הבלוג של אורטל הופמן-שלם

שפת-אם בלוג אימהות, תמיכה באימהות

כותבת הגיגים על אמהות והורות. במקצועי יועצת חינוכית. מנחה מעגלי אמהות ומלווה אמהות. מוזמנים לעמוד הפייסבוק שלי "שפת אם בלוג אמהות"

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מספטמבר 2014

אתם כבר מכירים  את המדור  החדש בבלוג “שפת אם” שנקרא “על אם הדרך- לכל אשה יש שביל”. בכל שבוע אארח אישה אחרת שבעקבות האמהות עשתה שינוי קריירה: החליפה מקצוע, הקימה עסק, הפכה ליזמית ועוד.

השבוע נכיר את  מיכל רחמים , עו”ד שהקימה את “בדרך שלך”- ליווי מקצועי לנשים. נגלה מה נדרש ממנה, עם מה היא מתמודדת. לאחר הקריאה אתם מוזמנים ומוזמנות לפנות למיכל או אליי בשאלות.

שם מלא:מיכל רחמים

גיל: 34

עיר: ראשון לציון

אמא של: מאיה בת 7.5, יאיר בן 5.5 והדר בת שנה וארבעה חודשים

מקצוע קודם: עורכת דין

מקצוע נוכחי: בעלת עסק “בדרך שלך”– ליווי להגשמה עצמית של נשים בעבודה

עמוד עסקי:     מיכל רחמים בדרך שלך- הגשמה עצמית לנשים בעבודה.

מיכל רחמים "בדרך שלך"

מיכל רחמים “בדרך שלך”

איך קיבלת את ההחלטה לעשות שינוי בקריירה? מתי זה היה?

ההחלטה לעשות שינוי בקריירה לא התקבלה בנקודה מסוימת בזמן, אלא היא הייתה תוצאה של תהליך ארוך. מסע אל עבר החיפוש של מה שאני רוצה עבורי מבחינה מקצועית. במשך כשש שנים עבדתי ולמדתי במקביל עד הלידה האחרונה, שלאחריה התפטרתי מהעבודה והקמתי את “בדרך שלך–הגשמה עצמית לנשים בעבודה”. יש לי שלושה ילדים, וכל חופשת לידה הייתה הזדמנות נהדרת לחשיבה על המקום המקצועי שלי. לאחר הלידה השנייה, התחלתי ללמוד לימודי ייעוץ ארגוני במכון אדלר במקביל לעבודתי כעורכת דין, ומשם המשכתי ללימודי הנחיית קבוצות הורים. עולם התוכן הזה קסם לי, והתחבר לי לשלב המשפחתי שנמצאתי בו. לאחר כמעט שש שנות לימודים במקביל לעבודתי כעורכת דין ולאחר הולדת בתי השלישית התפטרתי מהעבודה כעורכת דין והחלטתי להקים את “בדרך שלך”, הגשמה עצמית לנשים בעבודה. ”בדרך שלך”, מיועדת לנשים אשר נמצאות במצב שאני הייתי בו עד לפני כמה שנים כאשר הבנתי שהמקום המקצועי שהייתי בו לא מתאים לי יותר, ובד בבד הרגשתי רצון עז לעשות שינוי מקצועי, אבל לא היה ברור לי מהו השינוי שנכון עבורי, ובמה אני טובה. כיום אני יודעת, דרך המפגשים שלי עם נשים, כי ההתנסות שלי היא חווייתן של נשים רבות ההופכות לאימהות.  בעקבות חווית האימהות נשים רבות מרגישות צורך עז בשינוי מקצועי, ואצל כל אחת זה מתבטא אחרת. מקובל לחשוב שהצורך בשינוי מקצועי אצל אימהות נובע מהצורך בשעות עבודה נוחות וגמישות. אך חשוב לי להדגיש שאצל מרבית הנשים שאני פוגשת, חווית האימהות יוצרת  אצלן צורך בעולם מקצועי בעל משמעות עמוקה יותר עבורן, כך שלאחר הלידה הן מרגישות כי יעזבו את התינוק רק עבור משהו שיהיה מספיק חשוב ומשמעותי, או שהן רוצות לעסוק בעולם מקצועי הקרוב במהותו לעולם המשפחתי. וכמובן, כל זאת תוך חיפוש מתמיד אצל כל אשה בדבר האיזון הנכון עבורה, בין העבודה למשפחה.

מה המחשבה הראשונה שעלתה בך כשהחלטת? מה הרגש הראשון היה?

לאור העובדה כי במשך שנים ידעתי שאני לא נמצאת בדרך המקצועית הנכונה לי, ולאורך כל  הזמן הזה המשכתי ללמוד במקביל לעבודה, אז בעיקר הייתי צריכה להתאזר בהרבה סבלנות. הרגע בו התפטרתי מהעבודה, היה רגע בו הרגשתי שלמה ומשוחררת. זה היה בעיתוי הנכון והמתאים עבורי, כאשר כבר ידעתי מהי הדרך שלי, מהן החוזקות שבי ומה אני רוצה לעשות. דברים שלא יכולתי לומר לפני שש שנים.

מה היה הצעד הראשון שעשיתלאחר שהתקבלה ההחלטה?

התפטרתי, כאמור, לאחר הולדת בתי השלישית, הדר, ובפעם הראשונה נשארתי לחופשת לידה של שנה. ההפסקה הזו הייתה חוויה משמעותית ונכונה עבורי,שכן לאחר שנה בה צברתי כוחות מחודשים השתוקקתי כבר להתחיל בעשייה שלי. עם כניסתה של הדר למסגרת חינוכית, התחלתי לרקום את כל החלומות שהיו לי בראש כל השנים.

האם נעזרת במישהו כדי לצאת לדרך החדשה? אם כן במי?

אני נעזרתי ונעזרת כל הזמן בבן הזוג שלי יוסי, שתמיד תומך ובעיקר מאמין בי, בבחירות שלי ובדרך שלי. במשך כל השנים שלמדתי הוא היה מוציא פעם בשבוע את הילדים בשעות הצהריים ואני הייתי חוזרת אחרי שכבר כולם היו ישנים. התמיכה שלו נובעת, בין היתר, מהשקפת העולם ששנינו מחזיקים בה, לפיה את החיים אנו רוצים למלא בעשייה משמעותית ושהחיים זה כאן עכשיו. החברה הקפיטליסטית שלנו מעבירה לנו מסרים גלויים וסמויים כי אושר נקנה בכסף. אבל אנחנו מנחילים בבית הפרטי שלנו ומיישמים בעצמנו את התפישה שלהיות מאושר זאת עבודה יומיומית שאינה נקנית בכסף אלא בעשייה, אשר כל אחד מרגיש בה תורם, בעל משמעות ובעל ערך. אלמלא התמיכה הענקית של בן זוגי, ספק אם כל זה היה קורה.

תמיכה בנשים בדרכן המקצועית. SHUTTERSTOCK

תמיכה בנשים בדרכן המקצועית. SHUTTERSTOCK

מה המקצוע החדש/עסק/יזמות נותן לך? מה את מפיקה מהמעבר הזה?

המעבר מעורכת דין לעשייה של “בדרך שלך” הוא מעבר משמעותי מאוד. כעורכת דין הייתי שכירה, כאשר דרגות חופש שניתנו לי היו מאוד מוגבלות וצרות. כיום, כבעלת עסק, היצירתיות והעשייה הן מגוונות מאוד. מעבר לכך, ללוות אישה בחיפוש אחר הדרך המקצועית שלה כאשר בסופו של תהליך היא מגלה את החוזקות שבה ומה הדרך שמתאימה לה, גורמת לי לתחושת סיפוק רבה והמשמעות עבורי היא עצומה. התהליך שהנשים עוברות הוא מאוד מעצים, ונותן כלים לאשה גם בסיום התהליך להמשיך להתבונן על היכולות, הכוחות והחוזקות שבה. העיסוק שלי עוסק רק עם נשים ובעיקר עם אימהות. העבודה עם נשים היא עבודה משמעותית ומלאת סיפוק, כי להיות אשה שהיא גם אמא וגם כזו הרוצה להשתלב בעולם המקצועי זה מאוד מורכב. כמי שנמצאת בכל המקומות האלה, אני מרגישה שיש לי את הזכות לדבר בקולן של נשים אלו את מה שהן מרגישות, ומשם להביא למודעות שלהן את מה שכמעט ואינו מדובר בחברה שלנו, חברה שרוב השיח שבה הוא שיח גברי. בעבודה עם נשים אני פותחת את המקומות שהם פחות מדוברים בחברה שלנו, כמו התרומה וההשפעה החיובית שיש לאימהוּת על חיינו. את היכולת לראות את העשייה הרבה והאחרת שלנו כנשים ואימהות מלבד המקצועיות, כתורמות וכמפתחות ולא כמעכבות. לצערי הרב, נשים הן עדיין המין החלש בחברה, או יותר נכון המין המוחלש. לנשים רבות קשה לעמוד מול העולם ולהגיד אני רוצה להישאר בבית, או אני רוצה לעשות שינוי מקצועי. במרבית המקרים העניין נתון להסכמת בן הזוג, שלא בהכרח תומך או מפרגן. גם בימינו הדימוי העצמי של נשים נמוך באופן משמעותי משל הגברים. במפגש שלי עם נשים יש לי הזדמנות לעשות איתן תיקון, לעבור איתן תהליך העצמה משמעותי, אשר הוא למעשה המפתח לשינויים שבאים לאחר מכן.

מה עצת הזהב שתתני לאמא המעוניינת לעשות שינוי קריירה/להקים עסק?

לאימהות שמעוניינות לעשות שינוי אך לא יודעות מה השינוי הנכון והמתאים להן, אני מציעה קודם להשקיע במציאת הדרך לפני שעושים שינוי אקטיבי. התכנית שאני בניתי היא תכנית של כחמישה מפגשים אישיים, אשר בנויה בין היתר על התיאוריה האדלריאנית והפסיכולוגיה החיובית. במסגרת התהליך מתמקדים, בין היתר בחוזקות וביכולות של אותה אשה ומה נחוץ לה על מנת להיות במיטבה, ואיזה עבודה מתאימה לה. חשוב לי להדגיש כי על מנת להרגיש סיפוק בעבודה אין הכרח לעשות שינוי מקצועי, אלא במקרים רבים ניתן לשפר ולעצב מחדש את אותה עבודה שאנו נמצאים בה. להתבונן בעצמנו ולבדוק מה הם התנאים שאנו מרגישים במיטבנו ומה האחריות שלי כעובדת לחולל שינויים. כאשר לאדם יש מודעות מה נחוץ לו מבחינה מקצועית, הדרך המקצועית שבה ייבחר תהא מתאימה לו והסיכוי שיחווה הצלחה יהיה גדול יותר. באשר לאמא אשר יודעת את הדרך שלה ומעוניינת להקים עסק, אני מציעה לה שכפי שחשוב שהיא יודעת במה היא טובה, תדע במה היא פחות טובה ותיעזר באנשי מקצוע בתחום.

האם יצא לך לעשות שיתופי פעולה עם נשים אחרות? לקבל תמיכה נשית מאחת או קבוצה? אם כן פרטי באיזו מסגרת ומה הפקת ממנה.

אני זוכה לקבל הרבה תמיכה, אהבה והערכה מנשים ששומעות על “בדרך שלך” ויודעות שזה מיועד לאימהות כמותן. כל כך הרבה אימהות נמצאות במצב בו הן רוצות לעשות שינוי ולא יודעות במה הן טובות, כך שהתכנית מדברת אליהן במיוחד. אני מקיימת שיתופי פעולה עם כמה גורמים, בין היתר עם עיריית חולון המפעילה את “אם לאם בקהילה” .מנהלות התכנית עושות שם דבר מופלא, כאשר הן שמות את האימהות במוקד ויוצרות מעגלי אימהות ונשים, שם הן מוצאות את המקום לשתף ולדבר גם על מה שפחות מקובל לדבר.

נשים רבות חוששות מירידה בהכנסה באם יעשו מעבר מקצועי. האם הבחירה המקצועית מניבה הכנסה המותאמת לכישורייך?

חשש מירידה בהכנסה קיים בכל שינוי מקצועי, ולכן,כפי שאמרתי קודם, חשוב לבחון מראש האם השינוי המקצועי נכון עבור אותה האישה. נכון  במובן של שינוי המתחבר ליכולות ולחוזקות של האשה. נכון לעכשיו אני עומדת ביעדים של ההכנסות שהצבתי עבורי ואני מרוצה.

כאשה המשלבת אימהות וקריירה כיצד נראית שגרת יומך? האם את נעזרת או עושה הכל בעצמך?
בבוקר אני ובן זוגי מתחלקים בפיזור הילדים– הוא לוקח את הגדולים לבית הספר ואני את הקטנה למטפלת. לאחר מכן אני מתחילה לעבוד, וכל יום נראה מעט שונה מקודמו, יש ימים של שיווק ופגישות עבודה, יש ימים בהם אני מקבלת נשים לתהליך אישי אחד על אחד,  ויש תקופות של סדנאות “נשים עושות שינוי מקצועי”. בצהריים אני מפנה זמן למשפחה –אוספת את הילדים, ארוחת צהריים, חוגים וכל מה שקשור בבית. בערב, אחרי שהילדים הולכים לישון, אני חוזרת לעבודה עם המחשב– כתיבת סדנאות, סיכומי תהליכים, עבודת שיווק. שני ערבים בשבוע אני מחוץ לבית – ערב אחד אני בלימודים במכון אדלר, ובערב נוסף אני מנחה קבוצת הורים לגיל הרך בשיטת אדלר  במסגרת פרקטיקום.

האם לדעתך להיותך אשה ו/או אמא יש תרומה להתנהלותך המקצועית? אם כן מהי?
בוודאי שלהיותי אישה ואמא יש תרומה משמעותית להתנהלות המקצועית. האמהוּת פיתחה וסיגלה בי מיומנויות של עשייה רבה בתחומים רבים בו זמנית, יכולת הבחנה בין עיקר וטפל וההתמקדות בעיקר. אין לי ספק שלולא היותי אימא, ההתנהלות המקצועית שלי הייתה פחות טובה.  לא כל שכן, לדעתי משפחה וילדים יוצרים איזון נכון ובריא במשימות החיים ומביאים לתפקוד פרודוקטיבי ונכון יותר בעבודה.

נשים רבות חולמות על עסק עצמאי וחוששות/מפחדות. האם גם את פחדת? כיצד התמודדת עם הפחד?
האמת שלא פחדתי, כי האלטרנטיבה הייתה עבורי מפחידה יותר. להמשיך לעבוד במקצוע שכבר לא נותן לי סיפוק, שלא מביא לידי ביטוי יכולות רבות שבי, היה עבורי הרבה יותר מפחיד מלעשות שינוי. בנוסף, השינוי היה שינוי מושכל לאחר כברת דרך שעברתי ותובנות שאספתי, ולכן כאשר הגיע הרגע לא היה בי פחד כלל.

תודה ובהצלחה למיכל, בשבוע הבא נכיר אמא נוספת שעשתה שינוי קריירה.

רוצים לקרוא על הנשים הקודמות שהתארחו פה?
ובינתיים בואו לבקר אותי בפייסבוק, ואשמח אם תוכלו לעשות שיתוף.

עוד מהבלוג של אורטל הופמן-שלם

תצוגה מקדימה

ואם יקרה משהו לילדים? 5 עצות מעשיות

נהוג לומר שכאשר נולדים ילדים, אצל הוריהם נולדים רגשות האשמה. מה ששוכחים לומר הוא שכאשר ילדים נולדים, אצל הוריהם נולדים גם הפחדים והחששות. אולי "נולדים" אינה המילה המדויקת, אלא יותר כמו "מגיחים מן הבור שכלאנו אותם בו". לצד...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

"על אם הדרך" -ריאיון עם עדי מלכין

שם מלא: עדי מלכין גיל: 31 עיר: מושב מרגליות (גליל עליון) אמא של: בארי 2.5, יער בן חודשיים מקצוע קודם:  מטפלת בגנים מקצוע נוכחי: אמא במשרה מלאה + בעלת עסק לנעלי טרום הליכה מבד – "יחפנים" עמוד עסקי: ...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

טרנדים הוריים אלטרנטיביים ל-2015

אז מצד אחד גם אני לא מחובבי המילה "טרנד", בטח לא כשמדובר בנושאים חשובים כמו מה ללמוד, באיזה מקצוע לעסוק, איך לגדל את הילדים וכו', טרנד יכול להתאים כשמדברים על חטיף חדש או ז'אנר סרטים בקולנוע. מצד שני, אין איך לחמוק מזה: חלק...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה