מעיין המרפא – תרבות ואורח חיים - הבלוג של מעיין שון

מי קדם למי, הביצה או התרנגולת?

שאלה פשוטה ואפילו מצחיקה שבאה לאתגר את המוח של ילד צעיר ועם זאת פותחת דיון פילוסופי מעמיק עם התפתחות מפתיעה ביותר.

מעיין שון

16/01/2014


שאלה פשוטה ואפילו מצחיקה שבאה לאתגר את המוח של ילד צעיר ועם זאת פותחת דיון פילוסופי מעמיק עם התפתחות מפתיעה ביותר.

אז בואו ננסה להבין את השאלה. שאלה זו עוסקת בעולם החומרי המוכר לכולנו, בהמשכיות החיים על פני כדור הארץ אם זה של תרנגולת, של האדם, של הצמח או של החברה שלנו.

אפשר להרחיב את השאלה ולשאול: מי קדם למי?

הזרע או הפרי?

הDNA או הגוף?

הכוונה או המעשה?

הייתי רוצה לענות לשאלה זו בצורה פשוטה, כפי שהיא נשאלה. לכן אפשט את הרעיון מאחורי השאלה למשמעות הבסיסית שלו. במקום ביצה או זרע אני יכולה לומר תמצית המכילה פוטנציאל: מידע, תוכנית בניה וחומרים המאפשרים את התחלת הבניה. במקום תרנגולת או פרי אני יכולה לומר פוטנציאל הבא למימוש ובעל יכולת שכפול של התוכנית המקורית או התרבות משמע מיזוג ושכפול של מספר תמציות.

התמצית היא המקור הראשוני משמע הביצה קודמת לתרנגולת. התרנגולת מייצרת תמציות חדשות בצורה של ביצים משמע התרנגולת קודמת לביצה. ואנחנו נקלעים במעגל סגור אין סופי, או שאולי לא?

צריך לקחת בחשבון שהתמצית או התוכנית המקורית הגיעו ממקור כלשהו וזוהי נקודת ההתחלה של הסליל. כמו כן מכיוון שהתרנגולת והעץ אינם מייצרים העתק מושלם של עצמם יש פה סוג של התפתחות ואפילו אעז לומר פוטנציאל שיפור כל פעם שהמעגל מתחיל מחדש. ולכן אצייר את המעגל הזה בצורה כזאת:

הסליל שנוצר הוא עם נקודת התחלה ובלי סוף. השתלשלות האירועים היא שתחליט את העתיד.

מקור נקודת ההתחלה אינו ידוע מכיוון שלא היינו שם. זה לפני שהמודעות של התרנגולת או של גופנו הייתה קיימת. בתוך שאלה פשוטה לכאורה ששואלים ילדים קטנים טמון פה הרבה עומק. השאלה הזאת באה להסביר לנו כיצד החיים מתקדמים ומעלה את אחת השאלות המהויות ביותר: מהו מקור החיים?

להסביר את התהליך זה דבר קל. להסביר את מקור החיים זה כבר יותר מסובך. יש לנו רמז בשאלה עצמה. במקום מקור לחיים אני יכולה לומר תמצית או תוכנית ובמקום חיים אני יכולה לומר פוטנציאל ממומש. למעשה נתקעתי בקיר. חזרתי לשאלה המקורית!

כאשר אני בוחנת את התשובה שכן קיבלתי, את אופן התקדמות החיים, אני מבינה שיש עוד שאלה שלא עניתי עליה! מה גורם למעגל להמשיך לנוע. והתשובה לכך היא פשוטה. אם האדם בעל נטיות מדעיות או רוחניות, ישנה רק תשובה אחת, והיא אנרגיה. אנרגיה לצורותיה היא שמניעה אותנו, מחממת אותנו ומקיימת את החיים. ללא הכוח של האנרגיה החיים לא היו קיימים מלכתחילה. אבל זה לא הסוף!

השאלה המקורית עוסקת לכאורה בעולם החומר: תמציות, חומרי בניה, תוכנית כתובה, גוף ורבייה. אך היא טומנת בתוכה מתנה, הבנת המשמעות העמוקה של האנרגיה. אנרגיה לא נעלמת, היא רק משנה את צורתה. החומר לעומת זאת מתפרק ונוצר מחדש ולכן מקור החיים הוא באנרגיה, בדבר שנשאר קבוע, בדבר שהיה פה תמיד.

שאלה זו חביבה עלי במיוחד כי היא מלמדת אותנו שיעור חשוב, היא מראה לנו שאפשר להסתכל על אותה שאלה מכיוונים שונים. השאלה האמתית וכן התשובות מסתתרות מהעין הבוחנת, אך נגלות לעין המתבוננת. שאלה פשוטה לכאורה מכילה בתוכה את הבריאה כולה.

הייתי רוצה לבקש ממך להשתתף באופן פעיל ביצירת חיים וברוח ט"ו בשבט לנטוע זרע באדמה שיום אחד יצמח לעץ גדול המניב פירות וזרעים.

אני מקווה שהצלחתי לאתגר את אופן המחשבה שלכם ושנהניתם לקרוא את המאמר שלי.

אשמח לענות על שאלות ולקבל כיווני הסתכלות נוספות.

בברכה לבריאות שלמה

מעיין שון