הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיולי 2010

ברגע שהבנתי שאני בעסק שמנהל אותי, שמכתיב לי סדר יום, שאני לא שמחה בו ולכן גם לא מצליחה בו, החלטתי באומץ לסגור אותי והרגשתי שיצאתי לחירות.

10/05/2016

DSC_1442 copy (1)

צילום: יהודה וינברג

אני תמר, הנדסאית אדריכלות עם וותק של 20 שנה במקצוע ולפני שלוש שנים בחששות והתרגשות פתחתי עסק עצמאי. נמאס לי להיות שכירה במקום שמכתיב לי סדר יום ועדיפויות, נמאס לי להרוויח פחות מידי למה שחשבתי שאני ראויה וכולם אמרו שלהיות אדריכלית זה עסק טוב.

אחרי שנתיים וחצי, כשהציפיות הכלכליות לא התממשו, ולא נעשיתי שמחה יותר ומסופקת, והרגשתי איך העסק מנהל אותי במקום שאני אנהל את כל האופרציה הזאת לתועלתי – החלטתי לסגור אותו. מרגע זה חזרתי לנשום לרווחה.

אני עדיין חושבת להיות בעל עסק עצמאי זה נפלא, אני עדיין כמהה לגמישות בלוח זמנים שהניעה אותי מלכתחילה לפתוח עסק, ואני אפילו מאמינה שיום אחד עוד יהיה לי העסק העצמאי שאמצא בו את הסיפוק המקצועי והכלכלי שאני מחפשת. מהניסיון של השנים האחרונות שלי ושל אחרות שפגשתי בעולם המרתק של הנשים העצמאיות, מצאתי כמה כללים לבחון האם כדאי לך להיות עצמאית:

> תעשי רק מה שאת אוהבת - עצמאית נדרשת לעשות המון פעולות בעסק שאינן קשורות לעיסוק המרכזי שלה כמו ניירת חשבונות, שיווק, גבייה, רישוי ועוד נאחסים שבלעדיהם אי אפשר לקיים עסק. אם את אוהבת את מה שבשבילו הקמת את העסק, אז תוכלי לשאת בקלות יחסית את מה שאת לא אוהבת. התשוקה לעסוק בדבר הזה שלמענו צריך גם להתעסק בכל המסביב תאיר את יומך ותיתן לך כוח להמשיך הלאה.

לי זה לא היה. העיסוק באדריכלות היה ברירת מחדל מפני שזה מה שידעתי לעשות ולא מה שהכי התלהבתי לעשות, וזה היה החטא הראשוני שלי. אם יש לך עיסוק שכשאת מדברת עליו העיניים נדלקות, הרי שאת בכיוון הנכון. תשוקה לדבר היא החוק הראשון כשמקימים עסק.

> חופשי זה לגמרי לבד - להיות עצמאית זה אומר לעבוד לבד, לחשוב לבד, לא לקבל הוראות מאף אחד אבל גם היעדר גיבוי להחלטות, היעדר דירבון והיעדר תמיכה. לי זה היה אחד האתגרים הגדולים. נכון שאני זה העסק וכשתכנון הצליח אז כל הקרדיט אלי, אבל חסרה לי חברה מקצועית להתייעצות, וחסר לי חיוך של בוקר טוב ומה נשמע ומישהו שיתנה את שלומו באזניי. 

יודעת שיש אנשים שטוב להם סוליקו. אם את כזאת אז להיות עצמאית זה בדיוק בשבילך. אם את כמוני, תנסי למצוא שותף, או פורומים מקצועיים בהם ניתן להתייעץ ולקבל רעיונות לגבי החלטות מקצועיות והתנהלות עיסקית בתחום הספציפי. בכלל זה גם קבוצות נטוורקינג שקיימות בהמון מקומות היום.

> חדר משלך - כשאת לא הולכת לעבודה, אלא העבודה היא מהבית או מהנייד או מהמחשב, אז למעשה את כאילו כל הזמן בעבודה. לקח לי הרבה זמן לייצר את ההפרדה בין “זמן עבודה” ל”זמן בית” ו”זמן בילוי”. העולם שלנו שדורש זמינות בטלפון נייד 24/7, והיכולת לשלוח מיילים בכל זמן ומכל מקום, מאוד מטשטשים את הגבולות בין הזמנים הללו, ומייצרים בקלות רגשות אשמה תמידיים. כשאתה שכיר ההפרדה נעשית מאליה.

הפתרון הוא שיצרתי פינת עבודה ושם עבדתי. רשמתי ביומן שעות עבודה על הפרוייקטים השונים ושעות עבודה על שיווק וניירת הנח”ש. גם כדי לעקוב בסוף החודש על חלוקת הזמן, וגם להרגיש מול עצמי שלמרות שהייתי כל היום בבית, בעצם עבדתי.

 

כיום, חזרתי להיות שכירה. חזרתי לצערי, לחוסר גמישות בזמנים, אבל חזרתי להרגיש מועילה כי העשייה שלי מקדמת עוסקת עצמאית אחרת שמאוד אוהבת את מה שהיא עושה, ומצליחה לפרנס את את עצמה וגם אותי.

 

 

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

תצוגה מקדימה

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה