הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיולי 2010

על העדתיות, על ההורות, על מימוש עצמי ועת הגשמת הציפיות של ההורים – כל זה ועוד, בספר כותבת הנאומים.

17/02/2018

kotavat-321

בספר כותבת הנאומים מסופר סיפורן של שתי נשים בנות ארבעים, בערך. ליאת, שמספרת בגוף ראשון את סיפור, היא עיתונאית באתר חדשות מדשדש, הסוקרת את הפוליטיקאית לאנה ביטון, ומעריצה אותה. השנייה היא לאנה ביטון, שהיא פוליטיקאית כריזמטית וסוחפת, העומדת בראש מפלגה גדולה, ורוכבת על הגל העדתי בלי להתנצל.

הימים הם טרום בחירות, וליאת מקבלת שיחת טלפון אנונימית ובה מידע חדש וסנסציוני על לאנה, וכמו כל עיתונאי שרוצה לפרוץ לתודעה הציבורית ולהיחשב ל”מישהו”, היא מתחילה לחקור את הסיפור. מאחר וכל זה מתרחש חודשים ספורים לפני הבחירות, כל ידיעה יכולה להוריד או לרומם מפלגות ומנדטים, ויש גורמים שונים שמנסים למשוך בחוטים ולהשפיע על ליאת לשמוט או לפרסם את הידיעה, בהתאם לאינטרסים שלהם. עם התפתחות הסיפור אנו מבינים שיש זרמים גלויים ויש זרמים שפועלים עמוק יותר והם מניעים אנשים שמניעים.

לא אמשיך לתאר את הסיפור כי אני לא אוהבת לעשות ספוילרים וגם בגלל שכדאי לכם לקרוא אותו בעצמכם. מגי אוצרי כותבת בשפה מדויקת ונוגעת, שתענוג לקרוא. הסיפור קולח, זורם ומסקרן ועכשווי ומוכר מאוד בהוויה הישראלית שלנו.

שאלתי את מגי על השד העדתי שנוכח בספר, בנאומיה של לאנה ביטון, ובהשקפת עולמה. תחושת הקיפוח מקבלת סימוכים עובדתיים, והפער בין ילדותה של ליאת לזו של לאנה מקבלת מימדים קוטביים. מגי מספרת שבילדותה לא הרגישה את הקיפוח כפי שבא לידי ביטוי בספר אבל בתהליכים הפוליטיים בישראל מקודמת גם אג’נדה כזאת, והיא רצתה להגיש אותה בצורה הקיצונית יותר, נקייה ממסורת, כדי לגרום לאנשים לחשוב. את הדמות של לאנה, ובעיקר את הנאומים שלה, ביססה על מלקולם אקס, שהיה מאוד חריף במאבקו נגד ה”לבנים”.

שתי הגיבורות שמובילות את הסיפור הן בנות יחידות להוריהן, ובמדינת ישראל לחוצת הילודה שלנו זה לא עניין של מה בכך. מגי אוצרי פורשת בפני הקורא את הבדידות של הגיבורות שלה, ואת העול שישוב על כתפיהן באריות על אושרם של ההורים, מילוי שאיפותיהם בנוגע לדור הבא, ומערכת היחסים שלהם עם הסביבה בנוגע לסיבות שהביאו למצב הזה. אוצרי, שהפכה לאחרונה לאם, מספרת שביקשה להתמודד עם השאלה “מה הופך אדם להורה?” האם העובדה שאישה ילדה תינוק, מייצרת בה, בהכרח, רגש אחריות כלפיו, חיבה וחמלה? או שאולי לידה היא אקט פיזיולוגי בלבד, ומה שמייצר את הרגשות ההוריים הם עצם הטיפול בתינוק לאורך זמן. הורות, לדעתה של מגי, היא לא פיתרון קסם למציאת משמעות לחיים, ויש אנשים שזה קשה ומעיק עליהם, וזה בסדר, כי אתה צריך לבחור בזה, ולרצות את זה.

בסיפור גם מופיעה פגיעה מינית בתוך המשפחה, ומגי מספרת שהתנדבה במשך כמה שנים במרכז לנפגעות תקיפה מינית, והרגישה צורך להביא את הזעקה של הקורבנות לקדמת התודעה הציבורית. את העובדה שהעניין חוצה מגזרים וגיאוגרפיות. זה קורה המון, אחת משש נשים חווה פגיעה של גילוי עריות, לפי הסטטיסטיקות. והיה לה מאוד חשוב, לכתוב על זה למרות המועקה שהייתה בכתיבתו.

ליאת, גיבורת הסיפור כבר כמעט בת 40 ועדיין מחפשת את פריצת חייה. הוריה מתייחסים לעבודה שלה כאל תחביב, והיא נחושה להראות להם שעיסוקה העיתונאי הוא עניין רציני. שאלתי את מגי אם הכתיבה הייתה חלום ילדות שלה, והיא ענתה שכעת היא דוקטורנטית למשפטים אבל עוד לא החליטה מה היא רוצה להיות כשתגדל, והכתיבה מעולם לא הייתה חלום, אלא משהו שהיא עושה “בינתיים”. באופן אישי, אני מאחלת לה ולעצמינו שתמשיך לכתוב כי זה תענוג לקרוא, כשהספר ממשיך להדהד במחשבות גם הרבה אחרי שהקריאה בו הסתיימה.

מגי

חצי שעה של שיחה נעימה חלפה לה, ונשארתי עם חיוך של תקווה ושאיפות שבעשורים הקרובים לא תקום אצלנו לאנה ביטון כזאת, ושהחברה בישראל תדע לכבד את העדות השונות על מנהגיהם והפולקלור הייחודי שלהם, ותתעלם משיקולי שחור/לבן חם/קר ושאר סטיגמות במפגשים הבינאישיים, בחברה, בזוגיות ובעבודה.

כותבת הנאומים מאת מגי אוצרי בהוצאת כנרת זמורה ביתן. תקראו!!

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

תצוגה מקדימה

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה