ברקים - הבלוג של חוה ברק

היא עומדת בראש עמותת אחת - מתשע ! ועוסקת בקידום כוח המתנדבות הנשי לעזרה לנשים שחלו !אחת על אחת עם חוה ברק!

היא עסקה בכמה תפקידים,אך יותר מכל גאה בתפקיד הכי נשי,ובכל הצוות שלצידה ,כולל כל המתנדבות הרבות בעלות הלב החם,והרצון רק לעזור ! יעל שפירא מנכ"לית עמותת אחת -מתשע !

חוה ברק

28/02/2015


תמונה יעל שפירא

יעל שפירא : תמונה יח"צ 

עוד מעט ממש מעט, יתדפק לו "יום האישה הבינלאומי  "ועל כל שילוט ובכול כתבה שנייה,תוצגנה נשים שמגיע להן בפרוש להיות בפרונט ,ולי יש כמה וכמה כאלו , שאני רוצה לצעוק בקול רם קבלו אותן כי הן ראויות להיקרא  " אחת שמגיע להגיד לה תודה" וכל זאת על מה שהן עושות בחיי היום יום. אומנם לא תמיד לבד, ותמיד לצידן צוות נפלא ,אבל כמה מהן אציג מעתה ,אלה שיש להן מסר .   
 הראשונה בחבורה  , מנכלית העמותה "אחת מתשע". יעל שפירא. כן לפעמים אנחנו נזכרים בהן כשסלבריטאים לבושים בוורוד, נשים מצטלמות בעירום חלקי, אתרים מוארים בצבע ורוד - או כשחודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד מגיע , ואתו הפעילות הענפה להעלאת המודעות.
 עמותת "אחת מתשע" הוקמה לפני 20 שנה על ידי בחורה שחלתה  בסרטן השד,וראתה שהמערכת לא נותנת פתרון לצרכים שלה . וכך במשך השנים העמותה צמחה ,אנשים התחלפו, גם המנכ"לים.
יעל שפירא תודה ששאלתם  שנה וקצת בתפקיד ,ולצידה צוות עם לב חם ,וענק,שהפכו יחדו במהלך השנים לצוות תומך.המתנדבות המנוסות שכולן חלו בעצמן מגיעות כשהן מושיטות עזרה גם מניסיון אישי ,אך גם אחרי שעברו השתלמויות רבות כמובן בעזרת הצוות הגדול והתומך שמגיש עזרה ושרותים לנשים חולות ,עם שרותי תמיכה מיידע, ומיצוי זכויות.
בשיחה עמה מדגישה יעל  "אפשר להצביע על שינוי משמעותי שחל במודעות וביחס למחלת סרטן השד .העמותה החלה את דרכה בעולם של בורות, בסביבת נשים שהיו בטוחות ש"לי זה לא יקרה". רבים קראו לה "המחלה" וניסו להסתיר. נשים רבות חששו "לצאת מארון המחלה", חבשו פאות וניסו לשדר ככל האפשר עסקים כרגיל. על שיח בנושא המחלה לא היה בכלל מה לדבר, הוא לא היה קיים. מי היה מאמין שאחרי 20 שנה בלבד "אפקט אנג'לינה ג'ולי" יעורר שיח פתוח בכל העולם.
היו להן דעות שגויות לנשים?
"בוודאי,עד לא מזמן נשים רבות החזיקו באמונות שגויות לגבי המחלה והסיכויים לחלות, והמסוכנת שבהן הייתה ועודנה זו שמניחה כי נשים ללא סיפור משפחתי לא יחלו. מיתוס נוסף הוא שמדובר ב"מחלה של מבוגרות", אך הסטטיסטיקה לא משקרת, וכיום כבר ידוע כי רבע מהחולות בסרטן השד הן נשים צעירות, מתחת לגיל 50.המהפכה כבר כאן. היום, מעבר להיותו הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים, השיח סביב סרטן השד חי ובועט. מעבר לקמפיינים ולפעילויות השונות להעלאת המודעות למחלה, נשים מדברות על המחלה, משתפות ומספרות את שעובר עליהן, תומכות זו בזו ואף הופכות לשגרירות של המחלה ומעודדות אחרות ללכת ולהיבדק. עם זאת, דרך ארוכה עוד לפנינו. אף שנשים רבות מודעות למחלה ולחשיבות הגילוי המוקדם, הן אינן יודעות באמת מה עליהן לעשות לטובת העניין וכיצד להיבדק, בייחוד נשים צעירות מתחת לגיל 50. ההערכה כיום היא כי אחת מכל ארבע נשים החולה בסרטן השד היא מתחת לגיל 50. עם זאת, ההנחיה הרשמית מתייחסת רק לנשים מעל גיל 50 וקוראת להן לעבור בדיקת ממוגרפיה. 
היכן אתן ממוקמות?

משרדנו ממוקם בתל אביב, לא רחוק מפארק הירקון.

כיצד בדיוק  מסייעת העמותה ? 

העמותה, מסייעת לנשים חולות סרטן השד וקרוביהן באמצעות מתנדבות שהחלימו ועברו הכשרה, בעודה מתבססת על כוחה של התמיכה הנשית והחשיבות הרבה בקשר עם מי "שהייתה שם". לצד זה, מעניקה העמותה תמיכה על ידי נשות מקצוע בתחומים שונים, טיפולים פרטניים עם פסיכולוגיות, קבוצות תמיכה, טיפול באומנות, טיפול בשיטת ריו אביירטו, דמיון מודרך ועוד.

בעמותת אחת מתשע אנחנו מאמינות שהפגיעה בנשיות, במשפחתיות ובתפיסת העולם, מבדלת את ההתמודדות עם מחלת סרטן השד מהתמודדות עם סוגי הסרטן האחרים. מתוך הבנה זו, הוקמה העמותה שתומכת בנשים החולות בסרטן השד בלבד. כיום, מחלת סרטן השד הפכה למחלה שכמעט לכל אחת מאיתנו יש נגיעה כלשהי אליה. לכולנו יש אימא, אחות, גיסה, חברה, מכרה או קולגה שחלתה או מכירה מישהי שחלתה.

אנו מבינות שכל אישה היא עולם ומלואו, לכל אישה צרכים שונים ולכל אחת מתאים משהו אחר. לכן, כבר בשיחת הטלפון הראשונה עם העובדת הסוציאלית, זו, מנסה להבין מה עובר על האישה שפנתה ולמה היא זקוקה בדיוק עכשיו.

תוכנית "לצידך", תוכנית הדגל של העמותה, מכשירה נשים שהחלימו מהמחלה לעזור לחולות חדשות. התמיכה מתבססת על הקשר האישי והייחודי שנוצר בין אישה חולה לבין אישה ש"הייתה שם". השיחה שנוצרת בין החולה למלווה משוחררת מחסומים. המתנדבת מקשיבה, מכילה ותומכת, ומשתפת מניסיונה האישי, החוויות והידע שצברה וכך יכולה גם לסייע בהתלבטויות בנוגע לניהול המחלה.

לא לכולן מתאימה תמיכה דרך שיח. יש נשים שצריכות משהו אחר שיסייע להן להתמודד ולעבור את המסע הזה. לכן, העמותה מפעילה גם קבוצות ייחודיות כגון  טיפול באומנות וטיפול דרך תנועה, כמו גם טיפול פרטני בדמיון מודרך.

מחלת סרטן השד משפיעה על כלל המשפחה- על הילדים, על בן הזוג, על ההורים והאחים של החולה. הסביבה התומכת המלווה את האישה ומטפלת בה, כל אותם אנשים יקרים, חווים בעצמם התמודדויות מורכבות ושוחקות לאורך זמן וחווים תחושות של חוסר אונים, כעס, בדידות, לחץ, רגשות אשמה, דאגה ומתח. העמותה תומכת גם בהם במסגרת קבוצות "תמיכה בתומכים".

המחלה מצריכה עיסוק בנושאים בירוקראטיים בכל מה שקשור בזכויות מול גופים כמו המוסד לביטוח לאומי, קופות החולים, מס הכנסה ומקום העבודה. כאשר השמים נופלים עלייך, קשה להתפנות לעיסוק בנושאים הללו. עורכת דין של עמותת "אחת מתשע" מעניקה מידע בנושא מיצוי הזכויות ומסייעת במימושן ללא תשלום. באתר האינטרנט של העמותה קיים מידע מפורט ומקיף אך יחד עם זאת לא מתקיף ומעמיס. כל אחת יכולה לקרוא ולהעמיק במה שרלבנטי אליה. באתר פורום רופאים רב תחומי המנוהל על ידי פסיכולוגית רפואית ויכול להוות מענה לשאלות רבות.

מסע ההתמודדות עם סרטן השד טומן בחובו אתגרים וקשיים נוספים. אנחנו כאן כדי לנסות לסייע לעבור את המסע הזה ביחד.

ואני אומרת העיקר הבריאות!!!!

 ועתה השאלון האישי:

- מדוע את עוסקת במה שאת עוסקת ?

כי אני אוהבת לעבוד, ליצור. 

-מהו האירוע שהשפיע עליך יותר מכל?

גדלתי בכפר שמריהו בחיים די נטולי דאגות ,לפני הצבא הייתי בגרעין עודד בבית שאן, ואז גיליתי שיש עולם אחר .

עד היום אני נרגשת ממה שזה שעה לי ,שיניתי את חיי לחלוטין.

-מי מעורר בך השראה ?

אבא ז"ל.היה פרקטי, מעשי,עיצב הרבה מהדמות שלי.

-מה המאכל האהוב עליך, ואיפה את הכי אוהבת לאכול אותו?

הכול,כול הוא לא חריף. לאכול בברבוניה .

-אם היית קוראת מחשבות את מחשבותיו של מי היית רוצה לקרוא ?

של בעלי,משה שפירא, סמנכ"ל פיתוח מנועי בית שמש.

-אם יכולת לשוטט בזמן, באיזו תקופה היית רוצה לבקר ?

בעוד 50 שנה.

-עם איזה דמות היית רוצה לשבת לארוחה?

 אחותי.

- מהי המילה האהובה עליך ?

סבבה

- מה מוציא אותך מדעתך ?

צרות עין,ופסימיות.

- מה מצחיק אותך ?

הילדים שלי.

- על איזו שאלה אתה לא מוכן לענות?

אין.

- מה מביך אותך ?

שאלות אישיות.

- מה הדבר הנועז ביותר שעשית ?

גדלתי בבית שמרני ,ובעלי מוציא ממני את כל הנועזות כולל סקי,רכיבה על אופנים,רולר בלייד,אומנם נפלתי ,אבל כייף. 

- איך היית משפרת את המדינה ?

בוחרת אשה כראש הממשלה.

- לו היו ניתנות לך שלוש משאלות מה הן היו ?

בריאות ,בריאות,בריאות.

- איפה תהי עוד 10 שנים ?

בטיול סביב העולם.

מי היית רוצה שיקרא את התשובות שלך לשאלון?

כל אחד ובמיוחד אחת!

אסוציאציות

(בחלק הזה אתה צריך "לזרוק" את האסוציאציה הראשונה שעולה לראשך)

-אהבה:

משפחה.

-אלוהים: 

לא מאמינה.

-מוות:

 הרבה מסביבי ,גם במישור האישי לצערי.


-טלוויזיה:

גם משחרר לחצים,מתחים,ומאוורר את  

 המחשבות. 

-תרבות: במידה.

-קולנוע: אוהבת .

-ישראל: אוהבת מאוד. 

-משפחה: שלי.

- אושר: הכרח בחיים .
-פוליטיקה: מחרחרת.
-עיתונות: לא מעניין.
-עבודה: מעניינת ומושקעת.
 -ילדות: מורכבת.
 

 טל: 1-800-363-400,

דוא"ל[email protected]

 

one-on-one-header1