רגשות, זה כל הסיפור - הבלוג של שחר בן-פורת

הסערה היא בעצם סדנה

אני אוהב את החורף אבל רועד מפחד כשסופה מגיעה. וכל זה מתחבר לסדנת גברים שהשתתפתי בה לפני הרבה שנים, בה למדתי על פגיעוּת וגבריות

שחר בן-פורת

07/01/2015


אני אוהב את החורף. אני אוהב את הקור, את השמים המעוננים, את הגשם שיורד, את הברד. אני אוהב את הצורך בבגדים חמים, במרק חם ובמזגן שמחמם ברגעים אלו את כל הבית.

באותה המידה, מזג האוויר הזה מפחיד אותי. הרוחות העוצמתיות שנדמה שמרעידות את כל הבניין ומאיימות על שלמותו; הגשמים הרבים שסותמים תעלות ניקוז וגורמים לרחובות תל אביב להיות כמו נהר אחד גדול. כל המציאות מזדעזעת ואני יחד איתה. ברגעים אלו, שהגשמים לא מפסיקים לרגע לרדת ותחזית מזג האוויר מדברת על קור קיצוני שיגיע לכאן בסוף השבוע מהקוטב עצמו, אני מרגיש פגיע, שברירי, יותר מאי פעם.

בצורה מוזרה, אני חושב לעצמי, זה מה שאני כנראה אוהב בביקורים של גנרל חורף. הוא מחזיר אותי לגודלי האמיתי, מחבר אותי לחוויה שלרוב אני לא חווה אותה אך היא עובדה קיימת. הפגיעוּת של היותי בן אדם נחשפת ומתחזקת, ככל שהשלג מכסה את ההרים והגשם שוטף את הערים. אני מרגיש בתוכי רעד נדיר ובכל זאת מוכר.

חורף

לפני הרבה שנים השתתפתי בסדנה של מאסטרית בשם סאי מה, סדנה לגברים בלבד. היא דיברה לאורך כל היום איתנו על הפגיעוּת שלנו, הגברים, שלא מתבטאת החוצה. פגיעוּת שמסתתרת מתחת לקשיחות הגברית שאנו לרוב נוטים להאחז בה, להגדיר את עצמנו דרכה. "אח שלי" עם טפיחה על השכם וחוסר סבלנות לחפירות ודמעות, תולדה של חינוך שמלמד אותנו להיות חזקים, להיות חיילים. אך זה גם מה שיוצר מרחק, מונע אינטימיות, משאיר אותנו לבד. כדי ליצור את הקשר נדרשת ההסכמה להיות חשוף, פגיע.

מה שנכון מאוד לגברים גם נכון לנשים, אם כי לרוב במינונים נמוכים יותר לדעתי.

כשבאה סופה מסוג זה, אני מרגיש לפתע כמו ילד. כל מה שאני רוצה הוא להסתתר מתחת לשמיכת הפוך, לרעוד מקולות הרוח והגשם, ולתת לחורף לחלוף.

בו זמנית אני אוהב את זה. אולי בגלל שבזמנים כאלה אני הופך להיות יותר פגיע, כלומר יותר מי שאני באמת.