הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיולי 2010

החיים מתחת לרעלות מסקרנים. הם אחרים, הם רחוקים, ולא ברור אם טוב שם או רע. צעירות שרוצות אהבה רומנטית בעולם שמרני ומסוגר.

14/07/2013


החיים מתחת לרעלות מסקרנים. הם אחרים, הם רחוקים, ולא ברור אם טוב שם או רע.

מצד אחד אסלם שסוגר נשים מתחת שכבות בדים ורעלות, מצד שני עושר גדול ומותגים.

מצד אחד פתיחות לעולם המודרני, להשכלה, ומצד שני חברה שמרנית שמטיפה לחתונה.

והספר הזה פותח צוהר ומנסה לשרטט מתווה של החיים במורכבות הזאת. די בהצלחה, לטעמי.

רג’אא אל-סנעא נולדה בערב הסעודית ומתגוררת כיום בשיקגו, והיא מדברת בשמן של הצעירות המחפשות אהבה. היא לקחת את פורמט “סקס והעיר הגדולה” של ארבע חברות, ושרטטה בקולן ארבעה סיפורים שונים של התמודדויות עם העולם המוסלמי בחברה הגבוהה בריאד.

הספר מכוון לפופוליזם עם ההגדרה שלו כ”סקס והעיר הגדולה מאחורי הרעלה”. מעבר לחרוז החמוד, ולעובדה שיש כאן ארבעה סיפורים של ארבע חברות, אין שום קשר לסדרה. הנועזות היא בעצם הוצאת הסיפורים שלא תמיד מחמיאים לחברה השמרנית שרוצה להיראות אידיאלית. יש שם בגידות, יש שקרים ולא כולם טובי לב, חומלים ונהדרים, מסתבר.  והספר מודע לעצם השערוריה בסיפור הסיפורים הללו. ולכן, גם אם לא חשבתם שיש בסיפורים הללו תעוזה והתרסה, באה המחברת ואומרת לכם שזה מה שאתם קוראים.

אהבתי שהכותבת לא “נפלה” לבורות הצפויים של הכפשת המסורת ותיעוב הסדר הישן, מול המודרניזם והאהבה. היא ידעה גם לזהות את הפגמים בפנטזיות הרומנטיות, ולהיות אמפטית לרצון שלא להתנתק מהמשפחה, מהסביבה וההקשר החברתי תרבותי של הבנות הללו. הגיבורות של הספר מתמודדות בדרכן, בהצלחה כזאת או אחרת, עם המציאות המורכבת. בלי פתרונות קסם ובלי לברוח.

אני לא מתה על ספרים ש”מתכתבים” עם הקוראים שלהם. בתפיסה שלי, ספר נכתב כי מישהו צריך לכתוב אותו. הקוראים ירצות או שלא, לקרוא. הכותב לא אמור להנחות את הקורא בתהליך עיבוד הכתוב.  לא אמור לומר לו מה להרגיש או למה לצפות, ולא אמור לפנות אליו בגוף הספר.

אבל הספר הזה נכתב כפרקים שנשלחים לקוראים בתפוצת דוא”ל, והכותבת מרשה לעצמה להוסיף הקדמות לפני הסיפור עצמו. מה שנותן עוד רובד לסיפור עצמו, אבל גם מוריד את הסיפור ממדף הקלאסיקות למדף המגזינים. לטעמי זה חבל.

הסיפור קולח, מעניין, עם תפניות מפתיעות. היה כייף לקרוא.

עטיפת הספר יפהפייה ושבתה את עיני.

לסיכום – אני שמחה שקראתי את הספר, ונפתח לי צוהר להתמודדות עם חברה שמרנית ופנטזיות רומנטיות, בלי לשבור את הכלים.

מתאים לקרוא ולהעביר לחברה טובה.

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

תצוגה מקדימה

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה