הכל יחסי - הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הטיפול מוגש לכם בחסות: אוניברסיטת החיים

הידעתם? כל אדם, כ-ל, יכול להפוך ל'מטפל', או מאמן אישי ולגרום לנו נזק אדיר. ומי מפקח על זה? אף אחד.

עקבית לביא מג'ר

08/10/2017


בעידן שבו כל מי שירד במשקל, היה במערכת יחסים יותר משלושה חודשים או אפילו שרד קמפינג ללילה יכול להפוך ל'גורו' או מאמן אישי, איך נדע שיש באמת מי ששומר עלינו מסתם אנשים שמעוניינים להרוויח כסף על חשבון חוסר הביטחון שלנו, או אפילו על הטראומות שחווינו?

בשבוע שעבר הופניתי על ידי מספר נשים לפוסט שפרסמה אביבית בר זוהר ובו היא 'משווקת' בסרטון סדנאות העצמה בכיכובה בעלויות גבוהות שלא מתקבלות על הדעת. 500 ש"ח (כמובן ללא מעמ, חלילה) לפגישה אישית עם הכוכבת שמבטיחה העצמה אישית, העלאת הביטחון העצמי, איך למצוא את אביר החלומות ו'על הדרך' מכירת אקססוריז וביגוד של איך לא, הכוכבת בעצמה. מחיר שבשמחה אפשר לקחת אותו לפסיכולוג מורשה, מומלץ שבאמת יטפל בבעיות, ותתפלאו, אולי גם יפתור את נושא ההעצמה הנשית והביטחון העצמי ולא דרך פרובוקטיביות והחפצה.

1111

אבל אביבית היא לא הנושא העיקרי של הפוסט (הפעם), אז רגע לפני שתקפצו ותגידו את מי היא מעניינת (גם אתכם, אם זה לטוב או לרע, כי אחרת לא היו שולחים אלי את הדבר הזה) העניין הוא לגמרי העובדה שקם בבוקר אדם כדי לנצל את היותו ידוען כדי לגבות סכומי עתק על מפגש שיכלול בתוכו הבטחות שאין להן אסמכתא פסיכולוגית, רישומית, רפואית, גורואית, דוקטורית, או למעשה - שום דבר שבעצם יוכיח שאותו אדם הוא מוסמך לטפל באדם אחר בעל הפרעה נפשית, חוסר ביטחון עצמי, פוסטראומה זו או אחרת או אפילו אדם שדבר אחד בלבד מטריד אותו, למצוא זוגיות.

ואם כבר שאלנו את עצמנו מי באמת מפקח על העניין הזה אז התשובה היא - אף אחד. משרד הבריאות יכול לשלול רשיון עיסוק רק למי שקיבל את הרשיון ממנו וכך אנחנו מגיעים למצב ההזוי שבו כל אדם בישראל יכול לקום בוקר אחד ולהחליט שהוא מעניק טיפול נפשי אלטרנטיבי או אימונים אישיים גם אם לא טרח ללמוד זאת חצי דקה מחייו ולא טיפל באנשים, אין באמת חוקים שמסדירים את התחום הזה ולמעשה, כבר מעל לשני עשורים מנסים להעביר חוק שיגדיר למי מותר לעסוק במה. החוק שהבליח בכנסת ב2007, וב2009 אפילו לא הגיע לקריאה טרומית ומשרד הבריאות מציין שהוא יכול לטפל אך ורק במקרים של התחזות לפסיכולוג.

אנשים שקמים בוקר אחד ומחליטים להפוך לפסיכולוג בזכות התואר של אוניברסיטת החיים יכולים לגרום לנזק עצום כשמדובר בנפש האדם, לא כל ידוען הוא פסיכולוג, לא כל אדם שעבר משהו בחייו, יוכל להפוך לגורו, מאמן אישי או תרפיסט שיסייע לנו לטפל בחוסר הביטחון שלנו וכשאני חושבת על נערות / נשים שמאמינות להבטחות על מציאת זוגיות, העצמה נשית והעלאת הביטחון והולכות לשלם מחיר מופקע לאדם שכלל לא מוסמך לטפל בהן, אני חוששת לנפשן ממש.

אנשים יקרים, פסיכולוגים אמיתיים, תרפיסטים אמיתיים ואפילו מאמנים אישיים אמיתיים - לומדים שנים על גבי שנים את תורת נפש האדם כדי לסייע לנו, אם אתם כבר הולכים להשקיע את כספכם בטיפול ראוי, עשו זאת לאחר בדיקה אמיתית וסקר עמוק, מלווה בהמלצות. לאדם שאתם הולכים להפקיד נפשכם בידיו יש אחריות גדולה, והוא חייב להיות מוסמך ועם פיקוח כדי לטפל בה.

 

לקריאה נוספת:

סכנת נפשות