הבלוג של אורטל הופמן-שלם

שפת-אם בלוג אימהות, תמיכה באימהות

כותבת הגיגים על אמהות והורות. במקצועי יועצת חינוכית. מנחה מעגלי אמהות ומלווה אמהות. מוזמנים לעמוד הפייסבוק שלי "שפת אם בלוג אמהות"

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מספטמבר 2014

נינט ילדה ולאחר עשרה ימים יצאה לעבוד, סימילאק הוציאו סרטון מרגש על מלחמת הורות, והורי ילדי הגנים בתל-אביב יצאו לשבות במחאה על מחסור בכוח אדם בגני הילדים. מאירועי הזמן האחרון שהעסיקו אמהות (ואבות?) ברשתות החברתיות.
כשאת בהיריון כולם מלטפים לך את הבטן, כשאת יולדת כולם שואלים שאלות, מעירים הערות וחודרים לך לנימי הנפש. עכשיו תוסיפי לכל הסלט הזה את העובדה שאת נינט ואת הבחירה הלא שגרתית לצאת לעבודה עשרה ימים לאחר לידה. לא קל. כמעט כל אמא בפורומים השונים לאמהות כבר הביעה את דעתה על הבחירה הזאת לצאת יפה ומאופרת ולהשאיר את התינוקת ולא לאפשר לעצמה לנוח בבית מהלידה ואני שואלת: כמה מכן האמהות לבנים שעברו ברית מילה שמונה ימים לאחר לידה, הסתרקתן במספרה והזמנתן מאפרת והתלבשתן יפה פלוס חיוך פוטוגני למזכרת? אז כמובן שאם את נינט את זוכה לטיפול מאנשי המקצוע הטובים ביותר שמסייעים לך להיראות זוהרת. לגבי המשקל שלה? אני עצמי ירדתי תוך שבוע מהלידה 10 ק”ג וכשבועיים לאחר מכן גם ה-7 נוספים ירדו. ההנקה מאוד סייעה בכך- לא הרעבתי את עצמי, להפך, אכלתי טוב ואפילו מעבר לכך כי ממש לא היה לי פנאי ופניות להתעסק עם דיאטות בשלב הזה. זה אפשרי. אתן מודאגות לגבי איפה הייתה התינוקת? גם תינוקת יונקת יכולה להישאר שעתיים לישון, מה גם שייתכן והביאו אותה לאמא להנקה. דואגות מהמצב הנפשי של נינט? ובכן, אין ספק שהזוהר שבחוץ שאותו ניתן להשיג במחי שיחת טלפון למיקי בוגנים, כנראה לא דומה לתחושות הפנימיות שמושפעות מהורמונים ומעוצמת החוויה, כמלוות אמהות לאחר לידה  מי כמוני יודעת, אבל זה שלה לעבד, לעכל, לקלוט וזה ייקח קצת זמן. אז היא לקחה שעתיים הפסקה. אולי זו לא הייתה הבחירה שאת היית עושה אבל לכבד את בחירתה של אשה אחרת זה בין היתר להפסיק להתיימר לדעת מה טוב בשבילה. ועוד משהו- אם הייתה לי אופציה לתקלט תמורת 50,000 ש״ח בשעתיים עבודה, אני בוודאות הייתי הולכת על זה ולו רק מתוך המחשבה שזה היה קונה לי יופי של זמן עם בני בבית. עם יד הלב, לא היית ״קונה״?
נינט מתקלטת במסיבה לתינוקות? צילום: שאטרסטוק

נינט מתקלטת במסיבה לתינוקות? צילום: שאטרסטוק

אז כל הטראראם הזה על אמא בת פחות מחודש.
טראראם אחר שעסקו בו רבות השבוע מתייחס לסרטון על מלחמת האג׳נדות ההוריות שהצחיק ואח״כ ריגש והפך ויראלי. הסרטון שהוא לכאורה ״לא פרסומת״. אז מה היה שם בעיניים שלי? סרטון עשוי היטב מבחינת הפקה, בקנה מידה אמריקאי לכל דבר ועניין: אפקטיבי, גורם לדמוע, אפילו צמרמורת קלה נרשמה ברגע השיא, ובמילים אחרות פרסומת באבו-אבוה במסווה של ״ריגוש״. כשחברת תמ״ל מוציאה סרטון שנראה כאילו שאינו פרסומת (אך חותמת בשמה בסיומו) זה מזכיר לי את הסיפור על ההוא שהטילו עליו שתן והוא צעק ״זה גשם״. לא ציניקנית אבל גם לא תמימה. לסימילאק שיצרה את הסרטון , כמו גם למתחרותיה בתחום המזון לתינוקות, יש יד ב״מלחמת ההורות״ שמופיעה בסרטון מעצם השיווק של מוצר שמתחרה באלטרנטיבה האולטימטיבית: הנקה. נכון שעבור נשים רבות תמ״ל מהווה נוזל-שחרור מהזנת תינוק בלעדית לאם אבל זה בהכרח פחות טוב מחלב אם. הם בעצמם כותבים זאת על האריזה.  ידעתם אגב, שבמקומות רבים בעולם, גם בישראל, שיווק תמ״ל אסור? לייצר ולמכור זה דבר אחד, לשווק ולפרסם זה דבר אחר. לשים הנקה מול האכלה מאבקת לתינוקות באותם מאזניים קצת בעייתי וחוטא לתינוקות (ובהיבטים רבים גם לאמהות שמוותרות מהר מדי על היבט חשוב בהורות). נכון שיש נשים שלא יכולות להיניק אך הן מיעוט, רוב הנשים יכולות ועם העידוד המתאים והחשיפה לכל העובדות (כן, זו עובדה שהנקה טובה יותר, לא דעה) אולי היו בוחרות אחרת, אבל מה שעומד לנגד עיניהן של חברות הענק האלה הוא רווח כלכלי נטו, לא טובת התינוקות, אז שלא יבלבלו אתכם עם כוונת הסרטון המרגש ההוא. ורק כאנקדוטה, מצאתי ברשת תגובה של משרד הבריאות כנגד קמפיין קידום מכירות של תמ״ל בעבר:”הקוד הבינלאומי לעידוד הנקה, עליו חתומה מדינת ישראל, אוסר חלוקה של תמ”לים בחינם או כמתנה. פעילות שיווק בניגוד לקוד פוגעת במדיניות קידום ההנקה שמוביל משרד הבריאות. איננו רואים בכך פגיעה בצרכנים, אלא ניסיון של החברות להרוויח על חשבון בריאות הציבור”. מעניין שבינתיים כלום לא השתנה, הרי לאף אחד אין אינטרס כלכלי לקדם הנקה שהיא בחינם לגמרי.

embedded by Embedded Video

ולסיום, מחאת ההורים בתלאביב (ובעוד כמה ערים) שזכתה להיקרא ״גן זה לא מחסן״ (כנסו לעמוד בפייסבוק) ורק מהשם שלה בא לי לבכות על ילדי הגן, שראש העירייה לא מרחם עליהם בפראפרזה לשיר המפורסם של עמיחי.  ילדי הגן שזוכים לתנאים קשים מאוד בגיל רך כל כך ובמקום לזכות לתנאי התפתחות מיטיבים, משלמים מחיר כבד על פוליטיקה מכוערת. למי שלא היה פה לאחרונה ולא מיודע בפרטים הנה הם: ההורים השביתו את הלימודים בגנים בדרישה לתקציב לסייעת נוספת בגנים. מאז שהוחל חוק חינוך חינם מגיל 3 – הוקצו שתי סייעות וגננת בחלק מהגנים, בהתאם למשאבים שהקצתה כל רשות מקומית. בימים אלה בוטל התקן לסייעת נוספת בחלק מהמקומות, כך ששתי נשות צוות בלבד עובדות בגן של כ-30 ילדים. בואו נקרא את זה שוב ילדים: שתי נשות צוות על כ-30 ילדים. נזקים לטווח ארוך היר ווי קום. בוויי נט התקבלה תגובת העירייה, שימו לב: ״עיריית תל אביב-יפו מאמינה כי המדינה אכן צריכה להוסיף סייעת, אבל ההחלטה צריכה להיות שוויונית וארצית, כך שמספר הסייעות לילד יהיה שווה ביישובים שבהם אוכלוסיות אמידות או חלשות. במרבית הגנים בתל אביב התקיימה הפעילות כסדרה”. הילאריוס! צוחקת לעצמי על רמות הצביעות בתגובה. אולי גם תורידו את מידת הפיקוח והקנסות על חניות ברחבי העיר כך שיתאימו לנעשה בשדרות או בלוד? ההתחשבות שלכם שם בעירייה בפערים החברתיים פשוט נוגעת ללב. Not.
קבלו עוד סרטון שיבהיר לכם כמה זה רע מה שקורה בגני הילדים שלנו שאותם אנחנו מפקירים אם אנחנו לא נלחמים עבורם:

embedded by Embedded Video

אז מה למדנו מהטור הזה?
שהצביעות חוגגת כלפי נינט כשכמעט כל אחת הייתה יוצאת להכניס 50,000 ש״ח בשעתיים עבודה, כמו גם כלפי הציבור שצופה בסרטון לא-פרסומת-עלאק של סימילאק שמנסה להכשיר את השרץ ע״י השוואה להנקה כאילו איכותן שווה ולסיום עיריית תלאביב שאכזבה בינתיים בגדול.
הורים- תשקיעו אנרגיה במאבקים צודקים עבור הילדים שלכם, שלנו, צאו לרחובות אם צריך ו… תניחו לאמא שזה עתה ילדה לחיות את חייה. לנשום.
יש לכם מה להגיד? מוזמנים לכתוב בתגובות וגם לבקר אותי בפייסבוק

עוד מהבלוג של אורטל הופמן-שלם

תצוגה מקדימה

ואם יקרה משהו לילדים? 5 עצות מעשיות

נהוג לומר שכאשר נולדים ילדים, אצל הוריהם נולדים רגשות האשמה. מה ששוכחים לומר הוא שכאשר ילדים נולדים, אצל הוריהם נולדים גם הפחדים והחששות. אולי "נולדים" אינה המילה המדויקת, אלא יותר כמו "מגיחים מן הבור שכלאנו אותם בו". לצד...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

"על אם הדרך" -ריאיון עם עדי מלכין

שם מלא: עדי מלכין גיל: 31 עיר: מושב מרגליות (גליל עליון) אמא של: בארי 2.5, יער בן חודשיים מקצוע קודם:  מטפלת בגנים מקצוע נוכחי: אמא במשרה מלאה + בעלת עסק לנעלי טרום הליכה מבד – "יחפנים" עמוד עסקי: ...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

טרנדים הוריים אלטרנטיביים ל-2015

אז מצד אחד גם אני לא מחובבי המילה "טרנד", בטח לא כשמדובר בנושאים חשובים כמו מה ללמוד, באיזה מקצוע לעסוק, איך לגדל את הילדים וכו', טרנד יכול להתאים כשמדברים על חטיף חדש או ז'אנר סרטים בקולנוע. מצד שני, אין איך לחמוק מזה: חלק...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה