הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיולי 2010

רופא, אלמן וצעירה ענייה נפגשים במוסד לחולי נפש. זו לא התחלה של בדיחה אלא של הסיפור הנהדר הזה. אל תפספסו!!

16/09/2017

HANESHEF-321

 

“מחלות נפש הן עניין פוליטי” הכריז המרצה בתחילת קורס פסיכופתולוגיה, וכולנו התחלנו להתווכח.

הוא התכוון שסיווג התנהגות מסויימת כמחלה נתון ללחצים מקבוצות שונות באוכלוסיה. לו הייתי קוראת את הספר הזה לפני הקורס לא הייתי מתווכחת כלל.  עלילת הסיפור מתרחשת בשנת 1911 בבריטניה, שהייתה אז אימפריה רצינית. תורתו של דרווין הייתה אז מאוד פופולרית, ותורת הגזע היא תולדה של התיאוריה הזאת, שגורסת כי החזק שורד והחלש נכחד. סברו המלומדים, אם החלש ממילא נכחד, ואנו רוצים להשביח את החזק, בואו נעזור לחלש להיעלם, למשל ע”י עיקור הגברים הבעיתיים.

רופא צעיר בשם צ’ארלס, נחוש להוכיח את עצמו, וגם חסיד נלהב של התנועה האיאוגנית (שקראה לעקר גברים חולי נפש כדי להשביח את האומה) ועובד כרופא בבית חולים לחולי נפש בעירה ליד לונדון. במוסד הזה שוהים גברים ונשים בנפרד, מקבלים טיפולים וגם עוסקים בעבודות תחזוקת המוסד כמו גידול הירקות, כביסה, נקיון וכו’.  פעם בשבוע מורשים החולים שאינם בבידוד, כלומר מצבם טוב, יחסית, להיפגש לנשף ריקודים באולם הגדול.

אלה היא צעירה שנולדה למשפחה ענייה ועובדת מגיל צעיר במפעל הטוויה, יום אחד בשל ניפוץ חלון היא מוצאת עצמה במוסד לחולי נפש. מסתבר שעוני גם נחשב כמחלה או לפחות הפרעה חברתית שיש למגר. לוקח לה זמן להבין את חוקי המקום ולתכנן בריחה, אבל אז קורה משהו לא צפוי.

ג’ון התגלגל ממקום למקום עם סיפור חיים טראגי ולבסוף מצא עצמו חסר רצון לחיות במוסד לחולי נפש, עד שפגש את אלה, ומשהו ניצת בו.

את הסיפור מובילות שלושת הדמויות, ולא אוסיף פרטי עלילה כדי לא להרוס.

בסיפור משתתפים גם אישה צעירה שבורחת מנישואים שאביה רוצה לכפות עליה, מלח הרפתקן, אחיות סדיסטיות ונגן כינור מתוסכל, ואפילו צ’רצ’יל. כן, כן, ההוא.

ויש לי רק המלצה כנה: לכו לקרוא את הספר הזה הכתוב באופן סוחף ומרתק. המספק דמויות עגולות שמאפשרות לכעוס ולהיגעל מהן ולחמול ולייחל כאחד. סיפור שהשאיר אותי עם הרבה מחשבות על הגיבורים ובכלל על העולם ועל כמה שעברנו במאה השנים האחרונות.

 

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

תצוגה מקדימה

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה