הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיולי 2010

את הגשר הזה, בין אז לעכשיו, מנסה הלנה לעבור. היא מתחתנת עם מהנדס גשרים ובונה את משפחתה בארה”ב. אבל המציאות מתפוצצת לה בפנים, וכדי לאחות את השברים, היא מבקשת לחזור לשורשי משפחתה באוסטריה.

08/02/2014

את ספרה של טלי אסנין-בראלגשרים של זכוכית” בהוצאת כנרת זמורה ביתן, משכתי מהערימה המתגבהת ליד מיטתי. רציתי ספר טוב לשבת. וקיבלתי!

זהו סיפורה של הלנה, סופרת יהודייה אמריקאית מצליחה, שעוזבת בסערה את ביתה אל שמורת טבע מרוחקת בעקבות משבר משפחתי.

הסיפור נע בין ההווה שמתבטא במכתבים שהיא כותבת לבעלה, לבתה הבכורה, חלברתה הטובה ולבן דודה היקר ואהוב – איש סודה. ובין העבר הרחוק של משפחתה באוסטריה של טרום מלה”ע השנייה, דרך הולדתה בימי המלחמה עצמה, ובסיפור התבגרותה. הסיפור שאמור לשפוך אור על המשבר הנוכחי ולהביא אותה אל הפתרון.

זהו סיפורה של משפחת שטיינר שלא השכילה להבין את האקלים הפוליטי המתפתח באוסטריה, טרום מלה”ע השנייה, והתפקחותה כשכבר מאוחר מידי. הבת הגדולה, ובעלה כבר היגרו לאנגלייה, והאחיין דוידי, נשלח אליהם בטרנספורט הילדים ההוא. נעמי, אמה של הלנה, מנסה להימלט אבל נאלצת לבלות את המלחמה בזהות בדוייה באזורים הכפריים, שם נולדה גם הלנה, ויחד הן שורדות את המלחמה. בסוף המלחמה מאתרת אותם רות, אחותה של נעמי ודואגת לחבר בין חלקי המשפחה. אחרי זמן הם עולים למדינת ישראל שזה עתה הוקמה.

סיפורה של הלנה דומה לסיפורים רבים של אנשים ששרדו את התופת ועלו למדינת ישראל בראשית דרכה. סיפורם של מי ששרדו בגופם אבל נפשם נותרה מעונה ומצולקת. סיפורם של בני הדור השני שרק בבגרותם הבינו כי גם הם ניצולי הגהינום ההוא.

הסיפור הזה כתוב טוב. עלילתו רגישה ומתפתחת והדמויות בו מעניינות ולא שיגרתיות בבחירותיהן.

המשבר, שהוא הטריגר לכתיבת סיפורה האישי של הלנה, שהיא כבר סופרת מפורסמת, לא מפותח מספיק, לדעתי. אבל זה לא פוגם ברצף הסיפור וברגשות שהעלה בי.

התרגשתי עם הלנה הנערה, שמחתי איתה ודמעתי לפרקים. אהבתי את חכמת החיים ששזרה בפיו של דוידי שאמר שלא חייבים להיות מושלמים, וצריך שתשרור הרמוניה פנימית.

400 עמודים של סיפור טוב. שבת של הנאה.

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

תצוגה מקדימה

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה