הבלוג של עו''ד אורון שוורץ

oron

אורון שוורץ הוא עורך-דין, שותף מייסד יחד עם עוה"ד יוגב נרקיס במשרד עורכי הדין "שוורץ-נרקיס", בוגר תואר שני מחקרי בחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב וסקרן בלתי נלאה

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מינואר 2016

בעקבות הבקשה לערוך לאמיר פיי-גוטמן נתיחה שלאחר המוות

הרהורים מפנקסו של עורך-דין, שכיר-יום בבתי המשפט

אורון תמונת פרופיל

אני זוכר את הפעם הראשונה שניצבתי בחדר הנתיחות במכון לרפואה משפטית באבו-כביר. הייתי בהשתלמות של רפואה ומשפט, ושום דבר לא הכין אותי להתרחשות: הפרו-סקטור, אותו אדם שמכין את הגופה לקראת הגעתו של הרופא המשפטי, ביקש ממני לזוז מעט ולא להפריע. הוא נטל איזמל מנתחים ובתנועה מיומנת כרקדן בלט ביצע חתך לאורך הצוואר ובגולגולת, והפך את פניו של הנפטר, כמו שהופכים גרב מן הצד החיצוני לפנימי. ואם זה לא הספיק, הוא חבש משקפי עבודה, ביקש ממני להתרחק מעט כי “זה עומד להתיז”, הוציא מסור דיסק וניסר את כיפת הגולגולת ושלף אותה באלגנטיות. לאחריה ניתק את מוחו של הנפטר והניח אותו על שולחן נירוסטה. זה היה השלב שבו הגיע הרופא המשפטי.

אני נזכר במראה הזה בעקבות תיקון כתב התביעה של פרישר-גוטמן ז”ל ובקשת עורכי-דינו להעביר את גופתו לנתיחה. המטרה – בחינת השפעתם של הטיפולים הכימותרפיים על תפקודי גופו במצב המאמץ לו נדרש גוטמן בשחיה הגורלית ההיא בים.

פיליפ דה שאמפן, 1671

פיליפ דה שאמפן, 1671

אכן פרשה טראגית. ואולם כשהחיים ניצבים ומביטים במתים בחדרי הנתיחה, שוררת על הכל מין שלווה סטואית. היכרות אינטימית – אורון- מוות- מוות -אורון. נעים מאוד. אנחנו בסך-הכל כלי קיבול של צינורות, וכשהמשאבה, הגנרטור ופאנל הפיקוד חדלים לעבוד, אזי יעמוד פרו-סקטור, יקרקף את גולגולתך ויקרא לרופא המשפטי.

אז היינו בשלב שבו מגיע הרופא המשפטי. הכל נעשה בהתאם לפרוטוקול קבוע. ביישוב דעת. ללא צעקות, ללא בכי ונהי. בקרירות מקצועית ובשקט. לאחר המוח שניצב על שולחן הנירוסטה, אוחז בו הרופא המשפטי, שוקל אותו ופולח אותו בסכין כמו שפורסים אבטיח. מחפש אחר סימני דימום. ומשאלה לא נמצאים, ניגש הפרוסקטור, ידידנו המוסכניק שפותח את קרבה של המכונה האנושית, נוטל מזמרת עצים [שאלתי אותו מדוע כלי גינון שכזה - והוא השיב שזה הכלי היעיל ביותר שמסוגל לקצוץ את הצלעות], וקוצץ צלע אחר צלע ומסיר את שדרת הצלעות כמו מכסה של קופסת עוגיות. לאחר מכן חותך כאן ושם ושולף החוצה את כל מערכת העיכול, מן הלשון ועד קצה החלחולת. הוא מניח את כל הצינורות הארוכים הללו על שולחן נירוסטה אחר. או אז יעמוד הרופא המשפטי ובסבלנות אין קץ, יבתק איבר, איבר, ישקול אותו ויפרוס אותו לפרוסות.

לאחר מכן יבחן את הלב. יסיק את מה שיסיק. יסיר את כפפות הגומי מידיו, ויפנה לגופה אחרת. הפרוסקטור עתה ישיב את התוכן כולו בחזרה לחלל הפעור ויתפור את הכל יפה יפה.

!Memento mori מצווים עלינו האבות הקדומים. ציירי הרנסאנס שאהבו לצייר כתבי חידה אהבו להשתעשע בציור בועות סבון, גולגלות, שעוני חול, נרות- כולם סמלים של מושג ה”הבל הבלים” – Vanitas Vanitati אותו מושג הקורא לנו לקבל את יום מותנו ולהשלים עמו. אכול ושתה כי מחר נמות, גועה בצחוק הטבע, וגופנו אשר כשל, הופך כעת למושא מחקר המונח על שולחן נתיחות.

במה תועיל הנתיחה לעזבונו של פיי-גוטמן? שאלה מצויינת. ייתכן והנתיחה תוכל להצביע על מה שהמשפטנים מכנים “קשר-סיבתי” בין יכולותיו של הגוף שעבר לחינם טיפולים כימותרפיים ובין העמידה במאמץ שגרתי בעבור אדם בריא. סביר להניח שמסקנות כאלה ידרשו בדיקות מקיפות. נתיחה פיזית לא בהכרח תניב תוצאות. יהיה צורך בבדיקות מעבדה מקיפות, ניתוח הממצא והזמנת הרחבתן של הבדיקות וניתוח ממצאים נוספים. תהליך שעשוי לארוך חודשים ארוכים. משרדי עוסק לא אחת בשאלות הקשורות בניסיון לאתר סיבת מותו של אדם. לרוב אדם לא מבוגר, שמותו נפל כרעם ביום בהיר. לא אחת עמלנו על תיאום הפקה מורכבת של הובלת גופה לנתיחה פרטית שלאחר המוות . “איך מזמינים אמבולנס לגופה לצורך נתיחה?” שאל אותי פעם המתמחה. “אף פעם לא עשיתי כזה דבר”- הוא הביט בי בבהלה. “אין לך ייתרון עלי” השבתי. “ביורוקרטיה מעייפת. סומך עליך שתפתור”. לרוב, איתור סיבת מוות שאינו תוצאה של תאונה מחרידה אלא קריסתן של מערכות, הוא משימה מורכבת ממאות פיסות של פאזל. הוויכוח עם המדינה או עם חברות הביטוח יהיה נוקב. מיטב הרופאים יעסקו בפרשנויות שונות לממצאים ותוצאות הבדיקה.

ובחזרה לאותה נתיחה ראשונה – אני זוכר את הרגע שבו נפערה בטנו של הנפטר. התחלתי לחוש תחושה לא נוחה. נמלת בקצות אצבעות הרגליים. אחת מן הרופאות שהבחינה בכך, מיהרה לזלוף בושם כלשהו על מטפחת ונתנה אותה בידי. “תצמיד לאף ותדרוך ברגלייך במקום, תזרים את הדם לראש, אחרת תתעלף.” שמעתי בעצתה והנתיחה עברה לפחות מבחינתי בשלום. אני זוכר שבמהלך הנתיחה נשבעתי שאהפוך מעתה ועד עולם לצמחוני מושבע. ואולם כשהסתיימה הנתיחה הייתה לי דודא נוראית לבשר. התנפלתי על המקדונלנ’ס הראשון שמצאתי והזמנתי המבורגר כפול. משונה היא נפש האדם כשהיא פוגשת במוות ובבשר. יש במעמד מין השלמה עם העובדה שהצופים בנתיחה יתחלפו. היום אתה, מחר אני.

מאז ראיתי אי אילו נתיחות נוספות. משעה שראית נתיחה אחת, הלא נודע מתפוגג. המפגש עם המוות הוא החלק האימננטי ביותר של החיים. memento mori מצווים אותנו הכותבים הקדומים – זכור את יום המוות. ובינתיים, יאללה קרחאנה!

 

 

עוד מהבלוג של עו''ד אורון שוורץ

Thumbnail

הדגל, הקקי והכבוד האבוד של הרשות התובעת

על העמדתה לדין של האמנית ש&^רבנה על הדגל לאחרונה נתבשר העם היושב בציון כי גורמי התביעה החליטו להעמיד לדין גורם חתרני. הפעם זו האמנית נטלי כהן וקסברג. תזכורת – הגברת וקסברג, אמנית וידאו ארט מצודדת ונערית, נעצרה בשנת 2014,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

תחנה מרכזית – "אומן אקספרס"

רשמי מסע באומן- בין "מאחורי הגדר" של ביאליק ל"גדר חיה" של דורית רביניאן ראש השנה בעיירה אומן שבאוקראינה, הילולת רבי נחמן. מצאתי עצמי עם חבורה משונה, כמו מילואימניק, לן בביתו של איכר אוקראיני עם שלושים גברים על מיטות שדה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

עוד עד. מדינה

נפלה בחלקי זכות גדולה לקחת חלק בהגנה על חגי פליסיאן, במסגרת הפרשה העגומה והבלתי מפוענחת המכונה "פרשת הבר נוער". פרשה שעלילתה המשפטית נרקחה בשנת 2013 במוחו הקודח של עד מדינה מניפולטיבי וחסר מצפון. שותפי להקמת המשרד יוגב...

תגובות

טופ 20 - בלוגים