הבלוג של תמר מהגולן

מה בראש שלי

אדריכלית, יועצת זוגית, אמא, בת, רעיה, אחות - לא דווקא בסדר הזה. קוראת אובססיבית, כותבת את עצמי לדעת ואוהבת לייקים (סוג של מחיאת כפיים)

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיולי 2010

שמש

הסיבה הראשונה שבגללה כדאי לקרוא את הספר הזה היא העדה הגרוזינית.

היום קוראים למדינה הזאת שפעם הייתה חלק מברית המועצות – גיאורגיה. את היהודים שעלו משם לישראל אנחנו מכירים כ”גרוזינים” ויש עליהם בדיחות, ומערכונים וגם סרטים כמו חתונה מאוחרת ומתנה משמיים בבימויו של דובר קוסשווילי. אבל בספר הזה למדתי שיש הרבה יותר מזה. הרבה הרבה יותר.

גיבורת הספר היא בת לעולי גרוזיה, ויש לה מערכת יחסים טעונה מאוד עם אמא שלה. כך מתחיל הספר. היא מספרת לנו על תולדות משפחתה בגולה מאז סוף מלחמת העולם השנייה, בערך. על החיים שהיו תחת השלטון הסובייטי, על הרצון לעלות לישראל, על משברים כלכליים, הריונות, חברויות ויחסים במשפחה.

הפרקים בספר נקראים בשמות של אנשים שעוזרים להביא עוד נדבך בסיפור אל הקורא. העלילה לא מתקדמת בצורה ליניארית כרונולוגית אלא נעה מההווה, לעבר, לעבר הרחוק ולעבר הקרוב יותר. גם שזורה אגדה עתיקה בין הפרקים, ורק בפרק הסיום מתברר הקשר המיתי בינה לבין הגיבורה.

אני גיליתי עולם קסום בספר הזה שלא ידעתי על קיומו ועל יפעתו. הכותבת לא חסה על הקורה הלא בקיא והיא נוטעת בדמויות משפטים בשפת המקור (עם תרגום חפשי נלווה), שמות מאכלים ומקומות, ושולחת אותנו לחפש, רעבים, את פשרם.  עם כל הכעס והאכזבה ועלבון שיש לגיבורה מול אמא שלה, היא מגלה הרבה רוך וחמלה לסבתותיה, לדודים וגם לאמא הפרטית שלה, כחלק מהמכלול הזה.

לכן, בעיני, הסיבה הראשונה לקרוא את הספר שכתבה מגי אוצרי, בהוצאת כינרת, בשם: שתי השמשות של דדיקה, היא בשל יהדות גרוזיה, על מנהגיה, על שפתה, על עברה, על כבודה המבוסס ועל אהבת ציון המיוחדת והבלתי מתפשרת שבה.

הסיבה השנייה היא הכתיבה הנהדרת, בעברית עשירה ומלאת דימויים מקוריים, שהופכים את הקריאה לתענוג עילאי. הסיפור כתוב טוב ובנוי טוב.

והאמת היא שיש גם סיבה שלישית, אבל היא מתגלה רק בפרק האחרון, אז משאירה לכם לגלות לבד.

 

 

עוד מהבלוג של תמר מהגולן

תצוגה מקדימה

הרשימה - על מה כל המהומה?

מה שהספר אומר, בהרבה מילים זה: רשמו את החלומות שלכם, ורוצו להגשים. לא מסובך. נכון? אז למה לא עשיתם את זה עד עכשיו? ולמה יש לכם המון תירוצים וסיבות הגיוניות שזה עוד לא קרה? ואולי אף פעם לא הגדרתם את החלומות שלכם? אז ככה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

כשיוצאים מאזורי הנוחות מגיעים למקומות נפלאים

    יום אחד הבנתי שהפכתי להיות כזאת פונקציונאלית ומחושבת, שאם שומטים לה את הראציו מהיום יום היא הולכת לאיבוד. מהנשים התכליתיות המתוזמנות הללו, שמבשלות עם סינר,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

רשימת חוקי הבית לחופש הגדול

היום מסתיימת שנת הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים. היום מקבלים תעודות וחוגגים, מחר הם בטח ישנו עד הצהריים, ואחרי הסופשבוע יתחיל, באופן מעשי, החופש הגדול. נגמר הסדר הישן שכולם קמים בבוקר, הולכים מהבית, חוזרים רעבים...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה