הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

עוקבים: 39

החל מיולי 2010

האם קריירה היא העדפת המימוש עצמי על חשבון גידול וטיפול בילדים? או שאולי אפשר לוותר על הדיכוטומיה הזאת?

28/07/2017

כשלמדתי  באולפנא, אי שם בשנות השמונים העליזות, את המילה קריירה ירקו בשאט נפש. סיפרו על הנשים האגואיסטיות האלה שמעדיפות לעסוק בעצמן ובהתפתחות שלהן במקום בדבר האמיתי – גידול ילדים וחינוך הדור הבא.

אולי אתם מחייכים עכשיו וחושבים שעברו 30 שנה, והעולם שלנו הוא לא אולפנא, אבל בתחילת הסרט של גלית גוטמן, ששודר השבוע  בטלויזיה  “בגובה העיניים” על אימהות וקריירה, היא מספרת שלאורך כל הקריירה שלה, תמיד שאלו אותה איפה הבנות כשהיא הייתה בעבודה. אם בצילומי טלוויזיה בבקרים, אם בהפקות אפנה שונות. תמיד שאלו מי שומר על הבנות , כאילו שהיא  בעצם נוטשת את התפקיד שיועד לה – גידול הילדים, ומהמקום הזה שנמאס לה להתנצל, היא באה לסרט הזה.

בסרט מוצגות שלוש נשים קרייריסטיות ובעלות משפחה, והסרט מנסה לבחון איך והאם שני הדברים יכולים להתרחש ביחד.

שלושה סיפורים שונים לגמרי: אחד של פעילה ציבורית, חברת כנסת עם עבר של תפקידי מפתח במשכן, והמון שעות היעדרות מהבית, והיא עוד חולמת להיות שרה בממשלה. סיפור שני על חלום עסקי שגדל ושאב את האישה ובעלה עד שהתפוצץ להם בפרצוף בבעיות בריאות קשות של הילדים ושלהם, לבסוף הם מכרו את העסק והתגרשו, ונגוז החלום על קריירה. והסיפור השלישי על יזמת שהתחילה עסק שגדל עם השנים והיום תובע ממנה להיעדר שעות רבות מהבית, ביחד עם גידול 7 ילדים.

לצערי, גלית עושה למרואיינות שלה את מה שעשו לה – היא מנסה לסחוט רגשות אשמה גם מהנשים, גם מבני זוגן וגם מהילדים. שואלת אותם שוב ושוב: האם קשה לך כשאמא לא בבית? האם אתה מתגעגע לאמא? מה קשה לך עם העבודה של אמא?  כלומר, היא מאשימה את הנשים בהיעדרות שלהן מהבית!

האם מישהו העלה על דעתו לעשות סרט הבוחן את השפעות היעדרות האבות מהבית לצורך עבודה/קריירה? לשאול את הילדים האם אם לא מתגעגעים לאבא כשהוא הרבה בעבודה? לא ממש כי החברה שלנו עוד לא השתחררה מהתפיסות השמרניות הפטריארכליות.

מיכל אומרת את זה מאוד יפה, שכל אחד בנוי אחרת, וככה היא בנויה להיות יזמת ומנהלת עסק וזה עושה לה טוב, ושכל בחירה אחרת הייתה מאמללת אותה. גם בעלה מבין את זה ומסביר לגלית שוב ושוב שהם ביחד בסיפור הזה, בשותפות מלאה בתפעול של הבית ותמיכה אחד בשני בזמני היעדרות. זה מצליח להם נהדר למרות הנאחס שגלית ניסתה לחלוב מהילדים.

אני מכירה את מיכל והסרט עשה לה עוול כשניסה לצייר אותה כמזניחת משפחה על רקע בניית קריירה, מאחר והתמונה שונה בתכלית. מיכל מחוברת למשפחתה ומחוייבת אליה, כמו שהיא מחוייבת לעצמה ולחוזקות שבה, ואותן היא מביאה לידי מימוש. רואים את זה בלקוחות המרוצים, בעשרות הבתים שהעמידה, בילדים הנדיבים והערכיים שלה והלוואי וכולנו נהיה כנים עצמינו ומחוברים לאמת שלנו כמוה.

באופן אישי, אני לא מאמינה בקורבנות. לא הקרבת המימוש עצמי על מזבח גידול וטיפול בילדים, ולא הקרבת המשפחה על מזבח הקריירה. המפתח הוא איזון בין הדברים והקשבה, פנימית וחיצונית.

היה מוטב, גלית, לו היית מאירה בסרט את המבנה הבריא למימוש עצמי בעולם העסקים תוך תפעול בית מלא ילדים שהוא שותפות זוגית, הבנה והערכה הדדית, במקום להדגיש את הקשיים, האתגרים, והשאלות המעצבנות של אנשים שיפוטיים.

גלית גוטמן בגובה העיניים (צילום מסך)

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

תצוגה מקדימה

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה