הבלוג של אורטל הופמן-שלם

שפת-אם בלוג אימהות, תמיכה באימהות

כותבת הגיגים על אמהות והורות. במקצועי יועצת חינוכית. מנחה מעגלי אמהות ומלווה אמהות. מוזמנים לעמוד הפייסבוק שלי "שפת אם בלוג אמהות"

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מספטמבר 2014

אז יש לי פינה חדשה בבלוג “שפת אם” והיא נקראת “על אם הדרך- לכל אשה יש שביל”. בכל שבוע אארח אישה אחרת שבעקבות האמהות עשתה שינוי קריירה: החליפה מקצוע, הקימה עסק, הפכה ליזמית ועוד.

השבוע נכיר את דנה אלטר דובז’ינסקי מדריכת הנקה ועיסוי תינוקות ונשמע ממנה על השינוי המקצועי, מה נדרש ממנה, עם מה היא מתמודדת. לאחר הקריאה אתן מוזמנות לפנות לדנה או אליי בשאלות. הנה מתחילות….

שם מלא: דנה אלטר – דובז’ינסקי

גיל: 34

עיר: נס ציונה

אמא של: אורי בת 3

מקצוע קודם: מפקחת על מחקרים קליניים בחברת תרופות

מקצוע נוכחי: מדריכת הנקה ועיסוי תינוקות

עמוד עסקי: https://www.facebook.com/DanaBreastfeeding

992987_10151703311444643_868106902_n

איך קיבלת את ההחלטה לעשות שינוי בקריירה? מתי זה היה?

כשביתי הייתה בת חצי שנה חזרתי למקום עבודתי הקודם. ההחלטה לחזור לא נעשתה בלב שלם, אך זו הייתה ההחלטה המשפחתית שקבלנו אני ובן זוגי: שבשלב ראשון אחזור ואראה כיצד אני מרגישה. כעבור כחודשיים, החלה לנקר אצלי המחשבה להרשם ללימודי הנקה. שיתפתי את בן הזוג ולשמחתי הוא תמך כי ראה עד כמה זה משמעותי עבורי. לא היה ברור בשלב הזה לשנינו, לאן הצעד הזה יוביל. השילוב של גידול ביתי, עבודה במשרה מלאה ולימודים היה לא פשוט. וזה היה תהליך. בתחילה התמקדתי בעיקר בלימודים. בסיום הקורס, כעבור חצי שנה, כבר התקבלה אצלי ההחלטה שאני רוצה לעסוק בתחום וההבנה שברצוני להקדיש לכך את זמני, יחד עם גידול ביתי ולשם כך עליי לעזוב את מקום עבודתי הקודם ולעשות את השינוי.

מה המחשבה הראשונה שעלתה בך כשהחלטת? מה הרגש הראשון היהמה היה הצעד הראשון שעשית לאחר שהתקבלה ההחלטה?
המחשבות הראשונות היו ברמה המאד פרקטית – איך נסתדר כלכלית עם שינוי כ”כ מהותי? הרגש היה מעורב – הקלה יחד עם חששות מאי הוודאות. הצעד המשמעותי הראשון שעשיתי היה לשבת עם בן הזוג ולעשות חישובים כלכליים כדי להבין איך אנחנו יכולים לעשות את השינוי מבלי להפגע.

shutterstock_73518367

shutterstock_73518367

האם נעזרת במישהו כדי לצאת לדרך החדשה? אם כן במי?
מהר מאד הייתה קיימת אצלי הבנה שאני זקוקה לעזרה. דרך המלצות הגעתי למאמנת נפלאה בשם איילה סער, שיחד איתה עברתי תהליך מאד עמוק ומשמעותי במשך כמה חודשים. התהליך הזה נתן לי את הכוחות לעשות את השינוי. חשבתי שהתהליך יהיה מאד פרקטי ואקבל בעיקר מידע על פתיחת עסק חדש, אך נוכחתי שהתהליך הוא בכלל תהליך רוחני ועמוק מאד במהותו. דרך התהליך שעברתי איתה, נזכרתי מי אני בכלל, מה אני באמת רוצה בחיים? מה חשוב לי? מהם הערכים שלי? מהם הכישורים שלי?  ויחד בנינו חזון אישי משפחתי ועסקי שמשמש כנר לרגליי. וכמובן חשוב לציין שללא תמיכת בן הזוג כל זה לא היה קורה.

נשים רבות חולמות על עסק עצמאי וחוששות/מפחדות. האם גם את פחדת? כיצד התמודדת עם הפחד?

אני זוכרת שברגע שהתקבלה אצלי ההחלטה והרגשתי שלמה איתה,הכל כבר היה יותר קל. יותר הפחיד אותי לחיות עם הידיעה שלא ניסיתי ונתתי לפחדים לעצור אותי מלהגשים את מה שאני רוצה לעצמי ולמשפחתי. לא רציתי לחיות עם תחושת פספוס כי בעיני זה הגרוע מכל.  אני מנסה להתייחס להכל כחוויה, כהתנסות מסקרנת ולא לקחת אי הצלחות שכמובן קורות בכל עסק, כ”כשלון”. מנסה כל הזמן ללמוד ולהתפתח, טופחת לעצמי על השכם על הצלחות. אני חושבת שלכל בעל עסק יש חששות, בעיקר ברמה הכלכלית וזה טבעי בעיני. אם עולות מחשבות כאלו אני מתמודדת. לא מפחדת להסתכל לפחדים בעיניים.

