הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיולי 2010

לוחמת מוסד לשעבר נעלמת יום אחד בלי להשאיר עקבות. לאן נעלמה? מדוע? מה יש לה להסתיר? האם משהו מסתיר אותה? האם היא סוכנת כפולה???

14/01/2014

כמה מסעירים הם חייו של מרגל? איך אפשר לנהל לאורך זמן חיים שלמים, רגילים לכאורה אך בזהות בדויה ושקרים בנוגע לפרטים רבים? איך מצליחים לתמרן בין מקצועיות ונאמנות למי ששלח אותך למשימה מסכנת חיים לבין רגשות אנושיים וכמיהה טבעית לקשר וחום ואהבה? מה המחיר האישי  לחיים שאי אפשר לדבר עליהם עם אף אחד, ולא לספר על העבר לאף אחד כי זה סוד מסוכן?

על כל אלה מנסה יפתח רייכר-עתיר לענות בספרו “המורָה לאנגלית” , בהוצאת כתר.

הסיפור הוא על לוחמת מוסד לשעבר שנעלמת יום אחד בלי להשאיר עקבות. היא מאוד מקצועית ואת כל שיטות ההתחמקות היא מפעילה הפעם, על מי שלימד אותה את כל הטריקים. במוסד נכנסים ללחץ כי האישה הזאת יודעת דברים, ועשתה דברים שלא מדברים עליהם ואסור שייחשפו. כדי לנסות ולהתחקות אחריה, מספר המפעיל שלה, זה שהיה הכי קרוב אליה בכל השנים בהם פעלה כסוכנת, את הסיפור שלה. בסיפור הוא  מנסה לאתר קשר למישהו או למקום מסוים שאליו הייתה יכולה לרצות להיעלם, וחושף גם את השיקולים הלא-תמיד-מקצועיים שהשפיעו על ההחלטות במהלך הדרך. כי כולנו, גם הלוחמים המיומנים ביותר, אנושיים.

עד כאן זה עושה רושם של סיפור על מרגלת ו”מוסד”, מותחן פסיכולוגי  חובק עולם שמנסה להתחקות אחרי המניעים של הדמויות, ולהתקדם צעד צעד עם תחושת סכנה ברקע., עד הסוף המסתורי.  אבל בספר הזה יש יותר מזה!

זה מתחיל בהקדמה המפורטת בעניין אישורי הצנזורה אחרי התדיינות ארוכה עם וועדת השרים וגופי מודיעין למיניהם. ממשיך עם מכתב לקוראים שמפרט אלו תלאות עברה הטיוטא עד שאושר הסיפור כפי שמוגש לנו. כל אלו, והעובדה שהסופר חותם כתא”ל במיל, ומזכיר אנשים שאינו יכול לנקוב בשמם מקהילת המודיעין – בונים את ההרגשה שאמנם הסיפור בדיוני אבל הוא מבוסס על סיפורים אמיתיים שהתרחשו כאן מתחת לאפנו ממש. כך נבנה הרובד הראשון של המתח אצל הקורא.

עלילת הסיפור של רחל/רייצ’ל מתובלת בתוספות כאילו אגביות, על עניינים שברגש שהמפעילים רוצים-ולא-רוצים לדעת. על הקשיים שחווים האנשים שחיים תחת סכנה ממשית לאורך זמן, ועל המורכבות של חיים כאלה. גם הציניות  הנושבת מהמוסדות לא נעדרת מהספר, וטוב שכך.

בסיפור מוזכרים החומרים שבונים סרט ריגול טוב, כמו גיחות קצרות לארצות באפריקה, עם סיפור כיסוי של זוג מאוהב שרק מחכה שהקרבן יכנס למעלית והם יכו בו באבחה ויסתלקו כאילו מעולם לא היו שם. וגם אנקדוטות מההכשרה שעברה רחל/רייצ’ל הסוכנת הגיבורה.

הסוף קצת עצבן אותי, כי הרגשתי שמול ההתפתחות המעניינת בסיפור כולו, דווקא בסוף בחרו ב”אפשרות הקלה” והיותר צפויה. אבל לא אגלה כדי לא לקלקל את חווית המתח.

מליצה מאוד! כי כמו שכתוב על העטיפה: מאחורי כל זהות בדויה מסתתרת אמת.

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

Thumbnail

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות