יומני היקר - הבלוג של אורית יפרח

שעות הקטיפה / אליסון ריצ'מן

מי שאהבה את הספרים "אהבה אבודה" ו"גן המכתבים", מוזמנת לקרוא ספר נוסף של אליסון ריצ'מן. העלילה משלבת רומן רומנטי עם גוונים ארוטיים, בצל ימי כיבוש פריז בימי הנאצים. הספר קריא מאוד ומבוסס בחלקו על סיפור אמיתי. ממליצה בחום. ספרי פן ומשכל / הוצאת ידיעות אחרונות, מספר עמודים: 406, תרגום מאנגלית: ניצה פלד, עיצוב העטיפה: טליה בר

אורית יפרח

29/01/2017


הספר מתאר את חייה של אישה בשם מרת הקורטזינה. קורטיזנות היו פילגשי צמרת כמו גיישות. נשים מתוחכמות, בעלות כישורים חברתיים מפותחים ואף בעלות ידע בתחומי האומנות ואפילו אקטואליה ופוליטיקה. "התמחויות" אלה הבדילו אותן מהנשים החוקיות של בעלי המעמד הגבוה שהיו אומנם נשות חברה מעודנות, אבל, חלקן נישאו, לא בשל אהבה ומשיכה הדדית לבני זוגן, אלא בגלל אינטרסים כלכליים ומדיניים, ולכן חיפשו בעליהן מענה לתשוקתם ולצרכיהם החברתיים תרבותיים (להרחבה על הנושא ניתן לחפש באינטרנט, אני נעזרתי בויקיפדיה).

הספר מספר, כאמור, את סיפורה של הקורטזינה מרת דה פלוריאן, או בשמה האמיתי (בספר) מתילד בוז'ירון, אשר הייתה תופרת עלובה ולא הייתה יכולה לשאת את העוני והדלות הסביבתית והחליטה לעשות מעשה. בזכות יופייה והמוטיבציה שלה לצאת  מביצת העוני הדלוחה, הפכה מתופרת לרקדנית וזמרת במועדון ומשם הדרך להיות קורטזינה קצרה הייתה.

בחלוף השנים התברר שלמרת יש בן אלמן שהיה נשוי ליהודיה ולו בת סולאנז' השואפת להיות סופרת. הבן מפגיש בין השתיים והפגישה הזו מגלגלת את העלילה  בצל הכיבוש הנאצי של צרפת והאיום על חיי היהודים.

הספר בנוי מפרקים המשלבים את סיפור חייה של מרת בעבר ובהווה וחייה של סולאנז' נכדתה, מערבב לטעמי, ז'אנרים ספרותיים. מחד רומן רומנטי על גבול הארוטי ומאידך סיפור עצוב ומותח על התמודדותם של יהודי פריז בצל האיום הנאצי. השילוב מצליח וגם מי שאיננו אוהב את הז'אנר האירוטי, יכול לצלוח את הקטעים האלה ולרוץ עם העלילה, שנעשית יותר ויותר מותחת לקראת הסוף, אבל, (תמיד, יש אבל) דווקא לקראת הסוף כשהעלילה נעשית דרמטית, הסופרת בוחרת לסיים את הספר ולספר את סופו בקצרה ובאופן חפוז. כך שבסוף הקריאה היו דמעות בעיניי, אך מצד שני הרגשתי שגם אם הסופרת החליטה שהסיפור נגמר, מבחינתי הוא לא נשלם ודווקא את הסוף הסיפור, הייתי רוצה לקרוא כפרקים ולא כתקציר כפי שעשתה. הייתי שמחה לו הסופרת הייתה מוסיפה עוד מספר פרקים כדי לתת כבוד לסוף העלילה.

דבר נוסף, לאחר שהבנתי שהספר מבוסס על סיפור אמיתי, חיפשתי מידע בעברית באינטרנט על מרת ולא מצאתי, בסוף הספר יש קצרה התייחסות לנושא. אני מאוד אוהבת לחפש מידע על נושאים, אישים ואירועים שמוזכרים בספרים ומעניינים אותי. לדעתי, זהו הערך המוסף של הקריאה.

לסיום, השנה התקבלתי סוף סוף לקהילת הקוראים המשפיעים של "ידיעות אחרונות"ולכבוד הוא לי. ספר זה הוא הראשון שקיבלתי מקהילת הקוראים ושימחתי הייתה גדולה. את הספר קיבלתי כספר לבן, דהיינו ללא העטיפה המסחרית ומאוד התרגשתי לראות את העטיפה כאשר הספר יצא לחנויות. אין ספק שהצילום על העטיפה משרת את העלילה (עיצוב העטיפה: טליה בר)

צילום הספר נלקח מ http://penn.co.il/book/the-velvet-hours/

book 1