לגרון. זה המשיך עם עוד דברים, רעש של לגימה, ולא רק כזאת של מרק או קפה חם, אפילו רעש של בליעה. לעיסת מסטיק, […]

קארין רוזנצוויג

27/09/2015


זה התחיל מזה. לא יכולתי לשמוע מישהו לועס. פיצוח גרעינים היה שובר אותי. רעש הימעכות הבננה בפה היה גורם לי לרצות לתלוש לבן אדם את הבננה מהיד או לדחוף לו אותה עמוק לגרון. זה המשיך עם עוד דברים, רעש של לגימה, ולא רק כזאת של מרק או קפה חם, אפילו רעש של בליעה. לעיסת מסטיק, כתיבה בעט - כזו שדופקת על השולחן, ערבוב הסוכר בתה, קשקוש הביצה לחביתה, ביסלי, במבה, משיכה באף כשמצוננים, הקלדות במחשב, פתיחת שקית חטיפים באמצע מבחן במכללה,  כרסום של גזר, אגוזים, הקשה של הפיצה, חוט דנטלי (נשבעת), משיכה של אוכל מהמזלג עם השיניים והרשימה ממשיכה וממשיכה.

בויקיפדיה הפירוש של הפרעת "מיסופוניה" הוא: "הפרעה נוירופסיכיאטרית נדירה המתבטאת ברגשות שליליים שמופעלים לאחר שמיעה של קול ספציפי." עוד רשום שם כי "אנשים הלוקים במיסופוניה לרוב חשים עצבנות בעת ההאזנה לקולות מסוימים, כגון: כחכוח בגרון, גזיזת ציפורניים, לעיסה, שתייה, צחצוח שיניים, נשימה, הרחה, דיבור, התעטשות, פיהוק, הליכה, לעיסת מסטיק, הטלת צואה, צחוק, נחירה, בליעה, הקלדה, שיעול, זמזום, שריקה, שירה, חזרה של אותו הצליל מספר פעמים, מתיחת שריר ועוד."

כשהייתי קטנה כל המשפחה שלי חשבו שאני מטורפת, בגלל זה. היום הם כבר יודעים שאני מטורפת, אבל בגלל דברים אחרים...

רוב הפעמים שאני חווה ממש התקף זעם בעקבות זה, אני רוצה להיות חרשת. מוכנה לוותר על קולות, על מוזיקה, על היללות של מזל (החתולה שלי) ואפילו על הצחוק של חבר שלי. מי שסובל מזה גם, יזדהה איתי.

פעם זה היה מפריע לי רק בחוגים מאוד מצומצמים, בכיתה בבית ספר בקושי, בארוחות בעיקר ובזמן הפנוי שלי עם חברות ממש לא. היום זה עוטף את כל עולמי ושם רגל בכל מערכת יחסים רצינית שהיתה או שיש לי. במאמרים שקראתי על זה, רשום כי הסובלים מהתופעה צוברים להם כל הזמן עוד קולות וצלילים שהם לא יכולים לסבול.

ואתם?

הייתם מסכימים לחיות עם מישהו/י שבאופן קבוע מבקר ומעיר על כל צליל שאתם מוציאים או יוצרים? אם בר רפאלי, החלום הרטוב של 99% מהגברים (האחוז הנותר פשוט לא רוצים להעליב את בנות הזוג שלהם), היתה בת זוגתך שמאוהבת בך עד מעל הראש, אבל מעירה לך בערך כל 3 דקות על איך שאתה לועס, מבקשת שתקליד בשקט יותר, שלא תתעטש בקולי קולות ושתפסיק לתופף על ההגה כשאתה נהנה משיר טוב באוטו... היא עדיין היתה התגשמותו של חלום רטוב?

אם ג'וני החתיך דפ היה מאוהב בך ורומנטיקן חסר תקנה אך לא מסוגל לשמוע את איך שאת שותה עד שאפילו את הגלולה היית בולעת רק עם רוק כדי שלא יתבאס.. עם איזה פרצוף היית נכנסת למיטה?

אז אני לא בר רפאלי, אני קרציה שרק מעירה כל הזמן. הלוואי שיכולתי שלא.

במקום העבודה האחרון שלי הייתי במשרד עם עוד 7 אנשים. כולם מתקתקים ומקלידים ואני, מנסה לעשות נשימות עמוקות ולהירגע כשגם אטמים מקצועיים להנחתת רעשים ואוזניות עם מוזיקה צועקת לא עוזרים לי.

אני חברה בפייסבוק בכמה קבוצות לסובלים מן ההפרעה הזאת אבל כולן קבוצות של אנשים שרובם מארצות הברית, אף לא קבוצה ישראלית אחת. אם תחפשו מידע על התופעה בגוגל, תמצאו כל הזמן את ההסבר שמתאר את הסובלים מהתופעה אבל לא דרך לפתרון, כי אין. התייעצתי עם פסיכיאטרים, דיקוריסטים, רופאת משפחה, פסיכולוגית קלינית, הומיאופת ורופא לביו פידבק ולא מצאתי או יותר נכון, הם לא מצאו לי את התשובה. מבאס נכון?

הרבה מהכעס שלי והעצבים שאני צוברת במהלך היום הם בגלל זה. לפעמים מעדיפה להישאר לבד כדי לא להתעמת עם עוד רעש מציק.

היום החלטתי שאני יוצאת לדרך חדשה. אם כל מי שניסה לעזור לי עד עכשיו לא הצליח לעזור, אני הולכת לחפש לי מי שכן יוכל לעזור.

אם אתם מכירים מישהו שמתמודד כמוני עם התופעה הזאת/מישהו שמטפל בתופעה הזאת.. תפנו אותם אליי, אולי נצליח להעלות את הדבר הזה למודעות ולהרגיש פחות עוף מוזר בעולם הזה של הבר רפאלים והג'וני דפים...