הבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

ornaporat

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי... +עוד

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי עבודה, טיפול בסכסוכים הן במישור הפרט והן במישור הקיבוצי, עריכת חוות דעת משפטיות וכן הליכי גישור.

עדכונים:

פוסטים: 15

החל מינואר 2018

על מנת להבין מהי החוקה בדבר לשון הרע במקום העבודה, יש להסביר כי על פי חוק שנחקק בשנת 1965 {התשכ”ה} “לשון הרע הינו פרסום דבר שיש בו בכדי להשפיל, לבזות או לעשות אדם ללעג בפני הציבור”. בסעיף 1{3} קובע כי לשון הרע היא פרסום שעלול לפגוע באדם במשרתו, אם המשרה היא ציבורית או כל משרה אחרת, בעסקו, במשלוח ידו ובמקצועו”. הכוונה היא שהמחוקק, מודע לכך כי לשון הרע בעבודה, עשויה להיות בעלת השלכות משמעותיות קונקרטיות וישירות  על פרנסתו של הנפגע. לעומת זאת, לא כל מה שנאמר במקום העבודה עשוי להיות פוגעני כלפי עובד\ת. ישנן אמירות פוגעניות בעלות אופי אישי וישנן אמירות ענייניות אשר נוגעות לעבודה עצמה. זו הסיבה כי לא כל אמירה פוגענית ומליבה במקום העבודה, עשויה להיחשב כפרסום לשון הרע.

לדוגמא, כאשר מעסיק נותן ביקורת המתייחסת לכישוריו של עבד פלוני ולתפקידו במקום העבודה, כאשר הדברים הם למעשה סוג של ביקורת הנאמרת לשיפור תפקודו וייעול עבודתו של עובד זה דברים אלה נאמרים ללא כוונה לפגוע בזכויות העובד. ביקורת מטעם מעסיק נחשבת “לפרסום מותר” ולגיטימי שזוכה להגנה מלאה מפני אחריות נזיקית או פלילית בגין לשון הרע.

לשון הרע

ההבדל בין הלכת התורה לגבי לשון הרע לבין החוק היום

במשפט העברי בתורה, נאמרו דברי הסבר בספר ויקרא מוזכר לשון הרע:” לא תהלך רכיל בעמיך” חכמי המשפט העברי בתקופת התנ”ך, ראו בלשון הרע “עוון גדול וגורם להרוג נפשות רבות בישראל” גם לפי דברי  הרמב”ם. בתקופת התנ”ך  העונש על לשון הרע היה מלקות יתר על כן, בשטח דיני עבודה הכלל היה:” ביישו בדברים פטור מכלום”. כלומר, אין מטילים תשלומי בושת על מספרי לשון הרע ואף במקום שנגרמה בושת למי שסיפרו עליו דברים”. ההבדל הוא שבימינו,  שהחוק קובע, כי אם הוכחה לשון הרע, הסעד יהיה פיצוי כספי ואף גבוה.

אינטרסים רבים במקום העבודה הגורמים למריבות

במקום העבודה, ישנם לא מעט אינטרסים שגורמים לא פעם למריבות, וויכוחים, או אפילו עד לאלימות פיזית ומילולית בין העובדים או בין העובדים למעסיקיהם  רבים מהמקרים עמדו כפסע, בין ביקורת והבעת דעה אישית, לבין דברי בלע המהווים לשון הרע. למעשה כל דבר  אשר פרסומו עלול להשפיל אדם, לעשותו למושא שנאה, לבוז או ללעג או לפגוע בהכנסתו הינו עוולה אזרחית שהעובר עליה גרם פרסום לשון הרע. החוק קובע, שהפוגע יהיה חייב לפצות את הנפגע בסכומים משמעותיים. כאשר מדובר על ההיבט הפלילי של תביעת לשון הרע, הסכומים שיהוו פיצוי לנפגע, יהיו מעל ל-60,000 ₪ והפוגע צפוי אף לשנת מאסר בפועל.

האם עלבונות באמצעות וואטס אפ מהווים עילה ללשון הרע?

חוק איסור לשון הרע, אינו עושה הפרדה בין הטכנולוגיה המתקדמת כגון עולם האינטרנט וקובע כי גם פרסומים שנחשבים לפוגעניים במסגרת של קבוצות וואטס אפ ופייסבוק או כל רשת חברתית אחרת,  כגון הפצת סרטונים מיניים, מהווים פגיעה בפרטיות והוצאת לשון הרע ועוד על פי הפסיקה, פרסומים בוואטס אפ אינם נחשבים כפרטיים ואינם מוגנים מפני החוק. למשל דוגמא לתביעת דיבה בתחום זה אירע בצבא, כאשר שלושה קצינים העליבו את מפקדם באמצעות תוכן פוגעני בווטס אפ. הקצינים הושעו מתפקידם בצה”ל בגין הוצאת לשון הרע.

 האם מידע שלילי למעסיק פוטנציאלי ייחשב ללשון הרע?

ישנה סוגיה נוספת ומעוניינת, כגון, מסירת מידע שלילי, בנוגע לעובד ולבין מעביד פוטנציאלי. אם לדוגמא עובד נשאל לגבי המלצות והמעסיק כותב מכתב המלצה שמשמעותו של מכתב זה עבור העובד הינו לשון הרע, אם מסירת ביקורת שלילית על העובד מה שיפגע בסיכוייו של העובד להתקבל לעבודה החדשה, אין מדובר בלשון הרע, כי אם לדברים ענייניים ומקצועיים. למעשה, המעסיק לשעבר, יכול למסור את מלוא המידע הנכון והאמיתי  על העובד, גם אם מדובר במידע שלילי שעשוי אף לפגוע בעובד.

אם אתם סבורים כי נפגעתם במקום עבודתכם מעובד או מעסיק תוכלו לפנות אל עו”ד לדיני עבודה, אשר יסקור את המקרה וייעץ לכם, אם ישנה עילה לתביעה. משרדה של עו”ד אורנה שמריהו קיים מזה 12 שנה ועוסק בדיני עבודה, לשון הרע, דיני נזיקין, תביעות לביטוח לאומי ועוד. עו”ד שמריהו היא אף מגשרת ועורכת הסכמי עבודה בתאגידים גדולים ומוכרים והיא משרתת את המגזר העסקי והפרטי. לעוה”ד שורה של הצלחות רבות במשפטים שונים והיא מייחסת לכל תיק  את מלוא תשומת הלב

עוד מהבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

התנכלות של מעבידים לעובדים ויחסים בינאישיים במקום העבודה

אחד מהנושאים שעומדים על הפרק והפכו לנפוצים מדי בתחום יחסי עובד מעסיק, או ביחסים בין עובדים הינו התעמרות והתעללות בעובדים. על פי מחקר שנעשה בארץ, יותר מ-50% מהעובדים בישראל, חוו התעמרות וחשו נפגעים מהממונים עליהם. ישנו נתון...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

האם התפטרות בעקבות לחץ נפשי מהווה עילה לפיצויים?

על פי סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין, עולה כי יסודות העילה לפיטורין מצד העובד הם בשל מצבו הבריאותי הלקוי כמו: המצב הבריאותי של העובד או של בן משפחה קיומה של סיבה מספקת להתפטרות לאור ממצאים רפואיים תנאי עבודה שגרמו...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה