rachelhas – רחל הזנפלד משנה את כללי המשחק - הבלוג של רחל הזנפלד

נשים וכסף שילוב מנצח!

התלבטתי מה לכתוב בפוסט הזה וברגע שהתחלתי הבנתי שהוא כותב את עצמו ויש לי עוד הרבה מה להגיד,עלז איך זה שאתן לא עושות מיליונים? ותודה לכל הנשים שנתנו את ההשראה לפוסט הזה, מאמינה שלפחות חלק מכן מודע לזה.

רחל הזנפלד

17/01/2017


רחל הזנפלד משנה את כללי המשחק

התמונה באדיבות http://taxcredits.net/

אני לא רוצה לאכזב אתכן יותר מדי אז אני אכתוב כבר בהתחלה שאני מצטערת לומר שעדיין לא מצאתי שיטה איך לעשות הרבה כסף בלי לעבוד. הכסף שאני מרוויחה הוא בהרבה עבודה קשה, אבל אני בהחלט הייתי רוצה לפנות אליכן, נשים יקרות,  ולהציע לכם  להציב את המושג של צבירת הון עצמי כאחת המטרות היותר חשובות בחייכן.

כן, כסף לא קונה הכל,  כן,  זה ממש לא פשוט לפרנס את עצמך ברווחה, אבל לצערי אני נתקלת בכל פעם ביותר ויותר נשים  שלא באמת מנסות ולפעמים זה גם נגמר לא טוב.

בכל שנה אנחנו נחשפות לנתונים ששכר הנשים נמוך ב30% משכר הגברים, או במילים אחרות , על כל שקל שגבר מרוויח, אישה תרוויח רק 70 אג'. מנגד, ישנם נתונים  שחברות בהן ישנן יותר נשים בהנהלה, מרוויחות  עד 30% יותר מחברות שבהנהלתן אחוז נמוך יותר של נשים או בכלל לא (בדרג ניהולי). אז אולי זה פשוט בגלל שמשלמים להן פחות כמנהלות, חחח. עזבו, אני לא כלכלנית ואני לא רוצה להשאר ברמת המקרו.

Rachel Hasenfeld Changing the game

אני מדברת אליך, את שאמרת שאי אפשר שילד יגדל בלי אמא אז ירדת לחצי משרה או שבכלל הפסקת לעבוד למספר שנים, את שאומרת, הבן זוג שלי מרוויח מספיק,  הוא משקיע את כל זמנו בקריירה ואני אחראית על הבית. זה נשמע לגיטימי, זה נראה נכון, גורי אדם הם כאלה חסרי אונים, הם גם יגדלו ואת תזקני. תהפכי ללא אקטואלית, לא מעודכנת במונחים של שוק העבודה ובעיקר ללא הון משלך.

אני נתקלת לאחרונה ביותר ויותר נשים שכן העזו ועשו את הצעד ופתחו עסק או הציעו את עצמן למשרות יותר בכירות בארגונים שהן עובדות בהן אבל הרבה פעמים העסק לא מרוויח מספיק. ולא, זה לא בגלל שהוא לא טוב או שהמוצר שהן מציעות הוא פגום. לרוב, זה בגלל שהם לא באמת מרשות לעצמן להצליח.  הרבה פעמים הן לא זכו במשרה כי הן לא באמת האמינו שהיא מגיעה להן ולא באמת הפעילו את כל הקשרים שהיה להן כדי לקבל אותה. תחשבו מה הייתם עושות עבור מישהו שיקר לכן כמו לדוגמא: ילד/ה שלכם, בשביל שהוא יקבל משהו ותעשו את זה עבור עצמכן.

הם יודעות מה צריך לעשות, הם יודעות שהם יכולות אבל בוחרות להישאר על אש קטנה, עדיין להיות תלויות לפרנסתן בבן הזוג ולא להפוך את העסק שלהן להצלחה שהוא באמת יכול להיות. וגם אם נפלת ופתחת עסק לא נכון עבורך, אז מה, קומי על הרגליים והמשיכי למיזם הבא. זה מה שאת צריכה לעשות ואת יודעת את זה.

כסף הוא כוח, כסף מניע את העולם ולכן בגירושים אחד מאמצעי הלחץ השכיחים הוא חסימת חשבונות הבנק. בדרך כלל הבעל דואג לעשות זאת לאישה.  כשישבתי אצל רואה החשבון שלי לאחרונה גיליתי שבן הזוג חייב לתת את חתימתו על פתיחת התיק במס הכנסה ובמקרה של גירושים, יש צורך להביא אישור מהרבנות שאת חיה בנפרד מבעלך, על מנת להפריד את התיק שלכם במס הכנסה, גם שחשבון בנק של העסק מנוהל בנפרד. הוא טוען שביותר מתשעים אחוז מהלקוחות שהוא מטפל בהם, הגבר הוא הבן זוג הרשום מבחינת מס הכנסה. דרך אגב, זה לא משהו שגם ניתן להפריד כמו חשבון בנק, מבחינת המדינה ברגע שאתם נשואים, התיק משותף. וזה אחלה כל עוד הכל סבבה וזה שובינסטי כי עובדה שהגבר רשום כבעל התיק.

רחל הזנפלד משנה את כללי המשחק

בנתיים, רק נשים יכולות ללדת אבל מהרגע שהילד/ה יצאו מהבטן שלכן ואחרי שהחלמתם כשלושת חודשים ואפילו הנקתן את חצי השנה המומלצת, אין שום סיבה שבעולם שלא תחלקו את הטיפול בילד עם בן הזוג. שכנה שלי, בחורה משכילה שיכלה בקלות להגיע לתפקידי ניהול בארגון בו היא עובדת, אמרה לי פעם, אני לא מאמינה שיכולה להיות קריירה לשני בני הזוג, מישהו צריך לוותר ולבוא להיות עם הילדים אז אני ויתרתי.  זה לא שאני לא מסכימה איתה אבל מדוע זה נראה לה טבעי שהיא זו שתוותר? אולי כל אחד יכול לוותר על חלק. הרי ברגע שמתגרשים אבות פעמים רבות מוצאים פתאום את אחר הצהרים שהם יכולים לצאת בו מוקדם כדי להיות עם הילדים ואפילו בעבודה מבינים (בתנאי שהוא גרוש).

אחת הנשים המבריקות והבכירות בהוט (לא המנכ"לית שהיא גם מדהימה) היא חברה ואני חייבת לומר שכשילדיה היו קטנים קינאתי בה מאוד. היא הייתה מוקפת  בבני משפחה שרק התחרו מי יעזור לה יותר.  אבל גם הם מפאת גילם לא יכלו כבר לעזור עם הילדה השלישית וזה לגמרי לא הפריע לה ולבעלה להמשיך ולנסוק כל אחד בקריירה שלו ע"י קניית עזרה בתשלום וחלוקה של השעות עם הילדים, ביניהם. ההחלטה שלה להיות בכירה בארגון שבו היא עובדת, נפלה אצלה מזמן, זה היה לה ברור והיא עשתה מה שצריך כדי להגיע לזה.

יש משהו באמהות שנותן משמעות עמוקה לקיומך. זה סטראט אפ עתידי, יותר מסייבר ויותר ממכונית בלי נהג או אינטרנט של דברים. את אשכרה מגדלת ומחנכת אדם שיש לו פונטניצאל להפוך את העולם להרבה יותר טוב. בעיקר, כי ברור לך שהילד או הילדה שלך הם נפלאים (או לפחות בפונטציה). זה גם מאוד מעייף נפשית ופיזית אבל זה עדיין לא תירוץ.

אז בואי נעזוב את זה לרגע, מה קרה לפני שנהיית אימא, האם אז עשית הכל כדי להרוויח את המקסימום שאת יכולה, להתקדם ולעוף קדימה או שאמרת לעצמך,זה מועדון לגברים בלבד?

בואו ונהיה כנות, איזה כיף זה לא לחשוב על כסף, לדאוג להיות יפה, לעבוד חלקית, להנות מהחיים ולא ממש לדאוג מה תהיה ההכנסה שלך בסוף החודש. זה עובד אבל לא לעולם חוסן.  לפעמים כדאי להסתכל גם מעבר לאף. כיף גם להיות מי שקובעת את הכללים ואת זה לא תוכלי לעשות אם את לא בעלת המאה.

אני יודעת שאני לא ממש מדברת אל כל ציבור הנשים, יש נשים שאפתניות ומצליחות בכל התחומים, יש נשים שבאות מרקע קשה ולא משתלם להן לצאת לעבוד בגלל שיפסידו את הקיצבה של המדינה כחד הוריות.  אני מדברת על שינוי בראש והעמדת המושגים כסף ומעמד במקום גבוה יותר בסדר העדיפויות,  דווקא בגלל שאת אישה.

יש קטעים בעבודה שלי שאני ממש לא אוהבת, יש עימותים שממש לא הייתי רוצה להיכנס אליהם, יש גילויי שוביניזם שאני לפעמים צריכה להחליט אם לבלוע או להקיא, אבל בסופו של יום יש מטרה שאני צריכה לזכור והיא שגם לי מגיע. מגיע שכר על עבודתי, כי אני עושה אותה במקצועיות ובמסירות. מגיע לי לשלוט בעתיד שלי (עד כמה שניתן) ובשביל זה צריך כסף, וממש לא מעט.

אין לי את כל הפתרונות, אני מאוד רחוקה מלהיות המיליונרית שמלמדת אתכן איך לעשות את המליון הראשון שלכן, אבל אני בהחלט רוצה לחיות בעולם שהכוח השולט בו הוא יותר נשי. כסף הוא פרמטר חשוב מאוד במשוואה הזו, ככל שיהיה יותר כסף בידי נשים כך נוכל להשפיע יותר על כל תחום ותחום שנוגע לנו ולילדינו, אל תפקירו את העולם לגברים, אנחנו יכולות וצריכות להרוויח והרבה. אז תעשו לי טובה ותחשבו על זה ואחר כך תבצעו.

וכן, המשך יבוא כי גם ככה הפוסט הזה ארוך מדי.