הבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

ornaporat

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי... +עוד

משרד עו"ד אורנה שמריהו, מלווה את שלל לקוחותיו בייעוץ שוטף בתחום דיני עבודה, תוך מתן דגש על מקצועיות ואדיבות! המשרד מציע ללקוחותיו שירותים משפטיים רבים, לרבות: ייצוג וטיפול בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה, עריכת הסכמי עבודה, טיפול בסכסוכים הן במישור הפרט והן במישור הקיבוצי, עריכת חוות דעת משפטיות וכן הליכי גישור.

עדכונים:

פוסטים: 15

החל מינואר 2018

לאחרונה אנו רואים כי עובדי חברות קבלן שמעוניינים לשמור על מקום עבודתם, נאלצים להילחם על הישארותם ועל פיצויי פיטורין שמגיעים להם, באמצעות בתי המשפט וזאת, על אף שיש פסיקות לזכותם. זו הסיבה כי נוצרה הצעת חוק לעגן אחת ולתמיד את הסוגיה בחקיקה. הצעה שאושרה בוועדת השרים לחקיקה, קובעת כי סיום עסקה של עובד קבלן במקום עבודתו, תוכר כפיטורים לכל דבר ועניין, גם אם הקבלן יציע לעובד עבודה במקום אחר. הטענה היא ובצדק שעובדי קבלן אינם חפץ שיש להעבירו ממקום למקום.

הצעת חוק זו, אושרה בחודש מאי השנה{2018} והוחלט כי, סיום עבודתו של עובד קבלן, בשל סיום ההתקשרות בין הקבלן לכוח אדם, ייחשב כפיטורים ויזכה את העובד בפיטורין המגיעים לו כחוק אפילו אם הקבלן הציע לו מקום עבודה חלופי והעובד סירב.

 עובדי קבלן – שיטת העסקה פוגענית שיש לשים לה סוף

הצעת חוק חדשה זו, אשר הוגשה במאי השנה, הוצעה היו ושיטת העסקת עובדים, באמצעות כוח אדם, הינה שיטת העסקה נוראית ופוגענית ויש לשים לה סוף. הצעת חוק זו למעשה נועדה להבהיר באופן די ברור, כי עובדי קבלן הם בעלי זכויות כמו שאר העובדים במשק. הצעה זו למעשה אף מגנה בחוק ע עובדים מוחלשים ופסיקה בבית הדין הארצי נקבע כי סיום עבודה של עובד קבלן כאשר התקשורת הסתיימה בין הקבלן למזמין השירות- דינו כדין פיטורין . מקרה שני שקרה בביה”ד האזורי לעבודה בחיפה, התייחס לעובדי שמירה ואבטחה וקבעה, כי מעסיק שמודיע לעובד אבטחה על הפסקת עבודתו באתר, כאשר העובד מבקש להמשיך לעבוד באותו אתר, הוא יהיה רשאי לעשות כן, תוך קבלת פיצויי פיטורין מהמעסיק הראשון, גם אם הוצעה לו עבודה אחרת והוא לא הסכים לעבוד בה.

על פי סעיף 1{א’} לחוק פיצויי פיטורין- מי שעובד שנה אחת באופן רצוף אצל מעביד אחד ובמקום עבודה אחד ופוטר, יהיה זכאי לקבל ממעבידו שפיטר אותו פיצויי פיטורין.אמנם זוהי פיסקה בחוק,  אך מצד שני,עובד שמעסיקיו הוחלפו והוא ממשיך לעבוד באותו מקום עבודה ותחת מעסיק חדש, לא יהיה זכאי לפיצויי פיטורין בשל החלפת מעסיק במקום העבודה

דוגמא מפסקי דין באותו נושא

כמה עובדות ניקיון, הועסקו בחברת כוח אדם במשך תקופה שעולה על שנה. עובדות אלו ניקו בסניף קבוע השייך אל קופ”ח מכבי. בתחילת חודש פברואר של שנת 2003,  החברה הקבלנית הפסידה במכרז לאספקת שירותי ניקיון לקופ”ח מכבי. בעקבות הפסדה במכרז, שלחה חברת כוח האדם{חברה קבלנית} לעובדיה בסניף הודעה בדבר סיום עבודתן והעברתן במקום עבודה רחוק יותר בבסיס צבאי בצריפין. העובדות לא קיבלו אישורי כניסה לבסיס הצבאי או אישור מהחברה שהן מתחילות לעבוד בבסיס זה, כך שהן הסכימו להצעת מי שזכה במכרז בסניף קופ”ח מכבי שבו הן עבדו  קודם לכן . ביה”ד האזורי לעבודה קבע, כי היות שעובדות אלה לא קיבלו הצעת עבודה ממשית מצד החברה למקום עבודה חלופי, עם סיום עבודתן בקופ”ח מכבי ולכן הן תהיינה זכיות לפיצויים כחוק.

החברה הקבלנית הגישה ערעור וטענה כי העובדות לא פוטרו ע”י החברה, היות והן נשארו לעבוד באותו מקום עבודה תחת הקבלן החדש ולכן על פי טענת  החברה הקבלנית: הן אינן זכאיות לפיצוי פיטורין.

גם אתם מרגישים שחברה קבלנית קיפחה אתכם?- פנו אל עו”ד דיני עבודה מקצועי.

עוד מהבלוג של עו"ד דיני עבודה אורנה שמריהו

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

התנכלות של מעבידים לעובדים ויחסים בינאישיים במקום העבודה

אחד מהנושאים שעומדים על הפרק והפכו לנפוצים מדי בתחום יחסי עובד מעסיק, או ביחסים בין עובדים הינו התעמרות והתעללות בעובדים. על פי מחקר שנעשה בארץ, יותר מ-50% מהעובדים בישראל, חוו התעמרות וחשו נפגעים מהממונים עליהם. ישנו נתון...

תגובות

פורסם לפני 1 year
תצוגה מקדימה

האם התפטרות בעקבות לחץ נפשי מהווה עילה לפיצויים?

על פי סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין, עולה כי יסודות העילה לפיטורין מצד העובד הם בשל מצבו הבריאותי הלקוי כמו: המצב הבריאותי של העובד או של בן משפחה קיומה של סיבה מספקת להתפטרות לאור ממצאים רפואיים תנאי עבודה שגרמו...

תגובות

פורסם לפני 1 year

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה