יומני היקר - הבלוג של אורית יפרח

עיר מקלט ליעד שוהם

במדינת דרום תל אביב, 15 דקות נסיעה מהבית שלכם מתרחשת עלילת מתח המערבת ישראלים הגונים ומושחתים ואריתראים שעזבו את ארצם ומנסים את מזלם בישראל, המפגש הוא נפיץ ומעורר מחשבה ודאגה. על כך תקראו בספר "עיר מקלט" של ליעד שוהם בהוצאת כנרת 2013, הספר מכיל 352 עמודים ומאוד מומלץ.

אורית יפרח

11/09/2016


מי מכן הייתה לאחרונה באזור התחנה המרכזית או בשכונת התקווה? מי שהייתה בוודאי שמה לב שהסביבה מאוכלסת באנשים רבים שאינם נראים ישראליים. כן, כן, הסביבה הזו של דרום תל אביב מכילה אוכלוסיה רבה של אנשים מכל העולם, אשר הגיעו אלינו במטרה לשפר את איכות חייהם. חלקם טוענים כי נרדפו בארצם ועל אף אהבתם למולדתם, לא נותרה להם ברירה, אלא לברוח. הכוונה בעיקר לאנשים שמוצאם מאריתריאה. אינני נכנסת להגדרה המשפטית המייצגת את מעמדם של האריתראים בארץ, יש לכך מספר שמות: פליטים, מסתננים, מבקשי מקלט וגם מהגרי עבודה. וכאן המקום לציין כי לרבים מהפיליפינים, הניגרים והגאנים (מגאנה) הגרים בדרום תל אביב יש אישורי שהייה לגור ולעבוד בישראל ולרוב ילדיהם, אשר נולדו בארץ, יש מספרי זהות והם אזרחי המדינה כמוני וכמוכן, אבל לאריתראים השוהים בארץ ומרביתם חיים בשולי תל אביב, אין אישורים לעבוד והם וילדיהם חיים לעיתים בתנאים מחפירים. אני יודעת זאת! אני המחנכת של הילדים האלה.

והנה, ליעד שוהם, סופר ישראלי אהוב, המחבר ספרי מתח, המתרחשים בישראל, בחר לכתוב על נושא המכאיב הזה. כיצד חיים או בעצם לא חיים, אותם אנשים שקופים הגרים 15 דקות נסיעה מביתננו וסובלים מגזענות, מהתעללות ומחיים בצל רעב, פחד וחוסר וודאות לגבי גורלם.

ברצוני לציין לשבח את ליעד שוהם, על הידע שגילה בנושא חייהם של האריתראים, הוא מתאר במדויק את אורחות חייהם, וניכר כי ערך מחקר מעמיק בנושא ובטוחה אני, שגם שוטט ברחובותיה של מדינת דרום תל אביב וראה במו עיניו כיצד מתנהלים החיים שם. כמו כן, הספר מקיים את מה שכתוב על גב הכריכה האחורית: הספר מותח מאוד והעובדה שהוא בנוי מפרקים קצרצרים, מכניסה את הקוראים לסחרור שבו מצויות הדמויות.

ובנימה אישית:  אין בסקירה זו, להעיד על עמדתי בנושא האריתראים החיים בקרבנו, אך כאותו נביא בשער, אני מצטרפת לאלה הטוענים, שאם לא יימצא פתרון חוקי ומידיי לבעיה, היא לא תיעלם אלא תגדל ותתפוצץ לנו בפנים.

תמונת הכריכה לקוחה מאתר סימניה ומצויה בכתובת הזאת http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=965083

ליעד שוהם עיר מקלט