מה המקצוע החדש/עסק/יזמות נותן לך? מה את מפיקה מהמעבר הזה?
קודם כל לבנות עסק מההתחלה זה תהליך מאד מאתגר ומעצים. לקחת משהו ולמעשה לבנות אותו מאפס ולראות שאני יכולה. זה תהליך מאד מספק ומחזק ברמה האישית. בנוסף, תחום העיסוק שלי משלב כ”כ הרבה דברים שהם “אני” ופתאום אני מרגישה כ”כ בבית. לקום בבוקר ולדעת שעשיתי זאת! שאני עוסקת במשהו שאני אוהבת, משהו שאני מאמינה בו ומרגישה שאני יכולה לתרום בו תרומה משמעותית, זו ידיעה שמשליכה גם על כל שאר האספקטים בחיים. פתאום אני אדם רגוע ושמח יותר, אני אמא אחרת, בת זוג אחרת. זה לא יסולא בפז.

מה עצת הזהב שתתני לאמא המעוניינת לעשות שינוי קריירה/להקים עסק?
לעבור תהליך משמעותי עם עצמה ולבנות את החזון שלה לעסק. אם היא מרגישה שתוכל לעשות זאת לבד – נהדר ואם לא אז לקבל עזרה, כמו שאני קבלתי בתהליך הקואצ’ינג שעברתי. מאד חשוב לעשות את השינוי ממקום עמוק של בטחון וידיעה שאני באמת מוכנה לשינוי ואיך אני מתכוונת לעשות אותו. זה לא קשור לפרטים טכניים. זה קשור להבנה של מה אני רוצה לעצמי בכלל בחיים וזה הרבה יותר גדול מלגשת ולפתוח תיק במס הכנסה.

האם יצא לך לעשות שיתופי פעולה עם נשים אחרות? לקבל תמיכה נשית מאחת או קבוצה? אם כן פרטי באיזו מסגרת ומה הפקת ממנה.
השינוי התעסקותי אצלי בא יחד עם שינוי מקום מגורים, שהיה אף הוא מאד משמעותי. למעשה הגעתי לאזור בארץ בו לא מכירים אותי, ואני לא מכירה כמעט אף אחד וצריכה להתחיל לבנות קשרים חברתיים ועסקיים מאפס. שמחה לומר, שתהליך הקמת העסק גם פתח אותי להמון קשרים חדשים, שיצרתי מתוך ההבנה ששיתופי פעולה עסקיים הם חשובים מאד לקידום העסק שלי, בעיקר בתחומים משיקים ולפעמים גם בין קולגות. אני מאמינה ששמירה על קשרים טובים עם קולגות ופרגון הדדי הם מאסט. בפייסבוק יש לנו קבוצה של מדריכות הנקה ואנחנו נעזרות אחת בשניה המון וגם נפגשות. לאחרונה, נכחתי גם במפגש נטוורקינג של “מעגל תנופה” שהיה מצוין ואני מתכננת בעתיד הקרוב להצטרף לקבוצה כזו. כל הקשרים העסקיים שאני מקיימת כרגע הם עם נשים. אני מרגישה חיבור טוב לנשים ובניתי שיתופי פעולה מצוינים. יש פרגון והבנה הדדית. לא שוללת שיתופי פעולה עם גברים כמובן אך בינתיים טוב לי כך.

shutterstock_167484356

shutterstock_167484356

נשים רבות חוששות מירידה בהכנסה באם יעשו מעבר מקצועי. האם הבחירה המקצועית מניבה הכנסה המותאמת לכישורייך?                          אני חושבת שנכנסתי לתהליך של הקמת עסק מאד מפוכחת ומתוך הבנה שעסק לא נבנה ביום אחד. בהתאם לכך גם ההכנסות. בנוסף, ישנם גם סדרי עדיפויות שקבעתי לעצמי. בתקופה זו של החיים, גידול ילדים תופס נפח גדול בחיי וכל זאת מבחירה. אז התמרון בין גידול ביתי ולהיות מאד נוכחת בבית ובין העסק הוא לא פשוט. אני סבורה שיכולת ההשתכרות שלי גבוהה יותר מכפי שהיא מתבטאת כיום ותמומש בעתיד. אני שמחה לומר שכן עמדתי ביעד שהצבתי לעצמי השנה: שהעסק ירוויח X לחודש. כך שכפי הנראה הצבתי לעצמי יעד ריאלי וישים.

כאשה המשלבת אימהות וקריירה כיצד נראית שגרת יומך? האם את נעזרת או עושה הכל בעצמך?                                                    

במקצוע בו בחרתי אין באמת שגרת יום .  מהרגע להרגע אמא זקוקה לעזרה בהנקה ואני מוצאת את עצמי כמובן נעזרת בבני משפחה כדי לטפל בביתי בזמן שאני בעבודה. סדנאות שאני מעבירה כמובן יותר קל לתכנן מראש, אך גם אז אני נעזרת כמובן בבן הזוג או בסבים. אני לא כ”כ רואה מנוס מלקבל עזרה כאשר משלבים אמהות ועסק. זה עבורי שיעור מאד חשוב כאדם שאוהב מאד לעשות הכל לבד ולקחת על עצמו המון. אני חושבת שבקשת העזרה הזו הופכת את הסביבה לסוג של שותפה בבניה ובקיום של העסק וזה נהדר. עוזר לנו ונותן לאנשים סביבנו הרגשה טובה.

מהו הקושי של אשה עצמאית/ חדשה בשוק עבודה שלא עסקה בו קודם? כיצד ניתן להתגבר עליו?
אני מתייחסת לכל דבר שקשור בעסק כאתגרים ומחפשת פתרונות. לא מרגישה שיש קירות שאותם אני לא יכולה לעבור. בתחום שלי הרוב הכמעט מוחלט של העוסקות הן נשים ולכן עבורי אין קושי מיוחד שקשור להיותי אשה. בעיני האתגר המרכזי הוא שבכלל יכירו אותי וידעו שישנה אפשרות לפנות אליי בתחומים בהם אני עוסקת, וזה לוקח זמן. בסופו של יום אני בתחום בו עיקר העבודה מגיעה בעקבות המלצות מאמהות מרוצות. וכך, ככל שיותר אמהות מכירות אותי ומרוצות משירותי, כך יגדל נפח העבודה שלי. ולכן, אני מאד מקדישה הרבה מחשבה על מה שיכול לעזור ללקוחות שלי ואיך אני יכולה לתת להן את השירות באופן הטוב ביותר. חשוב לי שאמהות שאני מלווה כמדריכת הנקה ירגישו שאני שם עבורן בכל שאלה ועניין. חשוב לי מאד ללוות כל אמא עד שהיא מרגישה בטוחה להסתדר בלעדיי. בסדנאות שאני מעבירה אני חושבת על איך לעזור לאמהות ותינוקות להרגיש אצלי טוב ובנוח, איך להשרות אווירה נעימה ומאפשרת. אני חושבת שכל הזמן צריך לראות את הלקוח שלך והצרכים שלו מול העיניים ולהתאים את עצמך.

האם לדעתך להיותך אשה ו/או אמא יש תרומה להתנהלותך המקצועית? אם כן מהי?
אני חושבת שאמהות מעולות במולטיטסקינג והצורך לתמרן בין דרישות שונות של חיי הבית והעסק מוציא מהן הרבה יצירתיות ורוח של עשייה. במקרה שלי אני גם שואבת המון כוח מהבת שלי. תמיד אני מודעת לכך שיש משהו גדול מכל האתגרים של היום יום וזו האחראיות שיש לי כלפיה וכמובן האהבה. כל פעם שאני נותנת לכלל מיני “נפילות” קטנות להשפיע על מצב הרוח שלי אני נזכרת במתנה העצומה שיש לי בחיים – ביתי. זה מספיק כדי לעודד ולדחוף אותי הלאה לדבר הבא מבלי להתבוסס ברחמים עצמיים.

בשבוע הבא נכיר אמא נוספת שעשתה שינוי קריירה ובינתיים בואו לבקר אותי בפייסבוק: 

עוד מהבלוג של אורטל הופמן-שלם

תצוגה מקדימה

ואם יקרה משהו לילדים? 5 עצות מעשיות

נהוג לומר שכאשר נולדים ילדים, אצל הוריהם נולדים רגשות האשמה. מה ששוכחים לומר הוא שכאשר ילדים נולדים, אצל הוריהם נולדים גם הפחדים והחששות. אולי "נולדים" אינה המילה המדויקת, אלא יותר כמו "מגיחים מן הבור שכלאנו אותם בו". לצד...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

"על אם הדרך" -ריאיון עם עדי מלכין

שם מלא: עדי מלכין גיל: 31 עיר: מושב מרגליות (גליל עליון) אמא של: בארי 2.5, יער בן חודשיים מקצוע קודם:  מטפלת בגנים מקצוע נוכחי: אמא במשרה מלאה + בעלת עסק לנעלי טרום הליכה מבד – "יחפנים" עמוד עסקי: ...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

טרנדים הוריים אלטרנטיביים ל-2015

אז מצד אחד גם אני לא מחובבי המילה "טרנד", בטח לא כשמדובר בנושאים חשובים כמו מה ללמוד, באיזה מקצוע לעסוק, איך לגדל את הילדים וכו', טרנד יכול להתאים כשמדברים על חטיף חדש או ז'אנר סרטים בקולנוע. מצד שני, אין איך לחמוק מזה: חלק...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה