הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיולי 2010

הספר עוקב אחרי הדיירים בבית יעקוביאן (קהיר), אז וכיום ודרכם אנחנו מקבלים תמונה רחבה ומקיפה על המצב הפוליטי-סוציאלי-חברתי-תרבותי במצרים. מומלץ מאוד.

30/01/2017

16266049_10209985119497778_6978247495842491590_n

בית יעקוביאן, מאת עלאא אל-אסוואני

גיבור הספר הזה הוא הבית, המבנה המכונה “בית יעקוביאן” שנבנה בקהיר כבית דירות בסגנון אירופאי מפואר בתחילת המאה הקודמת.

הספר עוקב אחרי הדיירים בבית, אז וכיום (הספר יצא לאור לפני 15 שנים, תורגם לעברית ב 2016) ומלווה, למעשה, את השינויים הפוליטיים במצרים.

צעיר עני ששואף להתקדם ונחסם שוב ושוב עד שפונה לאיסלאם הקיצוני, צעירה שמשפחתה נקלעת למצוקה כלכלית והיא נאלצת לוותר על ערכים שונים בהתאם למציאות הכלכלית הקיימת. איש עסקים נכלולי ששואף להיכנס לפוליטיקה ועושה כל שאל ידיו כדי להצליח במהלך הזה, עורך עיתון הומוסקסואל שילדותו עיצבה את השקפת עולמו, ועוד סיפורים.

הדמויות מתמודדות עם השינויים החברתיים והכליליים והדתיים שעוברים על החברה במצרים כשהאביב הערבי פועם ברקע ומשפיע על מהלך העניינים והלכי הרוח בין דת למערביות, בין דמוקרטיה לשחיתות שלטונית.

למרות שאין גיבור אחד, או סיפור אחד שמושך את העלילה, הספר נקרא בשטף ובעניין, והתמונה שמתקבלת היא צבעונית ורחבה.

נהניתי מאוד וממליצה לכל מי שהמזרח התיכון מעניין אותו, ולכל מיש שמבקש להבין איך מדינה שהייתה פתוחה למערב הופכת ונסחפת לפונדלמטליזם איסלמי קיצוני. גם בגלל תהליכים כלל עולמיים וגם, ולדעתי בעיקר, בגלל התאבות שלטונית מבפנים, עוני חסר תקווה, ושחיתות בין הון לשלטון.

כל זה מעלה שאלות גם בנוגע למצב בדמוקרטיה הרעועה בפינה הקטנה שלנו במזרח התיכון.

שווה קריאה!

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

תצוגה מקדימה

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה