יעל אוריאלי -חיה בצבע - הבלוג של יעל אוריאלי

3 ספרים לסערה

אין כמו מזג אויר קר וסוער, כזה שמשאיר אותי תמיד בבית מתחת לפוך בשביל לקרוא ספרים. האמת שאני תמיד בבית כי אני עובדת כאן..אבל הפוך נראה קרוב יותר מאי פעם. היום אני לא מקפחת את הקוראים הצעירים וממליצה על ספר מקסים לילדות וילדים קטנים שמחוברים לצד היצירתי שלהם. אתחיל הפעם בספר הילדים: רוקמת החלומות / מיכל […]

יעל אוריאלי

06/01/2015


אין כמו מזג אויר קר וסוער, כזה שמשאיר אותי תמיד בבית מתחת לפוך בשביל לקרוא ספרים. האמת שאני תמיד בבית כי אני עובדת כאן..אבל הפוך נראה קרוב יותר מאי פעם. היום אני לא מקפחת את הקוראים הצעירים וממליצה על ספר מקסים לילדות וילדים קטנים שמחוברים לצד היצירתי שלהם.

אתחיל הפעם בספר הילדים: רוקמת החלומות / מיכל סנונית.
את הספר קיבלתי לפני כמה חודשים בתזמון מדהים, בדיוק לימדתי את הילדה שלי לרקום.
היא גם בדיוק התחילה כיתה א' והספר מוגדר כמתאים לגילאי 5 וראשית קריאה.
קצת על הסיפור: "אשה אחת אהבה לרקום לילה ויום לילה ויום". כך מתחיל הסיפור על רוקמת החלומות הטווה את חלומותיהם של מבוגרים וילדים על בדים עשויים מרוח, חלומות ש"אפשר לעוף איתם לכל מקום לפי מצב הרוח".מיכל סנונית כתבה ספר עדין ורגיש על חלומו של כל אדם, מתוך אמונה עמוקה בחשיבותו של החלום בחיינו ומתוך תקווה שלעולם לא נפסיק לחלום. האיורים של גליה ארמלנד פשוט מדהימים. שווה אפילו רק לשבת ולדפדף בו.

20141230_13320111

רוקמת החלומות מאת: מיכל סנונית מודן הוצאה לאור.
הספר מקבל אצלי 5 סימניות

קורינה

הספר הבא: המיילדת מונציה / רוברטה ריץ'
רומן‭ ‬היסטורי‭ ‬כובש‭ ‬ומותח‭ ‬שבמרכזו‭ ‬עומדת‭ ‬אישה‭ ‬אחת‭.‬ חנה‭ ‬לוי‭ ‬היא‭ ‬המיילדת‭ ‬מוונציה‭.‬ונציה‭ ‬של‭ ‬המאה‭ ‬ה‮שש עשרה ‬ברחובות‭ ‬משתוללת‭ ‬מגפה‭ ‬ומלאך‭ ‬המוות‭ ‬עובר‭ ‬מדלת‭ ‬לדלת. ‬לילה‭ ‬אחד‭ ‬מתדפק‭ ‬על‭ ‬דלתה‭ ‬של‭ ‬חנה, ‬מיילדת‭ ‬יהודייה‭ ‬שחיה‭ ‬בגטו, ‬רוזן‭ ‬נוצרי. ‬הוא‭ ‬מבקש‭ ‬ממנה‭ ‬לסייע‭ ‬לאשתו‭ ‬המתקשה‭ ‬ללדת. ‬אם‭ ‬תיעתר‭ ‬לבקשתו‭ ‬תעבור‭ ‬על‭ ‬האיסור‭ ‬החל‭ ‬על‭ ‬יהודים‭ ‬להגיש‭ ‬עזרה‭ ‬רפואית‭ ‬ותסכן‭ ‬לא‭ ‬רק‭ ‬את‭ ‬חייה‭ ‬אלא‭ ‬גם‭ ‬את‭ ‬חיי‭ ‬כל‭ ‬היהודים‭ ‬בגטו. ‬אבל‭ ‬איך‭ ‬תסרב‭ ‬למשאלתה‭ ‬של‭ ‬אישה‭ ‬סובלת‭ ‬ותפקיר‭ ‬אותה‭ ‬ואת‭ ‬תינוקה‭? ‬הרוזן‭ ‬מוכן‭ ‬לשלם‭ ‬לה‭ ‬כל‭ ‬סכום -‬‭ ‬מספיק‭ ‬כדי‭ ‬לפדות‭ ‬את‭ ‬בעלה‭ ‬השבוי‭ ‬במלטה‭ - ‬אבל‭ ‬רב‭ ‬הקהילה‭ ‬מצווה‭ ‬עליה‭ ‬לסרב‭ ‬לבקשתו. ‬

20141230_13304811
סיפור מדהים שגורם לנו לחשוב מה היינו אנחנו עושות בסיטואציה כזו, האם חיי קהילה שלמה שווים את חייו של תינוק שטרם נולד? האם משנה האם התינוק הוא יהודי או לא? עד כמה רחוק היינו מוכנות ללכת בשביל האהבה.
הספר כמובן מקבל אצלי 5 סימניות.
זמן קריאת הספר: טיסה מישראל ללונדון.

ביקורת ספרים

והספר השלישי והאחרון: תרנגולת עיוורת / שלומית הרטל
בעיניי הספר הכי מדהים בשלישיה הנוכחית ואחד הטובים בכלל שקראתי בתקופה האחרונה.
קצת על הספר: "חני מתה למחרת היום המאושר בחייה". כך נפתח ספרה של שולמית הרטל, שראה אור בימים אלה. שולמית הרטל, פסלת ויוצרת שיטת הרטל לפיסול ברשת, נפטרה זמן קצר לאחר שהשיקה את ספרה האחרון - "תרנגולת עיוורת" - רומן אוטוביוגרפי המשלב אמת ובדיון. "בערב שלפני הלוויה מצאה יפעה, נכדתה של חני, גיבורת הספר, במגירת המטבח מתחת למגבות, רשימות שכתבה סבתה. עלילת הספר נעה בין עבר להווה, מדלגת בין סיפור חייה של חני, העולה מהרשימות שכתבה, לבין ימי "השבעה"  והמשפחה המתאבלת. לחני, בת דמותה של המחברת, יש את כל המרכיבים להיות מאושרת: זוגיות נפלאה, משפחה תומכת, ביטחון כלכלי וסיפוק מקצועי. ובכל זאת היא לא מאושרת. סוד מהעבר, סוד נורא כל כך, שהיא מדחיקה ולא מסוגלת להתעמת איתו, הוא האחראי להיעדר אושרה. את הסוד, שטמן בחובו סכנת מוות לו היה מתגלה בטרם עת, היא מסתירה מעצמה וכמובן גם מהסובבים אותה, בראש ובראשונה מבעלה.

20141230_13235011

הספר מדהים, ומעורר תהיות לגביי מערכות היחסים בחיינו. בינינו לבין הורינו ובינינו לבין ילדינו. אם יש משהו שהייתי רוצה שיהיה לי בעקבות הספר זו איריס משלי!
בשביל לדעת מיהי איריס תאלצו לקרוא את הספר:-)
זמן קריאת הספר: שעתיים של גשם שוטף ברקים ורעמים.

ביקורת ספרים

מקווה שתהנו,
יעל אוריאלי