רומי מיקולינסקי במונדיאל - הבלוג של רומי מיקולינסקי

מדריך למתלבטים - איך לבחור נבחרת לאהוד?

להתחייב זה דבר לא פשוט. גם אם זה רק לחודש. אחת התופעות המוכרות של זמננו היא "פרדוקס הבחירה" – מרוב אפשרויות לא יודעים במה לבחור. במקרה שלנו הבחירה היא פשוטה יותר. נבחרת אחת מתוך 32. בעוד בשנים עברו בחרתי נבחרות לפי החבר (אנגליה, אנגליה), המדים החתיכיים (איטליה), שמחת החיים (ברזיל) או סתם כי אני אוהבת […]

רומי מיקולינסקי

17/05/2010


להתחייב זה דבר לא פשוט. גם אם זה רק לחודש. אחת התופעות המוכרות של זמננו היא "פרדוקס הבחירה" – מרוב אפשרויות לא יודעים במה לבחור. במקרה שלנו הבחירה היא פשוטה יותר. נבחרת אחת מתוך 32. בעוד בשנים עברו בחרתי נבחרות לפי החבר (אנגליה, אנגליה), המדים החתיכיים (איטליה), שמחת החיים (ברזיל) או סתם כי אני אוהבת אדום (ספרד), השנה החלטתי לעשות סקר מקיף בין החברים, המשפחה ושאר הסובבים אותי כדי להבין איך בוחרים נבחרת לאהוד.

בהתחלה חששתי שכולם ירדו עלי על סקר השוק שאני עורכת, אבל להפתעתי גיליתי שלבחור נבחרת זו החלטה ממש לא פשוטה. בטח ובטח לא בשלב המשחקים המקדימים כשעדין לא יודעים איזה "פיל" יש לכל נבחרת ומה חווית המשחק שהיא מעבירה. אפילו אוהדי כדורגל שרופים שמבינים עניין לא ממהרים להינעל על נבחרת לפני שהם רואים אותה על המגרש. כך שבשבועות הראשונים אני לא אהיה היחידה שאהיה עסוקה ב"שופינג" וההתלבטות שלי, מסתבר, לא מנציחה אותי כאהבלה, אלא דוקא כבחורה רצינית (איזה כיף לי).

(מחווה למתקשים ולמתלבטים -  פיפא ממפים את הנבחרות בשבילנו)

****

דרכי פעולה:

1)      הכי פשוט וקל להיות כמו כולם – מסתבר שרוב הישראלים אוהדים את אחת הנבחרות הבאות: ברזיל, ספרד, ארגנטינה, אנגליה וצרפת. חוצמזה גיליתי שרבים מחבריי הם תומכים ותיקים של הולנד (כידוע, ההולנדים היו בעדנו עוד בשואה – ואנחנו עם שמצויד בזיכרון היסטורי ארוך) ושלאהוד את אנגליה זה קצת כמו להיות אוהד הפועל – אתה יודע שהולכים לאכזב אותך.

2)      פולקסונומי - להיות כמו כולם 2.0 – בעידן של תקשורת המונים אפשר גם לתת למאסות לבחור בשבילנו – להציץ ברשתות החברתיות ולראות למי יש הכי הרבה אוהדים אצל מי יש הכי הרבה אקשן בטוויטר ובפייסבוק ומי עושים הכי הרבה בלגן.

3)      לשחות נגד הזרם – את מי כולם אוהדים? אה אוקי. השנה אני עושה דוקא ואוהדת את הקבוצה שמשחקת הכי מבאס (נגיד גרמניה) וככה גם מייצרת עניין בין המשחקים (כי כולם יתבאסו מהנבחרת הגרועה שלי) וגם מצליחה לאחד בין מיטב חבריי (כי כולם יהיו נגדי וישמחו לאיד/ יתבאסו מהנבחרת המבאסת שבחרתי.

4)      לבחור את האנדרדוג – לקחת נבחרת קיקיונית או כזו שמועדת להדחה ולתמוך בהם כאילו אין מחר. האינסטינקט אמר לי ללכת על חוף השנהב – מדינה קטנטנה שרק לפני 25 שנה נסגרה על איך קוראים לה והצצה זריזה בוויקיפדיה חושפת שאחד מענפי היצוא העיקריים שלה הוא כל כך נידח שאין לו אפילו ערך (מישהו שמע על עצי צמג? לפרטים נוספים ראו כאן). אבל אז גיליתי שדידייה דרוגבה הוא גם ממש סטאר וגם ממש חתיך (ראו סעיף 6) אז אולי הם לא כאלה אנדרדוגים. ימים יגידו.

5)      לבחור לפי הצבע – על פניו נשמע שמדובר בדרך נורא שטחית לבחור קבוצה, אבל אפילו אוהדים "רציניים" אומרים שזו דרך לגיטימית – לאוהד הפועל יותר קל לאהוד קבוצה שלובשת אדום, ואם ירוק הוא אכן "השחור החדש" יש מצב שהשנה אני בעד מקסיקו.

6)      לסמן חתיכים – גם אם הם מעאפנים, גם אם הם נופלים בשלבים המוקדמים – לפחות מעניין להסתכל עליהם. ראו שוב סעיף 4 – או את השער של ה"ואניטי פייר" עליו מופיע דרוגבה מיודענו כשרק תחתונים (וצמיד) לגופו.

****

ולסיום התכתבות שהיתה באמת:

אני: "אז רותם איזה נבחרת את אוהדת השנה במונדיאל? ובעד מי רוי?"

רותם: "אה.... אני... אה, את זאת עם המדים השחורים?

אה... את מי שמשתמשת במדים ממוחזרים מבקבוקים של נייקי?

http://www.ecouterre.com/13760/nike-outfits-world-cup-teams-in-jerseys-made-from-recycled-bottles/

רוי, בכל מקרה, תמיד אוהד את הולנד :)"

אני: "אה אה כדורגלנים חתיכים

בלי הרבה ביגוד

עם הרבה ריבועים

עכשיו נראה אותך בוחרת נבחרת

http://www.pinkisthenewblog.com/2010/05/cristiano-ronaldo-didier-drogba-do-vanity-fair-magazine/

יש גם וידאו של הצילומים לואניטי פייר בניצוחה של אנני לייבוביץ'– תתפנקו.