הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיולי 2010

למה, לכל הרוחות, צריך לשנון ולזכור כמויות של חומר שיישכחו מייד בתום הבחינה? אולי אפשר לעשות רפורמה גם בנושא המבחנים? פשוט כי זה נשמע לי הרבה יותר רציני עם חומר פתוח.

05/11/2013

בואו רגע ניישר קו: כולם מסכימים שלימודים זה חשוב. הקניית ידע. הרחבת אופקים. התפתחות. התקדמות.

וכן שיש מתודות שונות ללימוד ידע מסוגים שונים.

ומה עושים מעת לעת כדי לוודא שהשיעורים אכן נלמדו? (וגם בסוף הקורס/השנה) בוחנים את התלמידים.

עד כאן נדמה לי שאין חילוקי דיעות.

השיטה הרווחת לבחון תלמידים, היא לשאול אותם שאלות, באופן אישי (בכתב) ובזמן קצוב, ולדרג את תשובותיהם.

אם הם ידעו לענות את התשובות הנכונות, סימן שהידע עבר. ועשינו את שלנו.

גם עד כאן, נדמה לי שיש הסכמה.

אבל בנוגע למבחנים… ובכן, הם לרוב נעשים בלי שום תמיכה של חומר כתוב. כך שכדי לענות נכונה על השאלות, יעל התלמיד לזכור את כל החומר הנלמד בעל פה.

ואני שואלת למה???

למה כדי לבחון ידעות של תלמידים חייבים להפריד אותם מחומר כתוב?

הרי ניתן לבחון ידיעה ושליטה בחומר הנלמד תוך שימוש בחומר כתוב, בשאלות על ניתוח של תיאוריות, או אינטגרציות בין אסכולות, או ניתוחי מקרים ואירועים. הכל לפי המקצוע והנושא.

הרי כשבוחנים בעל פה, אי אפשר לשאול שאלות מעמיקות כי יש גבול לכמות הפרטים שניתן לזכור בראש.

אני לא מדברת על אחיות בבתי חולים או מקצועות כאלה שחייבים לשלוט בידע רחב (תרופות, מחלות) בכל רגע נתון, ואז יש טעם לדרוש למידה ושינון של החומר הנלמד. אבל במקצועות תיאורתיים ואקדמיים, באמת שאין בזה הגיון.

יצא לי, במסגרת האונ’ הפתוחה, לעשות מבחנים בקורסים שונים (מדעי החברה) עם חומר פתוח. למדתי כהוגן לפני המבחן כדי לשלוט בחומר ולהיות מדוייקת בתשובותיי. אני בטוחה שהתפלגות הציונים בקורסים הללו לא הייתה שונה מהנורמלי.

כך שממש ממש קשה לי להבין, למה לא כל הקורסים עוברים לפורמט הזה.

למה סטודנטים עדיין נדרשים לזכור ולשנן חומר שהם בטח ישכחו אחרי הבחינה, להישאל עליו שאלות לא מעמיקות, ולהיות מתוסכלים אם התבלבלו בתשובות, או ענו רק באופן חלקי, כי היה המון חומר ללמוד. למשל, מהם שלבי האבחון של הפרעות אישיות…

רק לדוגמא, כמובן.

בלי קשר לכלום :(

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

תצוגה מקדימה

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה